Olympiáda dětí a mládeže (22. - 26. 1.)22.01.2023
   Jsme pořadatelé závodů v lyžařském orientačním běhu:
   

   Informace o sprintu (23. 1.) naleznete zde.

   Informace o krátké trati (25. 1.) naleznete zde.

   Informace o štafetách (26. 1.) naleznete zde.

   Fotky naleznete zde.

   
   


Nové lyžařské dresy konečně v akci!07.02.2023
   Část naší laufařské sekce vyrazila na klasický Koenig Ludwig Lauf 42km (kousek za Mnichovem). Jednalo se z našeho pohledu spíš o tréninkový závod a snahu o kvalifikaci do lepší startovní vlny na slavnější Vasaloppet (SWE, 90km), kam se za měsíc chystáme ještě ve větším počtu. Bylo tak možné vidět naše nové oddílové dresy poprvé v ostré akci...
   Jelo se na zkrácené trati na 42km - za posledních 14 dní dopadaný sníh jim postupně uplavával v posledních 2-3 dnech před závodem, naštěstí jim to poslední noc zmrzlo a jelo se na ledu a tedy rychle (vítěz 1:40), prakticky výhradně soupaž.
   Dresy byly vidět dobře (myšleno i doslovně z pohledu závodníka pátrajícího během závodu v mnohasetčlenném davu po svých oddílových soupeřích) a v cíli jsme se pak postupně srovnali lehce před i za hranicí druhé stovky s cca 35 minutovým odstupem na vítěze.
Petr Wohanka (Fido)


LOB - Roudnice v Krkonoších19.02.2023
   O víkendu 11.-12. 2. 2023 uspořádal oddíl SK Studenec lyžařské orientační závody v okolí Roudnice v Krkonoších. Z našeho oddílu se účastnila početná skupina závodníků, z nichž někteří závodí pravidelně a někteří tuto zimní variantu OB teprve zkoušeli poprvé.
   Zúčastnili jsme se celkem 3 závodů: MČR štafet, žebříčkový sprint a MČR na klasické trati (pro všechny kategorie kromě H21 a D21). Počasí nám opravdu přálo, protože jezdit za slunečného počasí na prašanovém sněhu při -3 stupních umí každý. Sobotní deštivý a větrný, náročný den se dvěma závody nás nepřekvapil. Dokonce jsme získali několik cenných výsledků:
Štafety: v kategorii D14 statečně vybojovaly zlato - Pavla Kutlvašrová, Barča Vrbatová a Kája Hančová. A tady jsou nejlepší výsledky odpoledního sprintu – D14 - 4. Pavla Kutlvašrová, 6. Kája Hančová, 8. Bára Vrbatová, D20 - 5. Áďa Randáková, D21E - 1. Helča Randáková, H21A – 9. Petr Wohanka, 10. Pavel Wohanka, H55B – 6. Pavel Starý. Výsledky jsou o to cennější, že celý závodní prostor zahalovala hustá mlha, že by se dala krájet a kontrola byla vidět, až když jsme do ní skoro narazili 😊.

   V neděli se počasí umoudřilo, ale také výrazně oteplilo. Sníh ztěžkl a dost se v něm bořily hůlky. Díky slunečnému počasí to ale nikomu nevadilo. Tady jsou opět naše nejlepší výsledky - Klasická trať: D14 – 8. Pavla Kutlvašrová, 10. Kája Hančová, D17. – 11. Eliška Čivrná, D20 – 5. Aduš Randáková, D21 – 1. Helča Randáková, D45B – 7. Gabča Wohanková, H12 – 8. Alan Vrbata, H14 – 9. Vládík Kutlvašr, H45B – 9. Míra Kubát, H55B – 6. Jarda Hanč, 8. Pavel Starý.

   Někteří z nás měli mnohem větší problém než jak správně domapovat do cíle, v pořádku dojet po sobotním závodě domů. Tímto chci poděkovat všem, kteří se podíleli na vyprošťování našeho auta a dalších aut vypadlých ze zledovatělé silnice.
   
Helena Randáková


Jarní skály + Jarní soustředění (11. – 12. 3.)13.03.2023
   O víkendu začala oficiální orienťácká sezóna. Dvacet dva závodníků z VRL se vydalo do okolí hradu Kost. Zajímavá byla už cesta na závody.
   Kamion v kopci před Studencem, octávka v protisměru na svodidlech, dvě auta v příkopech u Horek a nepřetržité sněžení a vítr nás neodradily, takže jsme se pustili do zasněženého lesa plného skalek, bažin, průseků, cest a kopečků natěšeni. Během závodu vysvitlo i sluníčko. Díky pokrývce sněhu byly vyběhané cestičky, ale důležité bylo zvolit tu správnou. Po doběhu a podle reakcí se závod líbil. Naše nejlepší výsledky: D10 – 6. Marta Kutlvašrová, 9. Zuzka Zajícová; D12 – 7. Katka Nováková; D14 – 2. Pavla Kutlvašrová; D35 – 3. Vlaďka Kutlvašrová; H14 – 6. Vláďa Kutlvašr, 10. Vojta Novák.

   V neděli jsme navázali Jarním soustředění, kterého se zúčastnily i ostatní oddíly Podkrkonošské oblasti. My jsme byli ve skupině se SJC a LTU. První trénink v okolí Lesního hřbitova byla linie (dvě obtížnosti o délkách 4,3 a 3 km). Pro malé byla trať o délce 2 km. Odpoledne se přejelo k rybníku Cesta Myslivců, kde byla připravena Švýcárna o dvou délkách: 5,3 a 3,4 km. Také zde byla trať pro nejmenší o délce 2,5 km. Soustředění se malé skupince z VRL líbilo, děkujeme Davidovi (SJC) a Viky za přípravu tratí.
   
Ruda Kutlvašr


Vasaloppet 5.3.202316.03.2023
   Pár borců našeho oddílu se vydalo do Švédska na 99. ročník 91km dlouhého ski marathonu.
   
Vlastimil Polák (Afťa)


O víkendu začal Východočeský pohár (PHK 18. – 19. 3.)20.03.2023
   Tradičním Jarním pohárem začal Východočeský pohár – pořadatel 3 závodů byl OK99 Hradec Králové. V lesích v okolí Bělče nad Orlicí se na mapách Marokánka a Bělečský potok běžela sobotní klasická trať.
   Měřítko 1:10 000. Terén typický pro Hradecko. Rovinatý, spousta cest a vodotečí, hustníky. Tratě rychlé, hlavně držet směr a neztratit se v hustníkách.
   A jak jsme si vedli:
   D10C – 5. Marta Kutlvašrová; D14C – 3. Kája Hančová, 7. Barča Vrbatová, 8. Pavla Kutlvašrová; D35C – 5. Vlaďka Kutlvašrová; D35C – 6. Eva Nýdrlová; H12C – 4. Alan Vrbata; H12D – 3. Martin Teplý, 6. Adam Paukert; H14C – 4. Vláďa Kutlvašr; H14D – 1. Vlastík Polák; H35C – 7. Vlastík Polák; H65C – 8. Pavel Starý; H65C – 6. Jindra Knobloch.
   V neděli se ve stejném terénu běžely štafety. Mapa Šanovec, tratě také rychlé, ještě více klacků a více vodotečí. Naše umístění:
   D18 – 4. Eliška Čivrná, Lída Kvášovská, Maky Hanušová; DH14 – 3. štafeta VCO1: Barča Vrbatová, Filip Kvášovský, Lucie Jedličková, Josef Lukeš, 4. Kája Hančová, Alan Vrbata, Pavla Kutlvašrová, Vláďa Kutlvašr; H18 – 2. štafeta LPU1: Filip Hanuš, Marek Fajfrt, Vojta Vališ; MIX – 6. Vlaďka Kutlvašrová, Petra Vrbatová, Alan Vrbata, 17. Karolína, Pavel a Honza Čivrný;
   Zajímavostí je i naše umístění v celkovém žebříčku klubů (počítal se ze tří závodů – noční, klasika, štafety), kde jsme se umístili na 10. místě z 80 hodnocených týmů.
   
Ruda Kutlvašr


2. kolo VČP – Prasek - 25. 3. 202326.03.2023
   TJ Jiskra Hořice uspořádala v sobotu 25. 3. 2023 2. kolo „výchoďáku“ v Praseku. Nebyly to první závody v okolí této obce, takže shromaždiště jsme všichni znali a s terénem jsme se rychle seznámili.
   Běhalo se na poměrně malém území (mapa Venturka), na kopci, spíš kopečku, obehnaném loukami, poli a silnicí. Les (sucho – žádné jarní bahno: toho bylo dost v oddílových stanech postavených na podmáčené louce) nabízel hustou síť cest a jako bonus začátku sezóny většinu kontrol dobře viditelných i z dálky, jelikož se ještě nestačil zazelenat. To ale trošku mátlo, byl-li v mapě vyznačen hustník. Přeci jen jsme zvyklí na husté, zelené hustníky, a tady zatím jenom neobrostlé klacky.
   Počasí přálo a asi „nejtěžší“ částí závodu byla jak cesta na start, tak cesta z cíle (byly stejné). Šlo se po dlouhé rovině mezi poli a poměrně nepříjemně tam foukalo. Z těchto míst bylo vidět panorama Krkonoš zahalené hustými dešťovými mraky – doma bylo počasí mnohem horší.
   Pokud by se někdo ztratil, určitě by ho v rámci tréninku našla talentovaná mládež, která na stejné mapě běhala odpoledne. A kdyby ani ta ne, zvládnul by to určitě majestátní bernardýn, který na kolemjdoucí závodníky bafal zpoza plotu na konci vesnice.
   Ze 47 vrchlabských závodníků se ale neztratil nikdo.
   Jak jsme dopadli?
   D10C - Marta Kutlvašrová – 1. místo
   D14C – Kája Hančová – 4. místo
    - Bára Vrbatová – 6. místo
   D14D – Eliška Záveská – 3. místo
    - Nikol Jebavá – 4. místo
   D35C – Vlaďka Kutlvašrová - 4. místo
   D45D – Andrea Štréglová – 1. místo
    - Hana Mertlíková – 6. místo
   H12D – Adam Paukert – 3. místo
   H14D – Jonáš Matějec – 2. místo
   H55C – Pavel Starý – 5. místo
   H65C – Jarda Farář – 6. místo
   
Tibor Hájek


Kwak Czech O-Tour 2023 - Plzeň (1. - 2. 4.)04.04.2023
   V okolí Plzně začala dvěma závody série Kwak Czech o-tour (víceetapová akce rozložena do tří víkendů, další kolo bude v srpnu na Kokořínsku a série se uzavře říjnovým kolem na Šumavě). Plzeňská část se běžela v okolí vodní nádrže Ejpovice – zatopený železorudný lom na řece Klabava. Les byl dost rozmanitý.
   Ve většině prostoru převládal dobře průběžný smíšený les. Orientaci zjednodušovalo vysokonapěťové vedení z vodní elektrárny. V severní časti mapy hustníky a hodně pichlavého podrostu. V části u shromaždiště kamenný hřbítek a hlavně výsypky, které byly dost zarostlé, strmé a samá kupka a jáma. Centrum bylo v Greensgate Golf & Leisure Resort Dýšina – zkušební odpalovací plocha. Počasí nám po celý víkend moc nepřálo, foukal vítr, přeháňky a v neděli i dost zima, na shromaždišti dost bláta a bahna (jak trefně v neděli ráno komentoval spíkr: bláto již dávno není mělké…), ale závody se líbily. Co se nám moc nelíbilo, byl po oba dny dlouhý doběh do arény (naštěstí z kopce). Velmi dobrá organizace: spousta stánků a nabídka slev; možnost půjčit si čisté boty, otestovat je při závodě a vrátit zablácené ;o); dále o-bazárek; vcelku rychlé občerstvení ve velkém stanu, fronta byla jen u výborné kávy. V sobotu byl v aréně postavený labyrint s několika tratěmi, v neděli byl již zrušen, kvůli záchraně trávníků. Závodů se účastnilo každý den lehce přes tisíc závodníků, včetně cizinců, hlavně juniorů, kteří to chtěli omrknout kvůli JMS, které tu bude příští rok. A včetně nás, přestože část naší výpravy bojovala s virózou.
   
A jak nám to šlo:
   V sobotu se běžela krátká trať na mapě Ejpovické vodní tunely. Než jsme se vydali na start (1800 m), mohli jsme vidět naši kompletní reprezentaci dobíhat nominační závod na Světový pohár v Norsku. Naše výsledky: D10 – 2. Martička; D14A - 8. Pavla; D45A - 8. Vlaďka; H14 – 2. Vláďa.

   Večer jsme se zúčastnili nočního závodu Lucifer cup na mapě Ejpovická nádrž – šlo o jižní část stejného závodního prostoru. Sice byla zima, ale pršelo jen lehce a ukázal se i měsíc. Pavla a Vláďa využili nabídky firmy Lucifer a půjčili si na závod pořádná světla. Výsledky: D14 – 1. Pavla; H14 – 2. Vláďa; T1 – 6. Martička s doprovodem.

   V neděli byla na pořadu klasická trať. Mapa Kokotská studánka (pro delší tratě) a Horomyslice (pro kratší). Naše výsledky: D10 – 4. Martička, D45A - 1. Vlaďka, H14 – 7. Vláďa.
   Více o seriálu naleznete zde.
Ruda Kutlvašr


Velikonoční soustředění (6. - 9. 4.)12.04.2023
   Zázemí pro soustředění bylo v areálu jabloneckých lyžařů v Břízkách. Odjezd byl ve středu večer. Po příjezdu proběhlo ubytování, základní informace a trochu zpěvu. Na tréninky jsme se rozdělili na dvě skupiny. Mladší (DH10) a starší (DH12, DH14, DH16).
   Mladší využili okolí ubytování (mapa Břízky) a měli tyto tréninky: středa – mapový test na značky; čtvrtek – dopoledne: trať, odpoledne: zakreslení kontrol na vyfáborkované linii, večer: test – směrování mapy; pátek – dopoledne: trať, odpoledne: závod, večer: scénky + zpěv; sobota – dopoledne: okruhy, odpoledne: seznámení se s tratí na nočák + v protisměru linie ze čtvrtka bez fáborků, večer: scénky + nočák. Po trénincích samozřejmě došlo i na hrátky v lese, kde převažovalo stavění domečků, v některých případech i domů.

   Se staršími se jezdilo dále, protože jsme tu byli již počtvrté. A že mají Jizerské hory co nabídnout, se přesvědčili všichni účastníci. Čtvrtek – dopoledne: dva dlouhé azimutové přeběhy, poté krátké azimuty kolem rozhledny Slovanka, odpoledne: vrstevnicovka v Břízkách, večer: diskuze nad tréninky; pátek – dopoledne: netradiční paměťák, odpoledne: koridory – oboje v lese pod Černou Studnicí, večer: diskuze nad tréninky, scénky + zpěv; sobota – dopoledne: okruhy (Karlov – Maxov), odpoledne: trať na mistrovské mapě Buková hora, večer: scénky + nočák. Terén byl kamenitý až skalnatý, místy s těžkou podložkou, místy s hustníky, kam možná doteď lidská noha nevkročila – účastníci loňského Mistrovství světa to rozhodně neměli jednoduché...

   V neděli proběhly společné štafety, které připravily Katka s Terkou. Byl to scorelauf, kde každý běžel dvě kola a měl sebrat (orazit) určitý počet kontrol. Ztížené to bylo tím, že na některých kontrolách (celkem na 7 z 22 kontrol) byly pouze lampiony a po prvním kole se muselo zjistit, které to jsou a kam tedy zbytečně neběhat. Štafet bylo sedm po pěti úsecích, od mladších dětí až po zkušené běžce. Kdo se umístil první, není důležité, protože atmosféra byla jako při prestižních závodech, na prvních místech se to přelévalo a až do konce nebylo jasné, kdo vyhraje. Mohutně se fandilo a povzbuzovalo, což je vidět i na fotkách ve fotogalerii.

   Počasí bylo zimní až aprílové, víceméně všechny tréninky jsme odběhali za velkého chladu, ve čtvrtek nás sice potěšilo sluníčko, ale v pátek zase poletoval sníh – doufejme, že nás to zocelilo na celou letošní sezónu.

   Velký dík patří všem, kteří ve svém volném čase chtějí přidat ruku k dílu, a to hlavně: Evě za kuchyň, Mírovi za zásobování, Afťovi a Danovi za tratě, Petře a Marcelovi za pomoc u malých děti, dále Alanovi, Vlaďce, Katce, Honzovi, Terce a Ondrovi za roznos a pomoc u starších.

   V naší fotogalerii naleznete pár fotek - https://oos-vrchlabi.rajce.idnes.cz/2023_04_09_Brizky/.
   
Ruda Kutlvašr


Dita Waňková13.04.2023
   Opustila nás vrchlabská orienťačka, skvělá běžkyně a kamarádka Dita Waňková. Vzpomínejte s námi. Dito, ať ti to tam nahoře běhá!

   
   
Ruda Kutlvašr


4. a 5. kolo VČP (15. 4. - Letohrad - KUO a Přívrat - CET)17.04.2023
   Východočeský pohár pokračoval 4. a 5. kolem. Dopoledne byl lesní sprint v biatlonovém areálu Šedivský lom v Letohradě (pořadatel KUO – KOB Ústí nad Orlicí). Mapu (Střelnice Letohrad, měřítko: 1: 4000) tvořilo strmé údolí, mnoho cest a v severní časti i zarostlý les. V západní části a okolo shromaždiště se nacházely opukové skalky.
   Počasí před závodem bylo deštivé, takže jílovité podloží klouzalo a několikrát přeskakovaný potok byl jen tak tak překonatelný. Podle ohlasů se tratě moc nelíbily, hlavním důvodem byl přeběh údolí napříč vrstevnicemi. Naše nejlepší výsledky: D10C – 2. Marta Kutlvašrová; D12D – 2. Zuzka Kramperová; D14C – 3. Pavla Kutlvašrová, 10. Klárka Nová; D14D – 3. Nikol Jebavá, 5. Sofia Movchanskaya; D16C – 5. Eliška Čivrná; D35C – 3. Vlaďka Kutlvašrová, 9. Petra Vrbatová; D45C – 9. Martina Nová; D65C – 6. Eva Nýdrlová; H10N – 3. Jonáš Toman; H12C – 10. Alan Vrbata; H14C – 8. Vláďa Kutlvašr; H14D – 1. Jonáš Matějec; H21C – 6. Dan Hrdinka, 10. Vlasťa Polák; H65C – 6. Jarda Farář, 8. Pavel Hanč, 9. Jindra Knobloch

   Odpoledne se přejelo do malebné vesničky u Litomyšle – Přívrat (pořadatel CET – TJ LOKO Ústí nad Orlicí). Shromaždiště bylo přímo v centru obce na návsi. Obecní hospoda otevřena, hasiči a stánek s občerstvením, takže vše na jedničku. Jen to počasí si nedalo říct. Ze začátku bez deště, ale zima, pak slabý déšť přešel v husté pršení a nakonec sluníčko. Les jsme už znali z výchoďáku minulý rok, ale tentokrát se běhalo z druhé strany. Čekala nás krátká trať v kopcovitém terénu s hustou sítí cest (singltreky), dobře průběžný les střídaly hustníky. Mapa Peklák na měřítku 1:10000. Tratě se povedly. Jen by se dala vytknout kontrola s číslem 87, která pro nejmenší a dětské kategorie byla těžší a dost dětí ji hledalo. Naše výsledky: D10C – 2. Marta Kutlvašrová, 6. Gabča Poláková; D12D – 1. Zuzka Kramperová; D14C – 1. Kája Hančová, 3. Pavla Kutlvašrová, 5. Barča Vrbatová; D14D – 2. Sofia Movchanskaya; D16C – 4. Eliška Čivrná; D35C – 5. Vlaďka Kutlvašrová, 6. Petra Vrbatová; D45C – 10. Martina Nová; D65C – 10. Eva Nýdrlová; H12C – 3. Alan Vrbata; H12D – 5. Jarda Zaplatílek; H14C – 7. Vláďa Kutlvašr; H14D – 3. Jonáš Matějec, 5. Vojta Červinka; H21C – 10. Afťa Polák; H65C – 6. Jindra Knobloch, 8. Pavel Hanč
   
Ruda Kutlvašr


První tradiční republikový trojzávod štafety-sprint-štafety roku 202324.04.2023
   Předposlední víkend v dubnu pořádaly oddíly OK Kamenice dva závody Českého poháru štafet a OB Říčany Český pohár ve sprintu. Vrchlabští závodníci byli u toho!
   
   
   
   Tento náročný víkend započal štafetami v osadě Ládví na JV od Kamenice. Pořadatelé využili úzký pruh lesa v sousedství obory Vlková. Prostor byl mapově jednodušší a záleželo především na dohledávkách a nohách připravených na kopce. Naopak nedělní štafety poblíž osady Všedobrovice nabízely pestřejší terén bez významnějšího převýšení. Každopádně po oba dva dny to byl pěkný leťák a ukázalo se, kdo má nalétáno. Vrchlabí postavilo dvě štafety jednu v D18 ve složení Eliška Čivrná, Kája Hančová a Maki Hanušová a druhou v H21 ve složení Dan, Próca a Palda. Holky se s premiérovými štafetami v kategorii D18 popraly statečně. Rozhodně to pro ně nebylo jednoduché, když některé závodnice byly až o 4 roky starší! O to víc se sluší vyzdvihnout výkon Maki Hanušové, která v neděli předávala na neuvěřitelném druhém místě a starším soupeřkám to pořádně natřela. My jsme běželi kategorii H21 a celkem nás příjemně překvapilo, že naše elitní štafeta byla zařazena mezi favority. Přiřadili nám totiž GPS jednotky. Pokud se budete chtít pobavit, jak jsme si s touto výzvou poradili, podívejte se na záznam z GPS v ORIS.
   
   Program následoval odpoledne sprintem ve městě Říčany, městem s údajně nejvyšší kvalitou života u nás. Z mého pohledu bylo organizačně vše zvládnuté bez problému. Malé zázemí, kde bylo vše blízko, se mi moc líbilo. Chleba se začal lámat po obdržení mapy o rozměru A3 s olivovým nádechem. Tratě v kategorii H21C, které se mi dostaly do ruky, postrádaly zajímavější volby postupů a ze sprintového závodu v orientačním běhu se stal spíš běh přespolní. To platilo i v mnoha dalších kategoriích – škoda. Maki se podařilo se v kategorii D16A umístit na skvělém 5. místě se ztrátou 1:09. V kategorii H18A to bylo poněkud dramatičtější. Filip Hanuš byl na čele až do 13. kontroly. Při nejdelším postupu na 14. bohužel ztratil několik vteřin a nakonec se mu podařilo vybojovat velmi pěkné 5. místo se ztrátou pouhých 7 sekund na vítěze.
   
   Děkujeme Kamenici a Říčanům za krásný závodní víkend a už se těšíme na další velké závody na konci května.
   
Daniel Hrdinka


Rekapitulace zimní a jarní přípravy dorostu27.04.2023
   Jarní orienťácká sezóna je v plném proudu, a tak je možná čas na rekapitulaci zimní a jarní přípravu dorostu. Dorostenci (Filip, Markéta a Eliška) začali mapovou přípravu Zimní akademií.
   Ta se letos konala na začátku února v Hradci Králové. Běhalo se kolem Stříbrňáku. Marek Cahel s ostatními trenéry připravili kompotech, dlouhé postupy, hada, nočák a mnoho dalších tréninků. Po večerech mládež zuřivě diskutovala nad postupy. Díky sprintovému tréninku si velká většina z nich uvědomila, že umělá překážka v mapě je prostě překážka a za přeskočení i miniaturního, leč zakázaného plotu, je prostě disk.
   Na jarní prázdniny se Vrl skupina přesunula na jih Evropy. Hradecké TSM naplánovalo jarní přípravu ve Slovinsku, a tak Filip, Markéta a Eliška zamířili do hor nedaleko Lipice. Závrty, skály a skalky, kameny a hory, tam všude se trénovalo. Na závěr soustředění se všichni zúčastnili i 2 závodů Lipica Open. Závodníci TSM Hradec Králové se rozhodně neztratili a umístili se na předních místech. Filip doběhl 9. a 11., Markéta 3. a 4., Eliška 19. V moři se někteří i vykoupali, ale hlavně si zatrénovali v nových terénech.
   Filip s Markétou pak nabyté dovednosti odjeli vyzkoušet na CEYOC na Slovensko. Centrem závodů byla Bánská Bystrica. Závody netradičně začínaly štafetami, kde Filip s Markétou rozbíhali a oba výborně. Filip bohužel neměl kompletní štafetu, takže běželi mimo pořadí, Markéta se svojí štafetou doběhla šestá. Během tohoto závodu se ukázalo, že zelená znamená opravdu zelenou a že hustník se někdy prorvat prostě nedá. Druhý den se běžela klasika na podobném místě, planině s pichlavými keři, Filip zde skončil 6. a Maky 16.
   Závody zakončil sprint po Banské Bystrici. Mezi bytovkami na sídlišti si Filip doběhl pro 7. místo, Markéta skončila na 4. místě a na první dělené místo jí chyběly 4 sekundy.
   Po velikonočním soustředí a po prvních ačkových závodech se ještě Vrl skupinka chystá natrénovat severské terény ve Švédsku s TSM.
   Doufejme, že příprava se vyplatila a všechny to posune někam dál.
   
Monika Hanušová


Lucifer MČR v nočním OB a ŽA krátká trať v Petrohradu27.04.2023
   Během víkendu 15. - 16. 4. 2023 proběhly v Petrohradu dvě významné OB akce pořádané klubem SKOB Slaný. V závodech nás reprezentovali dva naši závodníci.
   Zázemím se stal místní zámek, kde sídlí psychiatrická léčebna. Místní obyvatelé připravili pro vítěze docela strašidelné sošky mnicha bez tváře. Jsou kopií větších plastik, které jsou rozmístěné po okolí. Při nočním OB určitě potěší něco takového potkat 😊
   Běhalo se po zdejších Petrohradských skalách, které jsou roztroušené na několika místních kopcích. Terén byl pestrý vrstevnicový. Na jednom z kopců se ukrývala i zřícenina hradu, původní sídlo místní středověké šlechty. Počasí i závod se vydařil.
   V sobotním nočním MČR obsadila Markéta H. hezké 4. místo a Filip H. 22. místo.
   V nedělní krátké ŽA to ještě vylepšili a Markéta obsadila skvělé 3. místo a Filip slušné 13. místo.
   Zaujali nás pěkné tištěné medaile na 3d tiskárně.
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)


6. a 7. závod Východočeského poháru (LPU - Semín, Přelouč)02.05.2023
   V sobotu 29. 4. proběhla dvě kola Východočeského poháru pod taktovkou Pardubic (LPU). Dopoledne se běžela krátká trať s centrem v Semíně na místním fotbalovém hřišti.
   Mapa Křinka (měřítko 1:10 000), les typický pro polabskou nížinu bez převýšení, pravidelná pravoúhlá síť cest, vodoteče, vegetace všech možných průběžností. Tratě se 1004 závodníkům docela líbily. Začalo se krátkými postupy ve světle zeleném hustníku, následovaly delší přeběhy a na konci byl opět ťukec v zeleném. Naše nejlepší výsledky: D10C – 5. Marta Kutlvašrová; D12D – 5. Zuzka Kramperová; D14C – 1. Kája Hančová, 2. Barča Vrbatová; D35C – 1. Vlaďka Kutlvašrová; D45C – 7. Martina Nová; D65C – 5. Eva Nýdrlová; H12C – 4. Alan Vrbata; H14C – 7. Vláďa Kutlvašr; H14D – 1. Vojta Červinka; H55C – 7. Pavel Starý; HDR – 3. Vojta Leštínský.

   Odpoledne se 726 závodníků přesunulo do Přelouče (shromaždiště u sokolovny), kde se běželo Mistrovství oblasti ve sprintu. Běželo se na mapě Dabing Street (měřítko 1:4 000). Běželo se na sídlišti a v okolí místní školy, převážně na asfaltu, po trávě, přes hřiště; nejzajímavější část byla okolo školního hřiště, kde stavitel využil oplocení areálu.

   Výsledky: D10C – 7. Marta Kutlvašrová; D12C – 6. Míša Wohanková; D12D – 2. Zuzka Kramperová; D14C – 4. Kája Hančová, 8. Barča Vrbatová; D35C – 3. Vlaďka Kutlvašrová, 9. Petra Vrbatová; D45C – 9. Martina Nová; D65C – 3. Eva Nýdrlová; H12C – 5. Alan Vrbata, 9. Tonda Wohanka; H14D – 6. Vojta Červinka; H21C – 10. Dan Hrdinka; H70C – 4. Jarda Farář.

   Nadále bereme body do VčP žebříčku a probíhá také soutěž klubů: v tomto žebříčku jsou po 7. závodě žáci na čtvrtém místě za oběma hradeckými oddíly (SHK a PHK) a Pardubicemi (LPU).
Ruda Kutlvašr


Rumcajsovy míle (6. - 8. 5.)09.05.2023
   O druhém prodlouženém víkendu se 41 závodníků z VRL zúčastnilo 3denních závodů Rumcajsovy míle, centrum a zázemí pro ubytované bylo v Jinolicích v kempu. Nezvyklý květnový termín byl pořadatelem (SJC) zvolen z důvodu pořádání MS v MTBO v srpnu.
   A bylo to správné rozhodnutí, protože porosty a podrosty (maliní a ostružiní) nedosahovaly své plné síly, i tak to ale stačilo a mnoho závodníků si z lesa přineslo nějaký ten šrám. Etapy se běžely v terénu, který byl tedy částečně zarostlý, bylo tam poměrně hodně terénních tvarů, kamenů a ve vyšších partiích pískovcové věže. V sobotu po obědě (a po dešti) byla připravena krátká trať. Nová mapa Přivýšina, stavba tratí Jan Palas. Všem se líbilo měřítko 1: 7 500 a i tratě, i když závěr většiny kategorií byl v záludném nepřehledném kousku lesa. V neděli byla také krátká trať (mapa Svinčice, měřítko 1: 7 500 – tratě Lenka Kazdová). Na start a z cíle to byl pěkný výlet, ještěže nepršelo. Běželo se po jednom hřebení (Pod Čmelíkem, Kazatelna), tam vpravo a zpět vlevo, případně se trať propletla, ale kopec se šel aspoň dvakrát. V pondělí v závěrečné klasice (mapa Prachov, pro všechny měřítko 1: 10 000 – tratě David Zlámal) se ukázalo, komu zbyly jaké síly. Pro některé kategorie to byla delší krátká, někteří šli více do zelené a některé kategorie stavitel šetřil a mapově nebylo moc co vymýšlet. A konečně jsme se proběhli kolem Rumcajsovy jeskyně... Jak si vedli naši závodníci v celkovém součtu: D10 – 2. Martička Kutlvašrová (1. etapa 1. místo/2. etapa 2. místo/3. etapa 2. místo); D14 – 1. Pavla Kutlvašrová (1/1/1); 3. Barča Vrbatová (4/6/3); D35 – 3. Helča Randáková (4/2/5); D40 – 1. Vlaďka Kutlvašrová (1/3/1); H12 – 3. Alan Vrbata (3/10/3); H14 – 4. Vláďa Kutlvašr (1/3/5); H35 – 2. Afťa Polák (2/3/4); H45A – 6. Alan Vrbata (18/3/3); H70 – 4. Jindra Knobloch (2/10/6), 6. Jarda Farář (7/2/12); HDR – 4. Vojta Leštínský (2/6/11).
Ruda Kutlvašr


Čisté okolí Kačáku (9. 5. 2023)12.05.2023
   Náš oddíl orientačního běhu mívá pravidelné mapové tréninky na různých místech našeho kraje. Rádi jezdíme do zajímavých prostorů v okolí, ale jezdíme i do vzdálenějších míst. Velmi rádi také běháme přímo ve vrchlabském prostředí, třeba ve Vejsplachách a v okolí Kačáku. Tento prostor využíváme často k úvodním jarním nebo posledním předprázdninovým tréninkům.
   Letos jsme se rozhodli, že jeden z tréninků pozměníme a místo map a buzol vezmeme do rukou pytle na odpadky a okolí Kačáku uklidíme. Od nejmenších dětí po starší všichni nadšeně souhlasili, a tak jsme 9. května vyrazili. Sešli jsme se u ohniště u lužního lesíka a postupně po skupinkách procházeli všechna místa kolem rybníka až po obchvat. Velkou část pytlů jsme naplnili už v lesíku, ve kterém to místy vypadalo jako na skládce a ne jako v přírodní památce, kde se nachází několik vzácných druhů rostlin i mnoho druhů živočichů. Je těžké uvěřit, že partičky nejen mladých lidí sem přijdou strávit příjemný čas v přírodě a všechny své odpadky nechají ležet na místě (hlavně plechovky a lahve od nápojů). Většinu sebraných odpadků jsme se následně snažili roztřídit a odvézt do příslušných kontejnerů. Počasí nám přálo a zasloužili jsme si i sladkou odměnu 😊.
Děkuji všem zúčastněným za záslužnou práci a těším se na další podobnou akci.
Helena Randáková


6. kolo VČP a oblastní mistrovství na klasické trati - Jilemnice – 13. 5. 202319.05.2023
   Do lesů, v nichž se kdysi procházívala hraběnka Harrachová, umístil OK Jilemnice 6. kolo východočeského poháru, které bylo zároveň oblastním mistrovstvím na klasické trati. Po hraběnce zůstal lesu i mapě, na níž se běhalo, už jenom název – Hraběnka.
   Dnes se tam procházejí jilemničtí a v zimě patří tento les také biatlonistům, v jejichž aréně hned vedle střelnice bylo shromaždiště závodu. Start i cíl byly od něj do sta metrů, takže pohodička. Tu měla v lese i většina kategorií – nenáročný, dobře průběžný terén (ideální pro hraběnčiny procházky). Pouze některé kategorie (16 – 21) se přes silnici dostaly do trošku náročnějšího lesa.
   Mezi vzdáleností místa, kde se závodí, od Vrchlabí panuje přímá úměrnost. Čím blíž, tím víc vrchlabských. V sobotu nás bylo 77!
   Nejlepším se dařilo následovně:
   D10C - Marta Kutlvašrová – 3. místo
   D12D – Zuzana Kramperová – 3. místo
    - Eliška Saturová – 5. místo
   D14C – Pavla Kutlvašrová – 4. místo
   D16C – Markéta Hanušová – 2. místo
   D21D – Tereza Stará – 2. místo
    - Natálie Pilná – 3. místo
   D35C – Vlaďka Kutlvašrová - 3. místo
    - Petra Vrbatová – 4. místo
   D45C – Gábina Wohanková – 6. místo
   D45D – Lucie Smith – 3. místo
   D65C – Eva Nýdrlová – 6. místo
   H10N – Antonín Sedlák – 3. místo
    - Jonáš Toman – 6. místo
   H10C – Jakub Wohanka – 6. místo
   H12D – Adam Paukert – 4. místo
    - Jaromír Zaplatílek – 5. místo
   H14C – Vladimír Kutlvašr – 3. místo
   H45C – Fido – 3. místo
    - Afťa – 4. místo
    - Jelen – 6. místo
   H70C – Jindra Knobloch – 2. misto
    – Jarda Farář – 5. místo
   
Tibor Hájek


VČO soustředění v Jilemnici (13. - 14. 5.)23.05.2023
   Pětice našich žáků se zúčastnila soustředění výběru Východočeské oblasti.
   Káju, Báru, Pavlu, Alana a Vláďu po závodě na Hraběnce ještě čekal odpolední trénink: první úsek štafet. Po večeři relaxovali v bazénu a v neděli dopoledne měli farstované okruhy. Více naleznete zde.
Ruda Kutlvašr


WOD 202324.05.2023
   V pondělí 22. 5. 2023 proběhl na hřišti Krkonošského gymnázia světový den orientačního běhu (WOD), což je celosvětová akce na podporu tohoto pěkného sportu, který rozvíjí fyzické i psychické dovednosti sportovce. Gymnázium poskytlo zázemí této akci, kterou zorganizoval náš vrchlabský Oddíl orientačních sportů. Pro závodníky především z řad studentů připravil Pavel Čivrný (ředitel závodu) 3 pěkné závodní tratě: krátkou jen po hřišti a přilehlé zahradě dětského domova, delší v okolí gymnázia a labyrint z geometrických tvarů. Nezávodili pouze studenti gymnázia, ale přišli si zazávodit i žáci ze ZŠ Nám. Míru a někteří jednotlivci z řad veřejnosti. Počasí se nám vydařilo a většině závodníků se závod líbil. Akci podpořilo svým grantem i město Vrchlabí. Všem podporujícím subjektům a organizátorům touto cestou děkujeme.
   Výsledky: Hall of fame
   Fotky od pana Nováka: Press Moje fotky zde
   Kačky fotky zde
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)


Pěkné prázdniny24.05.2023
   V přihláškovém systému jsou zadány PPéčka, termín 29.5.2023
   
   
   
   
   
Vlastimil Polák (Afťa)


Úspěch v krajském kole Přeboru škol v OB 2023 na Biřičce26.05.2023
   Naši závodníci dosáhli pěkného úspěchu, když se družstvu nižšího gymnázia podařilo dosáhnout 2. místa za v podstatě domácím týmem Biskupského gymnázia a tím si zajistit postup do celorepublikového finále. Čtěte více na stránkách Krkonošského gymnázia.
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)


Podkrkonošská liga žactva (HOR)26.05.2023
   V úterý 23. 6. začala 1. kolem Podkrkonošská liga žactva. Závod připravil oddíl z Hořic na mapě Sluneční lázně 2. Les podkrkonošský. Borůvčí střídaly hustníky, paseky a cesty. Kategorie P6 měla mapu bez cest.
   Naše výsledky: D10 – 1. Marta Kutlvašrová, 3. Zuzka Zajícová; D12 – 3. Míša Wohanková; D14 – 1. Kája Hančová, 2. Pavla Kutlvašrová; 3. Bára Vrbatová, 5. Klárka Nová; H10 – 2. Kuba Wohanka, 4. Jonáš Toman, 5. Vojta Leštínský; H12 – 4. Alan Vrbata, H14 – 2. Vláďa Kutlvašr; P4 – 3. Tomáš Novák, 5. Petra Vrbatová; P6 – 1. Vlastimil Polák.
Další kolo PLŽ 6. 6. je pod naším pořadatelstvím.
Ruda Kutlvašr


7. kolo VČP a oblastní mistrovství na krátké trati – Rychnov nad Kněžnou – 20. 5. 202327.05.2023
   Sobotou 20. května skončila „šlechtická“ část VČP: předcházející týden jsme se proháněli jilemnickým lesem Hraběnka a tuto sobotu v Rychnově nad Kněžnou, kde oblastní mistrovství uspořádal SOOB Spartak Rychnov nad již zmíněnou Kněžnou.
   K mému překvapení nevyšla přímá úměrnost mezi klesajícím počtem vrchlabských závodníků a rostoucí vzdáleností závodů od Vrchlabí. V Rychnově nás závodilo 52!
   
   Stejně jako vloni jsme za pěkného počasí běhali na mapě „Zapovězený les“ (dvě stráně kolem rybníka. Terén většinou dobře průběžný, ale místy už pěkně zarostlý ostružiním a kopřivami). I když jsem některá místa poznával z loňska, na kochání nebyl čas. Bylo nutné se soustředit – šlo o krátkou trať a vzdálenosti mezi kontrolami byly někdy opravdu malé. Stačilo přehlédnout rýhu a už jste byli v …. jinde.
   Nepřehlédli a v čele výsledkové listiny stanuli:
   D10C - Marta Kutlvašrová – 2. místo
   D12C – Michaela Wohanková – 6. místo
   D12D – Zuzana Kramperová – 3. místo
    - Eliška Saturová – 5. místo
   D14C – Karolína Hančová – 2. msto
   - Pavla Kutlvašrová – 4. místo
   D16C – Markéta Hanušová – 2. místo
   D21D – Natálie Pilná – 2. místo
   D35C – Vlaďka Kutlvašrová - 2. místo
    - Petra Vrbatová – 6. místo
   D50C – Karolína Čivrná – 3. místo
   D55C – Hana Mertlíková – 5. msto
   D65C – Eva Nýdrlová – 5. místo
   H10N – Antonín Sedlák – 3. místo
   H10C – Jakub Wohanka – 6. místo
   H12D – Adam Paukert – 4. místo
    - Jaromír Zaplatílek – 5. místo
   H14D – Vojtěch Červinka – 3. místo
   H40C – Tomáš Novák – 5. místo
   H60C – Pavel Starý – 5. místo
   H70C – Jindra Knobloch – 3. misto
    – Jarda Farář – 5. místo
   
   Kompletní výsledky najdete zde.
   
Tibor Hájek


Přemyslov ŽA30.05.2023
   Během víkendu 27. – 28. 5. se konaly dvojzávody ŽA v Přemyslově blízko Hanušovic. Na shromaždiště pod sjezdovkou shlížel i mocný Praděd. Běhalo se v překrásné jesenické přírodě s poměrně značným převýšením, vyčerpávající byly už i cesty na starty.
    V sobotní krátké trati podal nejlepší výsledek Filip svým 7. místem. V nedělní klasice si všichni závodníci sáhli na své dno, protože časy přes 100 minut patřili u prestižních kategorií k nejlepším. Filip opět nezklamal a standartně získal 8. místo v H18A a Maky ukázala, že má nejvíc sil a doběhla si pro 1. místo v D16A.
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)


Ditin memoriál (10. 6. 2023)05.06.2023
   Kamarádi běžci se v sobotu 10. června sejdou na Rezku, poběží se "Ditin memoriál", sraz je v 9 hodin, trasa zde. Poběžme a zavzpomínejme... zájemci ozvěte se Renatě Červinkové, ať se ví přibližný počet účastníků.
   
Ruda Kutlvašr


Soustředění Svatá Kateřina (2. – 4. 6.)08.06.2023
   Na tradiční předprázdninové soustředění jsme se sjeli v 15:30 hod. také na tradičním místě před Tyršákem a tradičně rozdělili na tři skupiny. Nejmenší jeli autem a ostatní na kole. Zatímco nejmenší si už hráli na hřišti, cyklo skupiny v čerstvém větru zdolávaly trasu Kunčice nad Labem, Příčnice, Nové Zámky a kolem Kateřinského potoka na Sv. Kateřinu. Starší si ještě vyšlápli k větrné elektrárně nad Kocléřovem.
   Po ubytování a večeři následoval oheň, kde jsme si zahráli hru Bingo. Musím ocenit rychlost navršení dřeva, během pár minut byla zásoba na oba dva dny. Okolo 22 hod. večerka. Ráno, bez rozcvičky :-), snídaně a odjezd na závody VčP na krátké trati a ve štafetách (viz jiný článek). Mladší se odpoledne už nezúčastnili štafet a jeli na Kateřinu užít si her a procházky podle mapy. Večer si někteří zahráli přehazovanou a následoval oheň s hodnocením dne a několika málo písněmi. Večerka pro menší ve 21 hod., pro větší o hodně později. V neděli, zase bez ranní rozcvičky, byly po snídani na programu okruhy. Každá věková skupina měla tři. Po úklidu a obědě odjezd dle skupin. Menší autem, větší opět na kolech, cesta se neobešla bez dvou menších pádů a jednoho defektu – velký hřebík v zadním kole, ale vše dobře dopadlo a oprava nás dlouho nezdržela. Všichni se dostali v pořádku domů a trénink z víkendu mohli zúročit hned v úterý na lize. Děkujeme všem, kteří přispěli k vydařenému soustředění, a to: Evě, Helče, Katce, Afťovi, Marcelovi, Andree, Martině a dalším. Ve fotogalerii naleznete fotky.
Ruda Kutlvašr


1. a 2. kolo žebříčku B-Čechy – Zdislava (27. – 28. 5.)09.06.2023
   Za slunečného, ale větrného počasí začal na konci května žebříček B-Čechy. Po oba dva dny se běželo ve stejném prostoru v okolí Zdislavy. Terén kopcovitý, v některých částech zarostlý, ve vrcholových partiích i pískovcové skály a kameny. Pořádal Orientační klub Chrastava, celkový počet účastníků 1500, z toho VRL 29.
   Na shromaždišti byl veškerý servis, catering stíhal a byla káva i zmrzlina. V sobotu se běžela krátká trať (mapy: Pískové návrší měřítko: 1: 7 500 a 1:10 000). Naše nej výsledky: D10 – 3. Martička Kutlvašrová, 8. Gabča Poláková; D14B – 12. Kája Hančová, 13. Pavla Kutlvašrová; D20B – 3. Adéla Randáková; D35B – 15. Petra Vrbatová; D40B – 5. Vlaďka Kutlvašrová, 6. Helča Randáková, 19. Jana Schmidtová; D45B – 12. Martina Nová; D65B – 17. Eva Nýdrlová; H10 – 20. Metoděj Wohanka; H12 – 11. Alan Vrbata; H14B – 4. Vláďa Kutlvašr; H45B – 6. Afťa Polák, 11. Pavel Wohanka; H70B – 4. Jindra Knobloch, 16. Jarda Farář. Po závodech jsme přejeli do kempu, kde část výpravy měla objednané chatky, a navštívili jsme Jablonné v Podještědí. Malebné městečko, které je trochu znehodnocené předrevoluční výstavbou. Za pozornost ale stojí hlavně zámek s mokřady v zámeckém parku.
V neděli se rozestupy mezi kontrolami zvětšily, takže nás čekala klasika, která nabízela několik voleb postupů a v zarostlejších pasážích se chybovalo; závěr závodu se už běžel ve známém prostoru krátké, ale tratě se líbily (mapy: Janovický les, Buková, měřítko: 1: 15 000 a 1:10 000). Řady VRL závodníků prořídly, takže nás bylo jen 19. Naše výsledky: D10 – 6. Martička Kutlvašrová; D35B – 15. Petra Vrbatová; D40B – 1. Vlaďka Kutlvašrová, 13. Jana Schmidtová; D65B – 20. Eva Nýdrlová; H12 – 9. Alan Vrbata; H14B – 16. Vláďa Kutlvašr; H70B – 7. Jindra Knobloch, 14. Jarda Farář.
Ruda Kutlvašr


10. kolo VČP – Borovnice – 3. 6. 202311.06.2023
   Stejně jako na podzim 2021 nám SK Studenec i letos připravil závody na již vyzkoušené (a příliš nezměněné) mapě – na Čistecké hůře.
   Za krásného počasí se běhalo v poměrně náročném terénu: kameny schované pod trávou a prudká stoupání. Těm se někdy šlo vyhnout cestou po vrstevnici, ale občas jsme to museli vzít přímo nahoru. Někteří závodníci v těchto chvílích pronášeli věty o chybějících eskalátorech, dýchacích přístrojích nebo se alespoň rozhlíželi, nejede-li blízko nějaká motorka, která by je vyvezla na vrchol. Prostor závodu je totiž protkán cestami a cestičkami, na kterých trénují motokrosoví nadšenci. I ty nás občas mátly (cestičky, ne motorkáři) - některé byly vyznačeny v mapě, některé ne.
   Nejlepší z našeho oddílu, kteří při zdolávání kopce neztratili plíce, dopadli takto:
   D10N – Zuzana Zajícová – 1. místo
   D10C - Marta Kutlvašrová – 3. místo
   D12C – Michaela Wohanková – 6. místo
   D12D - Eliška Saturová – 3. místo
   D14C – Karolína Hančová – 1. místo
   - Pavla Kutlvašrová – 4. místo
   D14D – Andrea Zaplatílková – 2. místo
   D35C – Helena Randáková - 5. místo
   D55D – Hana Mertlíková – 3. msto
   H10N – Jonáš Toman – 2. místo
   H12C – Alan Vrbata – 6. místo
   H14C – Vladimír Kutlvašr – 2. místo
   H14D – Martin John – 1. místo
    – Vojtěch Červinka – 4. místo
   H18C – Filip Hanuš – 1. místo
   H65C – Jindra Knobloch – 5. místo
   
   Celkem nás bylo 70, slovy SEDMDESÁT – inu, Borovnice je blízko a navíc byl závod součástí soustředění naší omladiny.
   Kompletní výsledky zde.
   
Tibor Hájek


2. závod PLŽ - Podkrkonošská liga žáků (6. 6.) - VRL12.06.2023
   V úterý 6. 6. 2023 pořádal náš oddíl 2. závod Podkrkonošské ligy žactva. Závod se konal v obci Vítězná Huntířov a pro ligu jsme zvolili jen část mapy z loňského roku, kde jsme pořádali štafety.
   Ligu tradičně pořádají dorostenci a junioři z Vrchlabí, ale protože část z nich je v maturitním ročníku a měla jiný program (přijímačky na VŠ), pomáhali i ostatní členové oddílu. Mládež se podílela na stavbě tratí, roznosu kontrol, byla na startu i v cíli. Myslím, že všechno proběhlo jak má. Závodu se zúčastnilo cca140 účastníků z podkrkonošských oddílů (včetně dětí z Vrchlabí) a všichni odjížděli spokojení. Počasí nám také přálo. I když to od rána vypadalo na déšť, pláštěnky ani bundy jsme nemuseli vytahovat :-). Dík patří všem pořadatelům, řidičům, ale i obci, která povolila konání závodu. Na příští ligu se těšíme do Trutnova.
Helena Randáková


Republikový festival žactva (10. - 11. 6.)12.06.2023
   O víkendu 10. – 11. 6. se v Brně konal druhý ročník Republikového festivalu žactva. Zúčastnilo se ho šest žáků z VRL oddílu (Kája, Míša, Pavla, Vláďa, Vojta, Tonda) a podle reakcí se akce líbila.
   Pořadatel KOS TJ Tesla Brno připravil pro 350 žáků tyto akce: V sobotu sprint v Medlánkách. Běželo se mezi paneláky a netradičně v kategoriích podle věku (DH 11-14). Odpoledne byl Orienťácký pětiboj – Domeček jedním tahem, Superpíchač, O-paměť, Překážková dráha a Light Trainer. Večer po vyhlášení vítězů byla diskotéka a pak ještě pro užší týmy (1 trenér + 4 žáci) O-kvíz. Ale kluci strávili většinu času při hraní fotbalu. V neděli se běžely čtyřčlenné sprintové štafety. Centrum na Horáckém náměstí v Brně-Řečkovicích, tratě vedly opět v městské zástavbě. Výsledky nejsou důležité, protože tato akce vznikla, aby se žáci z různých oblasti České republiky sešli na své akci, zasoutěžili si a navázali přátelství se závodníky z jiných oblastí.
Ruda Kutlvašr


Charitativní orientační běh pro Bertíka (15. 6. 2023)13.06.2023
   
   
Věra Štemberová


Mistrovství oblasti štafet (3. 6. 2023)13.06.2023
   V sobotu odpoledne po 10. kole VČP se na stejném místě konalo mistroství naší oblasti ve štafetách. Pořádal ho opět Studenec a tentokrát se neběhalo naštěstí na Čisteckou hůru, ale jenom pod ní v daleko rovnějším terénu. Účastnilo se ho 11 štafet z našeho klubu.
   Nejúspěšnější štafety:
   Ve veteránech 2. místo v H195 (Pavel S., Jarda F., Jindra K.)
   V dorostu 3. míst v D18 (Pája K., Maky H. a Lída Kvášovská v hostování)
   V žácích 3. místo v D14 (Kája H., Klárka N., Barča V.)

   Filip H. si v hostování v LPU v H18 vyběhl se svojí štafetou 1. místo.
   Zde naleznete ostatní výsledky.
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)


Celostátní finále Přeboru škol v orientačním běhu (7. 6. 2023)13.06.2023
   Naše družstvo nižšího gymnázia, jehož základ tvoří především děti z našeho oddílu, skončilo těsně pod bednou na krásném 4. místě a získalo 2 individuální medailové úspěchy (Kája 3. místo a Vláďa 1. místo). Více si můžete přečíst a prohlédnout fotky na stránkách Krkonošského gymnázia, celkové výsledky najdete v ORISu
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)


MČR Klasika v Neslovicích (10. – 11. 6. 2023)13.06.2023
   U Neslovic blízko Brno se konalo MČR na klasické trati. Běhalo se v kopcovitém terénu s malými roklinami. Les už byl hodně zarostlý a některé hustníky neprostupné, o čemž se někteří závodníci přesvědčili. Opět se na start chodilo poměrně daleko, cíl byl na shromaždišti, ze kterého jsou pěkně vidět Dukovany. V sobotu byly rozběhy. Maky svůj rozběh vyhrála a vybojovala si nedělní finále A. Filip svůj rozběh malinko pokazil a dostal se do finále B. V neděli Markéta skončila na pěkném 8. místě. Svými výkony v jarní sezóně si Maky vybojovala juniorskou reprezentaci ČR na EYOC 2023 příští týden v Bulharsku, tak jí budeme držet pěsti :).
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)


Žebříček B – Čechy – Tlukačka – TUR, TUV (17. – 18. 6.)19.06.2023
   O víkendu 17. až 18. června pokračoval třetím a čtvrtým kolem Žebříček B – Čechy. Centrum bylo na krásné louce u Radčic a Jirkova na křižovatce Tlukačka nedaleko Železného Brodu.
   Příjemné bylo, že start v sobotu a cíl po oba dva dny byly přímo na tomto shromaždišti. Les byl dost kopcovatý, občas zarostlý, občas dobře průběžný. V sobotu na krátké trati byl terén velmi členitý, kameny, srázky, břidlicové lomy. Běželo se na mapě Radčice 1:10 000 nebo 1:7 500, břidlice a občasný déšť udělaly pěknou klouzačku, ale stavba tratí pěkná, dost náročná, chyba na dohledávkách vznikla při ztrátě koncentrace velmi lehce. Na desítce byla mapa trochu hůře čitelná. Závod postihla chyba organizátorů na startu, kde místo tří koridorů vytvořili čtyři, ale některým závodníkům se zřejmě povedlo odběhnout o minutu dříve. Jury rozhodla, že závod tedy bude všem závodníkům počítán až od první kontroly. Předtím jsme ovšem dlouho a marně čekali na vyhlášení, které bylo přesunuté na neděli… aspoň byl čas na stánky s OB věcmi a bohatým občerstvením. Naše nej výsledky: D10C – 1. Martička Kutlvašrová; D14B – 10. Kája Hančová; D20B – 2. Áďa Randáková; D35B – 2. Helena Randáková, 9. Petra Vrbatová; D65B – 16. Eva Nýdrlová; H12C – 7. Alan Vrbata; H14B – 12. Vláďa Kutlvašr; H18B - 4. Filip Hanuš; H45B – 6. Afťa Polák; H70B – 7. Jindra Knobloch, 8. Jarda Farář.
   
Na nedělní klasiku vysvitlo slunce a udělalo se teplo (mapa Jirkovská borovice, 1:15 000 nebo 1:10 000), přibyly kopce a údolí a naopak ubyly kameny. Start byl na louce s pěkným výhledem na Lysou horu a Kotel. Klasika se vcelku také líbila, nad některými postupy se po závodě debatovalo (rovně přes kopec nebo oběhnout a ušetřit vrstevnice?), konec měla většina kategorií jako jednoduchý výběh do kopce v úmorném vedru. Ale i tak se naši závodníci dostali na stupně vítězů, přece jen jsme běžci z hor… Nej výsledky: D10C – 1. Martička Kutlvašrová, 14. Gabča Poláková; D14B – 10. Barča Vrbatová, 14. Kája Hančová; D20B – 4. Áďa Randáková; D35B – 7. Petra Vrbatová; D40B – 3. Vlaďka Kutlvašrová; D50B – 18. Alice Hančová; D65B – 13. Eva Nýdrlová; H12C – 2. Alan Vrbata; H14B – 14. Vláďa Kutlvašr; H45B – 3. Afťa Polák; H70B – 3. Jindra Knobloch. 7. Jarda Farář.
   
Ruda Kutlvašr


11. kolo VčP – Hřídelec (24. 6. NPA)27.06.2023
   Poslední závod jarní části Východočeského poháru uspořádal oddíl z Paky u Hřídelce. Jako vždy autobusy parkovaly nejdál :-) a jako vždy jsme byli (skoro) první :-) na krásném shromaždišti, kde bylo vše pěkně připravené, včetně čisťounkého lesního koupaliště pro pozávodní osvěžení.
   Tratě připravili Zuzka a Taďas Novákovi na mapě Zámečák v měřítku 1:10 000 a hodně se líbily. Krátké postupy v husté pasáži střídaly delší postupy v čisté části lesa, děti už tu a tam sezobly borůvku. Bezvadná organizace a slunečné počasí dodalo závodu pohodovou atmosféru. Ve frontě na Broučka mohli závodníci alespoň řádně probrat postupy…
   Naše nejlepší výsledky: D10C – 1. Martička Kutlvašrová; D12D – 5. Zuzka Kramperová; D14C – 6. Barča Vrbatová; D14D – 2. Andrejka Zaplatílková; D18C – 7. Anička Vohníková; D21C – 11. Katka Matoušová; D21D – 3. Natálie Pilná; D35C – 1. Vlaďka Kutlvašrová, 5. Helča Randáková; 9. Petra Vrbatová; D45D – 3. Andrea Štreglová; D55D – 3. Hanka Mertlíková; D65C – 4. Eva Nýdrlová; H10N – 1. Jonáš Toman, 6. Tonda Sedlák, 7. Štěpán Štučka, 9. Vojta Leštínský; H12C – 8. Alan Vrbata, 9. Tonda Wohanka; H12D – 3. Adam Paukert; H14C – 6. Vláďa Kutlvašr; H14D – 4. Vojta červinka, 5. Franta Špinar; H18C – 2. Filip Hanuš; H45C – 5. Alan Vrbata, 10. Ruda Kutlvašr; H55C – 4. Pavel Starý.
   
Ruda Kutlvašr


Vč. pohár žactva a dorostu – jaro 202327.06.2023
   11. kolem skončil Východočeský pohár – jaro 2023. Do žebříčku bylo započítáno 51 mladých závodníků z Vrchlabí. Celkový počet 465 závodníků. Do pořadí se započítalo šest bodově nejlepších závodů z jedenácti.
   Na předních místech se umístili: D10C – 2. Martička Kutlvašrová, 15. Gabča Poláková; 26. Zuzka Zajícová; D12C – 23. Míša Wohanková; D12D – 3. Zuzka Kramperová, 9. Eliška Saturová; D14C – 2. Kája Hančová; 7. Pavla Kutlvašrová, 9. Barča Vrbatová, 18. Klárka Nová; D16C – 6. Eliška Čivrná; D18C – 22. Maruška Hájková, 24. Anička Vohníková; H10C – 13. Kuba Wohanka, 21. Metoděj Wohanka; H12C – 6. Alan Vrbata, 25. Tonda Wohanka; H12D – 6. Adam Paukert; H14C – 9. Vláďa Kutlvašr; H14D – 3. Vojta Červinka, 9. Jonáš Matějec; H18C – 15. Honza Setunský, 16. Honza Čivrný, 28. Vojta Kubát, 29. Matěj Hájek.

   Družstvo žáků je po jarní části na krásném 4. místě za hradeckými oddíly PHK a SHK a pardubickým LPU.

   Celkové výsledky naleznete zde: https://oris.orientacnisporty.cz/Zavod?id=7713
   
Ruda Kutlvašr


Letní příměstský tábor 202319.07.2023
   Ve dnech 10. – 14. července proběhl letos 4. ročník letního příměstského tábora pro děti nejen z přípravky našeho klubu orientačního běhu. Zúčastnilo se ho 23 dětí pod vedením Evy a Lucky. Počasí nám celkem přálo, a tak se všechny dny uskutečnilo to, co bylo předem naplánované. Tzv. mokrá varianta nebyla třeba. A co všechno tedy děti zažily?
   V pondělí jsme se všichni sešli u DDM Pelíšek, kde jsme po celou dobu měli k dispozici zázemí. Děti, které se navzájem mezi sebou neznaly, se seznámily, oblékly se do táborových triček a poté jsme se vydali ke Střelnici. Vláček Bubáček nás svezl na Strážné. Tady si děti několikrát proběhly razící kolečko na hřišti a jeho blízkém okolí a po obědě jsme vyrazili po žluté do Vrchlabí. Do všech stran bylo zataženo, ale my měli štěstí a moc jsme nezmokli.
   
   V úterý byl výlet na Žalý lanovkou. Od Pelíšku jsme se k ní vydali pěšky. Nahoře jsme pak byli skoro sami. Zopakovali jsme si společně, co už všechno umíme vyčíst z mapy a pak jsme se po skupinkách vydali na trať z kopce s cílem u Škodovácké chalupy. Do Kněžic už to byl kousek na výborný oběd. A hurá k Pelíšku.
   
   Středa se odehrávala v okolí Kačáku. Dopoledne si tu děti odběhly svou oblíbenou hru Pizza a po obědě na fotbalovém stadionu některé hrály fotbal, někdo si skládal rozstříhané mapy nebo hrál další připravené hry s orienťáckou tématikou. Konečné osvěžení v horkém počasí na tréninkovém fotbalovém hřišti vodou z rozstřikovačů přišlo vhod.
   
   Ve čtvrtek jsme se stejně jako předešlý den sešli ráno na parkovišti ve Vejsplachách. Ráno se přehnal déšť, který nás neodradil a vyrazili jsme na vyfáborovanou trať z Petříkače směr Valteřice. Na mapě čekal na děti chytáček, kteří zkušenější odhalili. Koupaliště jsme měli téměř celé sami pro sebe. Kdo chtěl, vykoupal se. K dispozici bylo i hřiště, kde si děti hrály přehazovanou. Po obědě jsme pomalu vyrazili na autobus. Tradiční zastávkou byla i točená zmrzlina. Tu si dopřály děti během týdne vícekrát. A nikomu letos ani jedna za celou dobu nespadla .
   
   Poslední den v pátek jsme se vydali do městského parku. Trať bez fáborků s rébusem měřící 1,1 km zdolali všichni. V Pelíšku jsme si již tradičně opekli buřty, vyprávěli si, co se nám nejvíce za uplynulý týden líbilo.
   
   Užili jsme si to všichni, nedošlo k žádnému velkému úrazu, děti byly spokojené a věříme, že i rodiče. Poděkování patří Ince a Jindřichovi s Jindřiškem za dozor na lanovce. Afťovi a Vlastikovi za vyfáborování tratě a Vlastikovi za roznos kontrol. Těšíme se zase v příštím roce na pátém ročníku. Fotky z akce najdete v galerii na našich stránkách. Za vedoucí sepsala
   
   Lucka
Lucie Poláková


Orientační běh pro Bertíka (15. 6.)26.07.2023
   Když se potká skvělá myšlenka s lidmi, kteří chtějí pomoci, povedou se i malé zázraky. Cesta dvouletého Bertíka a jeho rodičů se potkala s tou naší, díky čemuž vznikl charitativní orientační běh s cílem finančně přispět na léčbu a potřebné pomůcky.
   Bertíkova cesta
   Příběh Bertíka jsme si nevybrali jen tak náhodou. Bertík je chlapeček rodičů Marti a Ondry, což jsou kamarádi naší kodérky Monči, která přinesla jeho příběh do wpj. Bertík se narodil jako vytoužené miminko a od počátku se zdálo, že bude zcela zdravý. Asi po 14 dnech od porodu se u Bertíka objevila pupeční kýla a musel na operaci. Následovala fyzioterapie, kde začalo vznikat první podezření na menší hybnost nožiček. Jelikož po roce cvičení Vojtovy metody nedocházelo k viditelnému zlepšení, navštívil Bertík neurologa. Ten po magnetické rezonanci zjistili, že má Bertík vrozenou vadu míchy a deformované dva obratle. Trpí tak omezenou hybností nožiček. Dnes se už dvouletý Bertík stále není schopen sám postavit a posadit jinak, než do „W“ sedu.

   Naděje na lepší budoucnost
   Vyhlídky do budoucna nemá Bertík jisté, ale existuje naděje, že mu intenzivní neurorehabilitace pomohou a jednou dokáže sám vstát a chodit. Aktuálně s rodiči dojíždí každý den čtrnáct dní v měsíci na speciální rehabilitace do Saremy v Liberci a do Prahy do Cortex Neuro Center. Všechny potřebné terapie, rehabilitace i speciální pomůcky, které dávají Bertíkovi šance se jednou postavit na nožičky, jsou časově i finančně náročně a bohužel jsou nad rámec toho, co hradí zdravotní pojišťovna. Proto jsme se rozhodli Bertíkovi a jeho rodičům pomoci.

   Krásná věc se podařila
   Jelikož máme ve firmě spoustu nadšených sportovců, vznikla myšlenka uspořádat charitativní orientační běh. Náš prvotní cíl, vybrat alespoň něco málo mezi zaměstnanci, se postupně proměnil v cíl vybrat společně částku 40 000 Kč. Od začátku jsme v tom nebyli sami. Do příprav se zapojil i Oddíl orientačních sportů Vrchlabí, který nám zapůjčil potřebné vybavení a naplánoval skvělou trasu. Ještě jednou děkujeme! My ve firmě jsme se postarali o bohaté občerstvení, alko i nealko pití a zábavu. Na startovní listině jsme měli 69 účastníků závodu a i s dobrovolníky, kteří se starali o organizaci celé akce, a dalších účastníků, kteří přišli později na zábavu a dražbu, nás bylo přes 100. Nakonec se nám podařilo neuvěřitelné a díky příspěvku WPJ, dobrovolnému startovnému, dražbě i příspěvkům za jídlo a pití jsme pro Bertíka vybrali 68 000 Kč! Je to skvělá částka, ale zdaleka nebude stačit na vše potřebné a léčbu, která je mnohem nákladnějšÍ.

   Co bude dál?
   Pokud jste nemohli běžet s námi, ale rádi byste se podíleli na pomoci Bertíkovi a jeho rodičům, můžete přispět do sbírky na Doniu! Právě se vybírá na pobyt v Centru Hájek ve Šťáhlavech. Toto centrum se zabývá intenzivními rehabilitacemi a má velmi dobré výsledky. Bertíkovi by zde mohli pomoci s posílením celého těla a zlepšit způsob lezení. Jedná se o 14denní pobyt, jenž by byl hrazen ze soukromých prostředků. Pokud se podaří vybrat více peněz, než je cíl na Donio, budou použity k rehabilitacím, na které Bertík pravidelně dojíždí a pojišťovna je nehradí.
   
   
Věra Štemberová


Orienteering Adventure 26.07.2023
   
   Ve dnech 19.-23.7.2023 proběhl pětietapový závod O-Adventure , který se odehrával ve Vrchlabí a Špindlerově Mlýnu. Přihlášených bylo přes 350 závodníků, z toho 11 z našeho oddílu a 2 bývalí členi. Ředitel závodu Tomáš Leštínský zmapoval terén na všechny etapy a postavil i tratě 2. – 4. etapy.
   
   První závod začal středečním sprintem ve Vrchlabí (tratě postavil Afťa Polák) v prostorách celkem zarostlého motokrosu a městského parku. Dařilo se i našim závodníkům: v kategorii H10 vyhrál Toník Sedlák, v kat. T druhý Kuba Procinger, v H18 pátý Vojta Kubát.
   
   Ostatní etapy se uskutečnily v náročných terénech okolí Špindlerova Mlýna na mapách Hromovka, Telefonka (na start se jelo lanovkou na Pláně), Labská a Dřevařská cesta. Velká převýšení, kopcovatý horský les, skalky, borůvčí do pasu (i výš), jámy, kupky, kamenná pole a minimum cest, to vše závodníky čekalo na tratích za příjemného počasí. Závěrečná etapa s handicapovým startem probíhala i samotným městem.
   
   Celkové výsledky našich, kteří se zúčastnili všech etap: v kategorii D45B vyhrála Pavlína Havlík Poláková, v kategorii H65 doběhl pátý Jarda Farář a v kategorii H14 se na devátém místě umístil Vojta Červinka.
   Fotky a celkové výsledky všech etap ze závodu najdete zde: http://o-adventure.cz/stranka.php?co=2023oa
   
Lucie Poláková


Sørlandsgaloppen (29. 6. – 2. 7.), Skawdysten (12. – 15. 7.)27.07.2023
   Během dovolené ve skandinávských zemích jsme se zúčastnili dvou vícedenních závodů. V Norsku čtyřetapový Sørlandsgaloppen 2023 a v Dánsku pětietapový Skawdysten 2023.
   Pro oba závody bylo společné ražení pomocí EMITu. Pro vysvětlení: jedná se o elektronickou kartičku, kterou se razí kontaktně – je potřeba vložit ve správném směru do krabičky na kontrole. Před startem na tuto kartičku dostane závodník i papírový lístek, který slouží jako kontrola ražení přes hroty v krabičce. Dost těchto kartiček se válelo po lese, takže závodníci do cíle běhali bez nich. Pro našince (zvyklé na SI ražení, nemluvě o SIAC) je to dost krkolomné a pomalé, ale na posledních závodech (což byl sprint) jsme už razili jako ostřílení borci, tzn. podařilo se nám orazit do 3 vteřin ;o). Ale systém má přece jen pár kladů, např. na startu není nulování a check. Nuluje se 5 sekund před startem – každý závodník na startovní čáře má svoji startovací krabičku. Krabičky na kontrolách nepípají, jen blikají, což stěžuje kontrolu ražení, ale zase to neupozorňuje ostatní závodníky, že je někde poblíž kontrola. Popisy byly k dispozici na startu a na mapách.

   Sørlandsgaloppen 2023 – Norsko

   Etapový závod na jihu Norska (přibližně 1200 účastníků) – oblast okolo města Arendal. Kemp byl na ostrově Hove, kde byly připraveny i dva tréninky. Závod byl rozdělen na dvě shromaždiště. První dvě etapy se běžely v městečku Fevik a v okolí, druhé dvě kolem Bjorendal a na dohled dálnice. Kromě první etapy – sprint, kde se část běžela ve městě a v okolí prý nejhezčí pláže v Norsku – byl les hlavně borovicový, místy zarostlý, kopcovitý, kamenné srázy a kameny a na severské terény docela dost cest a pěšinek, u Bjorendalu také pověstné norské bažinky. Trochu jako Drábovna – terénní detaily mnohde ale dost generalizované. Počasí proměnlivé – déšť, sluníčko, vítr, teplota okolo 18 stupňů, na slunci tepleji, takže ideální na běhání, a do toho ledového moře na nejkrásnější pláži jsme taky vlezli…

   Etapy se na konci složitě sečetly (braly se jenom dva nejlepší výsledky, připsaly se body, ale celkové pořadí se sestavilo dle časů). Poslední etapa se v kategorii 13-14 a 15-16 běžela jako hendikep, s motýlkem na trati, aby se roztrhal případný autobus. Starší žáci a mladší dorost byly nejprestižnější kategorie, 15 závodníků z kategorie vždy běželo s GPSkou a opravdu se tam závodilo. Kategorie dětí 9-10 se nevyhlašovaly a nedělaly se výsledky, ale děti dostaly vždy po doběhu dáreček a po poslední etapě medaili. Naši závodníci se neztratili, celkově: D13-14 – 8. místo Pavla, H13-14: 5. místo Vláďa (2. místo ve třetí etapě).

   Běžely se tyto tratě: 1. den sprint (mapa: Fevik, měřítko: 1:4 000, ekv. 2 m), 2. den krátká (Ruaker 1:4 000, ekv. 2 m), 3. den klasika (Mjåvann 1:7 500, ekv. 5 m) 4 – krátká (Bjørnebo 1: 7 500, ekv. 5 m).

   Skawdysten 2023 - Dánsko

   Tento závod jsme vzali cestou zpátky domů. Odehrál se v nejsevernější části Dánska okolo města Skagen, Tversted a ve městě Hjørring. Účastníků něco málo přes 600, hodně veteránů a rodinek z Dánska, Norska i Švédska a pár Němců, a terén byl dle očekávání úplně jiný než v Norsku. Počasí také proměnlivé, ale většinu času foukalo jako blázen. První etapa (sprint) v městské zástavbě městečka Skagen (zde byl i OB kemp u místní školy), parcích a přilehlých písečných dunách (místní tomu říkají dunová plantáž – je to z písku, hodně členité, tráva, keříky a mimo pěšinky se v tom špatně běhá). Druhá etapa: stejné shromaždiště (fotbalové hřiště), ale písečné duny malé i fakt velké a zarostlý les – kleče. A pár cestiček. Třetí etapa se běžela v okolí velké pláže Tversted. Takový hradecký les – borovicový a smíšený, terén rovinatý, ale v jedné části lesa se i nějaká vrstevnice našla, kupky, jamky. Čtvrtá a pátá etapa byl sprint v městečku Hjørring a byl dost zajímavý. Pořadatel zajistil otevření všech možných dvorků, pasáží a průchodů, u nás by to v takové míře snad ani nešlo zajistit. Některé postupy dokonce vedly i někomu po zahradě. Běželo se v jeden den, 2 sprinty s odstupem 2 hodin za sebou, namotané na stejných kontrolách.

   Průběh všech etap urychlil fakt, že nebyly startovní časy, ale 2 hod. interval, ve kterém bylo potřeba dorazit na start – vše se startovalo na krabičku v intervalu 1 minuty ve startovacím boxu, kde si závodník těsně před startem odebral mapu z krabice. Takže rodinky mohly krásně startovat všichni společně.

   Zajímavé bylo vyhlašování, kde se vyhlašovala první 3 místa ve všech dětských kategoriích 10, 12, 14 a 16 – děti si posedaly na zem ke svým cenám. Z ostatních kategorií se pak náhodně vybral nějaký závodník a všichni spořádaně čekali, až se všechny ceny (např. dánské pivo…) rozdělí. Takže děti byly na vyhlašování skoro hodinu… Nikdo to neřešil, neremcal, celkově na nás závody v Dánku působily dost uvolněným a pohodovým dojmem. A to měli na shromaždišti jen 4 toiky, fronta jako blázen! Na kontrolách se nám stávalo, že nám dávali přednost, někdy jsme se totiž nemohli trefit do krabičky, ale nikdo nenadával a v klidu čekal, až orazíme – i na sprintu.

   1. den – sprint (Skagen 1:4 000, ekv. 2,5 m); 2. den – krátká (Kirkemilen 1:10 000, ekv. 2,5 m); 3. den – krátká (Tversted Plantage 1:10 000, ekv. 2,5 m), 3. den – 2 sprinty (Hjørring C 1:4 000, ekv. 2,5 m). Umístění: H14 - Vláďa 3,1,2,3; D10 - Marta 2,4,2,2; D14 - Pavla 3,2,1,2; D45 – Vlaďka 1,1,1,2.
   
   
Ruda Kutlvašr


H.S.H. Vysočina cup (14.-16.7.2023)30.07.2023
   3 etapový závod se konal na okraji obce Lubná v Pardubickém Kraji. Celkem bylo přihlášeno 1600-1700 závodníků.
   Za Vrchlabí závodili Eliška a Jakub Saturovi, rodina Vrbatova, Lucie Smith, Kateřina Matoušová, Inka Procingerová, Gabriela a Pavel Wohankovi a Leoš Havel, celkem tedy 12 členů.

   Závodilo se v pěkném vysočinském lese v nadmořské výšce 520 - 610 m n. m. Pro E1 a E2 jehličnatý les s hustou sítí cest a průseků a těžší běžeckou podložkou umocněnou zvýšeným výskytem trav a podrostu. Místy oblasti s kamenitými detaily. Pro E3 převážně jehličnatý les s dubobukovými hustníky a větším množstvím kamenů. Místy s bujnější vegetací, na okraji prostoru prudší svah s kameny a skalkami.

   Závod byl postaven na 1 krátkou, 1 klasickou a 1 zkrácenou trať. První 2 etapy byly intervalové a v poslední se běželo s handicapem. Cesty na start byly ve vzdálenosti až 2km. Každý den probíhalo vyhlašování vítězů ve všech kategoriích, kteří byli odměněni diplomem. Také se každý den losovalo o 5x sportovní hodinky. Součástí doprovodného programu byly akce pro děti a dospělé (sprint/kros, pivní štafety a další). Vítězové třídenních závodů obdrželi diplomy a věcné ceny. Naši závodníci se ani tady neztratili, a i když teploty sahaly vysoko přes 30°C, tak jsme to všichni zvládli. Zázemí v centru závodu bylo hodně rozmanité. Jídla a pití bylo dostatek. Tentokrát na stupně vítězů vystoupil jen Leoš Havel, který svou kategorii vyhrál. Níže je umístění všech vrchlabských závodníků: D12B Saturová Eliška (21., 20., 23., celkově 21. místo); D14A Vrbatová Barbora (11., 5., 7., celkově 5. místo); D21A Matoušová Kateřina (32., 35., 34., celkově 28. místo); D21B Wohanková Gabriela (-, 28., 39., celkově bez umístění); D35B Vrbatová Petra (11., 13., 19., celkově 11. místo); D45C Smith Lucie (15, 15., -, celkově bez umístění); D50C Procingerová Inka (20., 20., 17., celkově 17. místo); H12B Vrbata Alan (3., 9., 6., celkově 6. místo); H12B Jakub Satur (24., 33., 31., celkově 24. místo); H45B Vrbata Alan (25., 18., 22., celkově 18. místo); H45B Wohanka Pavel (30., 6., 26., celkově 19. místo); H55C Havel Leoš (1., 1., 5., celkově 1. místo)
Petra Vrbatová


Kwak Czech O-Tour a World Cup – Kokořínsko (3. – 6. 8.)09.08.2023
   Česká Lípa a lesy Kokořínska hostily další kolo Světového poháru v OB a my, obyčejní o-smrtelníci, jsme mohli být u toho! Závody byly součástí tour, která v dubnu začala u Plzně a skončí na konci října na Šumavě.
   Světová elita si ve středu zaběhla sprint, ve čtvrtek sprintové štafety, v sobotu middle a v neděli long, my jsme jim ve čtvrtek fandili poté, co jsme si vyzkoušeli zrádnost sprintové tratě v centru České Lípy, v pátek jsme si dali ještě za pěkného počasí kratší middle v lese u kempu Nedamov (Světový pohár měl pauzu) a v sobotu a v neděli to byly v podstatě adventure závody za vytrvalého deště v lesích okolo Korců. Aréna byla společná se svěťákem, v sobotu jsme běželi ve stejném prostoru, v neděli nás pořadatelé vyslali do jiného lesa autobusy. Každý den jsme stihli i fandit a atmosféra v aréně byla úžasná, skoro vždy dramatický průběh závodu, doprovodné akce a stánky, TV přenos a rozhovory, autogramiáda atd. – pořadatelé odvedli opravdu velký kus práce a počasí jim to o víkendu ještě dost zkomplikovalo. Účastníků O-Tour bylo nakonec v jednotlivých etapách mezi 1000 a 1300.

   Sprint: Crystal, 1:4 000, centrum města, klášterní zahrada, okolo hradu, začátek záludný, pak už správně zvolit ulici a uličku. Nejlepší výsledky: D14A - 10. Kája Hančová, D35A – 8. Helča Randáková, D45A – 1. Vlaďka Kutlvašrová, D45B – 6. Alice Hančová, H55B – 10. Jarda Hanč.

   Middle: Barča 2023 (podle kaple v lese), staří měli 1:7 500, mladí 1:10 000, kontroly kolem 1 hřbetu, zázemí bylo v kempu, kde byl rybník, restaurace, stánky a velká pohoda… Nejlepší výsledky: D14A - 10. Kája Hančová, D35A – 6. Helča Randáková, D45A – 1. Vlaďka Kutlvašrová.

   Middle: Korecký les, měřítka opět 1:7 500 a 1:10 000, na start se šlo 2 km a byl hned vedle toho světového, tratě vedly téměř po stopách elitních běžců pěkně po skalách a kamenech Vysokého vrchu a Ostrého kopce, v podmáčeném lese se už pěkně jezdilo po zadku a na doběhu nás čekalo bláto a kaluže. Abychom mohli fandit, startoval náš závod až pozdě odpoledne a večer, při zatažené obloze a dešti se v lese velmi hodila čelovka… Nejlepší výsledky: D14A - 4. Kája Hančová, D35A – 8. Helča Randáková, D45A – 5. Vlaďka Kutlvašrová.

   Long: Týnské údolí, měřítka opět 1:7 500 a 1:10 000, na start a z cíle se jezdilo autobusy, bylo možné nastoupit už v kempu, protože parkoviště na loukách u závodní arény byla už skoro nepoužitelná… Od busu se pak šlo asi kilometr na start a z cíle také. Takže trošku pochoďák a pak v lese klasická trať, která byla jen částečně ve skalkách a v prostoru mimo svěťák, abychom se jim nepletli… Nejlepší výsledky: D14A - 2. Kája Hančová, D45A – 3. Vlaďka Kutlvašrová.

   
Vlaďka Kutlvašrová


Fanděte Lucce Messnerové na Mistrovství světa MTBO!23.08.2023
   Pro ty, kteří to dosud nepostřehli, téměř za humny (Pecka-Mostek, Nová Paka, Jičín – mj. techn. pořadatel) nám tento týden probíhá letošní největší světová MTBO akce – Mistrovství světa. A z našeho klubu se akce účastní v juniorské kategorii Lucka Messnerová a je radost její závodění sledovat aspoň online (mezičasy, GPS track, fotky aj.) na webu mistrovství světa (hledejte kategorii W20)!
   V prvním závodě (sprint v Jičíně) skončila Lucka ve světové konkurenci a téměř v přímém přenosu České televize těsně za velkou bednou (7.) ...
   ...a bylo velmi napínavé sledovat její boj na včerejší vyprahlé klasice, kde ji opět o velkou bednu připravila (bohužel prakticky jediná, ale velká) chyba téměř před cílem (nakonec 16. místo, většinu závodu opět jela na hranici velké bedny)!
   Dnešní krátká trať startuje v 9:30 a těšíme se opět na napínavý boj, v pátek se jede závod s hromadným startem a v sobotu můžeme fandit (my pracující i osobně) štafetám v Nové Pace, kde MS skončí.
   
   
   
   
   
Petr Wohanka (Fido)


Soustředění ve Voděradech a Pěkné Prázdniny 2023 (21. - 27. 8.)30.08.2023
   Od pondělí 21. až do pátku 25. srpna proběhlo každoroční letní soustředění ve Voděradech.
   Hned potom, co dojel i Dan, jsme si zaběhli první trénink – trať. Měl to být lehký trénink na rozběhání, ale to by bylo moc jednoduché, takže někteří šťastlivci měli mapu bez cest. Na několika kontrolách to byla i taková švýcárna, takže to vlastně nebyla trať, ale kombotech. Odpolední trénink byla sudá lichá. Na to, že mapa v okolí tábora je už deset let stará, to docela šlo. Večerní hra byla osmisměrka – kapitáni hledali v osmisměrce slova s orienťáckou tématikou a posílali členy svého družstva obíhat kontroly s písmenky tak, aby složili dané slovo. Podle mého názoru nejlepší večerní hra vůbec, i když někdo z mého družstva by s tím možná nesouhlasil. V úterý jsme si dopoledne zaběhli krásnou vrstevnicovku (i když celou trať DH14 doběhl jenom Vláďa, Matěj a já, a Vláďa mi dal dvacet minut) a odpoledne okruhy. Večer hra v týmech, předávali jsme si štafetu a oběhali kontroly od 100 do 129, hezky popořadě. Další den jsme vyrazili na výlet. Jako každý rok jsme došli pěšky na Malou Skálu, pak si sjeli na lodích do Dolánek a zpátky na koloběžkách. Užili jsme si i cestu zpátky přes Frýdštejn (viz fotka u hradu, stejná jako minulý rok) a pak už jenom kousek do Voděrad. To ale nebyl konec, večer ještě nesměl chybět nočák, který stavěla Niki a Amálka. Navzdory očekávání se z lesa všichni vrátili, i když nechápu, jak někdo mohl na kilometru a půl vyběhnout z mapy. Ve čtvrtek jsme využili všechny nově získané zkušenosti na dlouho očekávané klasice, kterou stavěl Vláďa. Bohužel mu ji Ruda zkrátil, takže musel udělat i těžší verzi pro mě, aby mi nenarušil tréninkový plán ;o). Tuto těžší variantu běžel také Vojta a dokonce i Jonáš (čímž překvapil asi i sám sebe). Odpoledne se všichni těšili na skalní sprint, který jsem stavěla já. Byla to v podstatě jenom taková procházka po nejhezčím skalním městě na Drábovně. Podle mě se to všem muselo líbit, ale ostatních bych se radši neptala. V pátek jsme běželi štafety, tedy vrchol soustředění, na který se všichni těšili. Stavitel Martin. Pak už jenom oběd a hurá domů!

   Tedy, někdo domů jel, ale to se mě a mých sourozenců samozřejmě netýkalo (a taky Vlasty, Gábinky, Míši, Kuby a Tondy). Jeli jsme totiž do Krčkovic na Pěkné Prázdniny. První etapa byla hned v pátek odpoledne, krátká trať. I když po mém krásném skalním sprintu to byla docela nuda, podle reakcí, které jsem slyšela, se to všem líbilo. V sobotu jsme běželi klasiku, odpoledne pak proběhl O-Run Píchač Pěkných Prázdnin 2023. Daník se probojoval až do semifinále (určitě částečně i díky jeku, který dokážou společně vydávat Martička a Gábinka), nakonec skončil na čtvrtém místě. Poslední etapa byla krátká trať, kterou stavěl Mates Štregl. Konec. Doufám, že si to nikdo nepřečte, až uvidí, jak je to dlouhé. Ale zase jsem si hezky procvičila psaní všemi deseti.

   Naše nejlepší výsledky: D10 – 2. Marta Kutlvašrová, D14 – 3. Pavla Kutlvašrová, 9. Bára Vrbatová, D16 – 4. Maky Hanušová, D20 – 8. Áďa Randáková, D35 – 5. Helča Randáková, D40 – 2. Vlaďka Kutlvašrová, H10L – 1. Tonda Sedlák, H12 – 9. Tonda Wohanka, H14 – 5. Vláďa Kutlvašr, H18 – 1. Filip Hanuš, H35 – 2. Afťa Polák, H70 – 3. Jindra Knobloch, 9. Jarda Farář
   
Pavla Kutlvašrová


Cena východních Čech (1. - 3. 9.)07.09.2023
   Poslední prázdninový víkend byl závody nabitý. Orienťáci si mohli vybrat ze tří vícedenních závodů nebo z několika žebříčkových závodů. Necelá padesátka závodníků z Vrchlabí si vybrala Cenu východních Čech, která se běžela na naší bývalé mapě Studánka. Tento prostor do budoucna protne dálnice, takže možná jedna z posledních možností zaběhnout si na kompletní mapě.
   Terén byl různorodý – skalky a kameny, hustníky různých průběžností, vodoteče, čistý les, cesty, průseky atd. Závod pro 900 závodníků uspořádal klub OK 99 Hradec Králové na louce v Novém Záboří, kde byl i kemp a stánky – bylo o nás dobře postaráno. V pátek v odpoledních hodinách byla krátká trať (mapa Studánka – Pískové jámy, stavba Denisa Kosová). První kontroly byly v krásné kamenité a vrstevnicové části, pak azimutové přeběhy v čistém lese a přes hustníky, na závěr zarostlý svah se srázky. V pátek večer a v noci přešel prostorem déšť, takže sobotní klasika proběhla v mokrém lese, ale počasí se umoudřilo na polojasno, takže ideální počasí na běhání (Mapa Studánka – Království, stavba Radek Kubíček). Tratě pěkné, místy se dalo pěkně pohledat a nabrat ztrátu do součtu časů. V neděli na závodníky totiž čekala závěrečná zkrácená klasika s handicapovým startem (stavba Jan Petržela, mapa Studánka – U staré hájovny). Tratě se líbily, ale byly určitě jednodušší než v sobotu, v závěru mohl být více použit hustníko-kamenitý prostor pro zamíchání pořadím závodníků.

   Naše nejlepší umístění: D10C – 1. Martička Kutlvašrová (1/1/3); D12B – 4. Eliška Saturová (4/6/3); D14A – 4. Pavla Kutlvašrová (3/5/7), 8. Karolína Hančová (5/7/11), 10. Bára Vrbatová (12/8/19); D16B – 1. Markéta Hanušová (1/2/4), 14. Eliška Čivrná (15/14/11); D18B – 8. Bára Dostálová (10/9/10); D40B – 2. Vlaďka Kutlvašrová (4/2/1), D40B – 12. Jana Schmidtová (13/10/13); D35B – 5. Petra Vrbatová (3/8/4); H10N – 7. Vojta Leštínský (7/4/8); H12B – 7. Adam Paukert (5/8/3), 10. Jakub Satur (11/12/13); H14A – 6. Vláďa Kutlvašr (14/7/7); H18B – 3. Filip Hanuš (4/2/3), 15. Honza Čivrný (18/17/20); H45B – 9. Alan Vrbata (10/10/8), 14. Ruda Kutlvašr (17/12/11); H50C – 6. Jarda Hanč (4/6/6), 8. Dalibor Dostál (9/10/7); H55B – 3. Pavel Čivrný (5/5/3); H65 – 10. Pavel Hanč (11/9/10); H70 – 3. Jindra Knobloch (3/3/4); 6. Jaroslav Farář (6/7/9).
   
Ruda Kutlvašr


Žebříček B-Čechy - SNA - Zbečník (9. - 10. 9.)12.09.2023
   Pořadatelé ze Startu Náchod uspořádali pro tisícovku závodníků dva letošní poslední závody ŽB v okolí obce Zbečník u Hronova.
   Terén byl dost kopcovatý. Byly v něm různé druhy porostu od čistého lesa až po hustníky, také i dost cest. Prostor obzvláštňovaly pozůstatky předválečného vojenského opevnění (většina byla vyhozena do povětří) a v blízkosti shromaždiště bývalý lom. Mapu připravil Čenda Sokolář, který i postavil všechny tratě. Po oba dva dny panovalo velké vedro. V sobotu se běžela krátká trať (Draboňův lom 1:10 000). Na start se šlo přes 2 km, nejdřív na kopec a pak i za kopec. Od startu se stoupalo na kontroly v hustníkách, pak traverzy a kontroly kolem oplocenek, přeběh do světlezeleného lesa na rozstřílené bunkry, pár kontrol kolem lomu a pak doběh přes remízky do cíle. V kategorii H45B bylo dle popisů převýšení 160 m, ve skutečnosti jsme nastoupali 240 m. Naše výsledky: D10C – 4. Marta Kutlvašrová; D14B – 12. Kája Hančová, 22. Bára Vrbatová, 26. Pavla Kutlvašrová; D20B – 2. Adéla Randáková; D35B – 3. Petra Vrbatová; D40B – 6. Vlaďka Kutlvašrová; D45B – 6. Martina Nová; D65B – 11. Eva Nýdrlová; H12C – 2. Alan Vrbata; H45B – 5. Afťa Polák; H70B – 5. Jindra Knobloch.
Nedělní klasika byla ve stejném prostoru, delší tratě vedly až do SZ časti lesa, přebíhalo se hluboké údolí. Mapa Maternice (1: 15 000 / 1: 10 000). Naše výsledky: D10C – 2. Marta Kutlvašrová; D14B – 6. Kája Hančová, 17. Pavla Kutlvašrová. 28. Klárka Nová; D20B – 1. Adéla Randáková; D35B – 6. Petra Vrbatová; D40B – 1. Vlaďka Kutlvašrová; D65B – 10. Eva Nýdrlová; H10N – 3. Jan Hanč; H12C – 3. Alan Vrbata; H12B – 12. Vláďa Kutlvašr; H70B – 4. Jindra Knobloch.
Ruda Kutlvašr


Žebříček B - Čechy 202312.09.2023
   Závodem ve Zbečníku skončil ŽB-Čechy 2023. Tato celoroční soutěž je nejvyšší soutěž pro kategorie DH14 a veterány. Ze šesti závodů se do celkových výsledků počítají čtyři.
   A jak jsme si vedli: D14B – 12. Kája Hančová, 24. Pavla Kutlvašrová, 25. Bára Vrbatová, 38. Klárka Nová; D16B – 48. Eliška Čivrná; D20B – 2. Áďa Randáková; D35B – 2. Petra Vrbatová; D40B – 2. Vlaďka Kutlvašrová; D45B – 8. Martina Nová; D65B – 11. Eva Nýdrlová; H14B – 12. Vláďa Kutlvašr; H45B – 2. Afťa Polák, 10. Alan Vrbata, 20. Ruda Kutlvašr; H55B – 18. Pavel Čivrný; H70B – 3. Jindra Knobloch, 8. Jarda Farář.
Ruda Kutlvašr


Žebříček A v Hoděšovicích (9.-10. 9.)13.09.2023
   První podzimní Ačka se konala u Hoděšovic pod vysílačem 9.-10. 9. 2023. Je to kousek za Hradce Králové u motorestu Koliba. Terén byl rovinatý, poměrně zarostlý a zaneřáděný zbytky po těžbě. Závodů se za velkého vedra zúčastnila hrstka našich závodníků. V sobotu se běžela krátká trať a v neděli klasika. Nejlepších výsledků dosáhli: na krátké 10. místo Filip H. v H18A a na dlouhé 5. místo Markéta H. v D16A, 7. místo Čivrný P. v H55
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)


MČR Krátká Samotín (16. -17.9.2023)19.09.2023
   Na Vysočině ve Žďárských vrších pod Devíti skalami se běhalo o víkendu 16.-17. 9. MČR na krátké trati. V sobotu se běžela kvalifikace a v neděli jednotlivá finále. Dopravu znepříjemňoval fakt, že se pořadatelům nepodařilo kvůli pravidlům o dotacích na louky zajistit parkoviště poblíž a muselo se dojíždět z poměrně velké vzdálenosti kyvadlovou dopravou na shromaždiště. Opět jako minulý týden bylo poměrně teplé počasí. Terén byl kamenitý a hodně bažinatý.
    Nejlíp se dařilo Filipovi a Markétě Hanušovým, kterým se podařilo kvalifikovat do Áčkového finále. Filip ve svém rozběhu skončil na 3. místě a Maky na 4. místě. Ve finále se nejvíce dařilo Maky, která skončila celkově na 4. místě v D16A.
    Filip skončil díky bolavému kotníku na 17. místě v H18A. Dařilo se i našim odchovancům. Matyáš Š. za TUR skončil celkově na 13. místě v H20A a Kačka H. za LPU na 10. místě v D20A.
Vladimír Hanuš (Vláďa)


Žebříček A v Brně (23. 9.)29.09.2023
   V sobotu 23. 9. dopoledne se v zajímavém prostředí konal městský sprint v Brně. Běhalo se okolo Mendelova Muzea (klášter), kde byl i cíl a shromaždiště. Nejlépe se z našich dvou želízek v ohni umístila Maky na 5. místě v D16A, Filip skončil 19. v H18A.
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)


Český pohár štafet - Vranov (23.-24. 9.)29.09.2023
    V sobotu odpoledne a v neděli dopoledne proběhly štafetové závody v neobvyklém prostředí Motokrosového areálu Zbrojovky Brno ve Vranově. Oba závody pořádala Tesla Brno, která pořádala i sobotní dopolední sprint. Při sobotních štafetách byl pytlík na v areálu závodiště, při nedělních štafetách se naopak závod rozbíhal do areálu, a protože je do areálu pěkně z protější strany údolíčka vidět, tak byl závod divácky atraktivní. Celou atmosféru dokreslovaly vtipné hlášky komentátorů. Bohužel náš klub reprezentovala pouze jediná štafeta v kategorii D18. Běžela v pořadí Eliška Čivrná, Pája Kutlvašrová a Maky Hanušová.
   Přestože jsou děvčata mladší ve své kategorii, tak se s tratí rvala statečně a odhodlaně. V sobotu skončila jejich štafeta na 34. místě a v neděli to vylepšila na 30. místo. Závodů se taky zúčastnili v žákovských kategoriích někteří naši žáci ve výběru za východočeskou oblast. Nejlepšího výsledku dosáhli se svými štafetami všichni v neděli Klárka Nová v D14 na 7. místě, Alan Vrbata v H12 na 5. místě, Vláďa Kutlvašr v H14 na 6. místě. Filip Hanuš v hostování za LPU v neděli v H18 skončil se svoji štafetou na 8.místě.
Vladimír Hanuš (Vláďa)


13. - 14. kolo VČP - Dvůr Králové nad Labem (28. 9.)02.10.2023
   Ve čtvrtek na Sv. Václava se 52 závodníků VRL zúčastnilo dvou závodů oblastního žebříčku ve Dvoře Králové nad Labem.
   Závody pořádal OAV = Lešťa se svým tradičním a sehraným týmem. Centrum bylo jako minule v pivovaru Tambor, na start a do cíle na hřbitově se jako minule jelo autobusem. Běželo se za krásného teplého slunečného počasí, takže ve frontě na autobus a na toiky nebyla nikomu z 900 závodníků zima. Dopoledne byla krátká trať na mapě Kočičí potok 3, 1:10 000, tentokrát ve východní části lesa. Naše nej výsledky: D10C – 1. Marta Kutlvašrová, D14C – 7. Pavla Kutlvašrová; D16C – 2. Markéta Hanušová, 3. Eliška Čivrná; D35C – 2. Helča Randáková, 5. Vlaďka Kutlvašrová, 6. Petra Vrbatová; D65C – 6. Eva Nýdrlová; H14C – 2. Vláďa Kutlvašr; H14D – 1. Vojta Červinka; H18C – 10. Jan Čivrný; H65C – 7. Jindra Knobloch.


   
   Odpoledne se již méně odvážlivců přihlásilo na sprint. Lešťa postavil tratě na mapě Tambor, kterou za pivovarem sám zmapoval a už to podle mě vyžadovalo dávku odvahy. Závodníci startující v úvodní půlhodině museli mít také hodně kuráže, když prošlapávali začátek v zarostlém členitém terénu, plném ostružin, trní, kopřiv a odpadků, v další části pak byla louka/pastvina s keři a stromy = orientačně velmi nepřehledný prostor, a pak se naběhlo do ulic s domy, kde nebylo co řešit, takže směrem k cíli už se dalo i sprintovat.
   Naše nej výsledky: D10C – 10. Marta Kutlvašrová, D14C – 3. Karolína Hančová; 6. Barča Vrbatová; 8. Pavla Kutlvašrová; D16C – 9. Eliška Čivrná; D21C – 10. Gábina Wohanková; D35C - 1. Vlaďka Kutlvašrová; H10N – 2. Vojta Leštínský; H14D – 1. Vojta Červinka; H45C – 4. Alan Vrbata; H55C – 8. Pavel Čivrný; H65C – 8. Jindra Knobloch, 10. – Jarda Farář; HDR – 5. Jiří Sedlák, 7. Tobiáš Daněk; 8. Julie Daňková.
   
Ruda Kutlvašr


15. kolo VČP - Rudník (30. 9.)02.10.2023
   V sobotu pokračoval 15. kolem Východočeský pohár. Na start se postavilo pět stovek závodníků. Krátkou trať v okolí Rudníku - Terezína uspořádal trutnovský oddíl.
   Tratě postavil Tomáš Leštínský (během 14 dní to byl jeho už pátý závod) na mapě Pastvina. Kdo v pokynech věnoval pozornost části o bujné vegetaci, udělal dobře. Popis terénu seděl – kopce, hustníky, paseky a hlavně dostatek kopřiv a ostružin – takže kdo byl připraven na prodírání, byl se závodem spokojen a chvílemi se proběhl i čistým lesem. Naše nej výsledky: D10C – 4. Marta Kutlvašrová; D14C – 3. Pavla Kutlvašrová; D16C – 2. Eliška Čivrná; D21C – 4. Katka Matoušová; D35C – 1. Helča Randáková, 2. Vlaďka Kutlvašrová; 6. Petra Vrbatová; D55D – 1. Hana Mertlíková; H10N – 4. Vojta Leštínský; H14C – 4. Vláďa Kutlvašr; H14D – 3. Vojta Červinka; H18C – 3. Jan Čivrný.
Ruda Kutlvašr


Ještědský žebříček - Nová Ves nad Nisou (1. 10.)03.10.2023
   Několik VRL závodníků si odskočilo v neděli na závod Ještědského žebříčku. Klasickou trať uspořádal Tatran Jablonec nad Nisou v Nové Vsi nad Nisou.
   Centrum bylo kousek od pramene řeky Nisy u spodní stanice vleku sjezdovky pod Černou Studnicí. Trať pro 450 závodníků byla postavena hezky. Ze začátku krátké postupy v rozmanitém terénu (kameny, jámy, kupky, voda, porosty) a ke konci volby, delší tratě šplhaly traverzem až skoro pod rozhlednu. V úvodní části jsme zavzpomínali na letošní velikonoční soustředění, tentokrát v prostoru naštěstí nepoletoval sníh. K rozebrání byly i mapy ze sobotní krátké tratě a vypadaly pěkně (tj. bažinky a hustníky kolem sáňkařské dráhy), že bychom si je někdy zajeli zaběhnout? Naše výsledky: D10 – 1. Marta Kutlvašrová, D14 – 1. Pavla Kutlvašrová, H14 – 1. Vláďa Kutlvašr, D40 - 2. Vlaďka Kutlvašrová; D50 – 6. Lucie Smith.
Ruda Kutlvašr


ŽA 2023 04.10.2023
   Skončila celoroční dlouhodobá soutěž pro nejlepší dorostence a juniory - žebříček A 2023.
   Do žebříčku bylo zařazeno celkem 10 závodů, každému závodníkovi se hodnotilo šest nejlepších výsledků.
V D16A se na krásném třetím místě umístila Markéta Hanušová, v H18A na 11. místě skončil Filip Hanuš. Z Vrchlabáků ještě v ŽA závodili junioři: D20A - 12. Katka Hanušová a H20A - 10. Matyáš Štregl.
Ruda Kutlvašr


16. kolo VčP – Stav (SJC 7. 10.) 12.10.2023
   V sobotu 7. října pokračoval Vč pohár krátkou tratí (pořadatel Jičín, mapa Špica). Terén kopcovitý, hodně cest, hustníků a pasek, v západní části také terénní tvary a staré zarostlé meze, na konci i potok Ořeška a bažinky.
   Tratě mnoha kategorií se po delší době dostaly přes 20 kontrol a byly docela pěkně postavené, starší žáci a dorost měli na konci také pytlík po divácké kontrole, jako trénink na nadcházející štafety a družstva. Sluníčko se postupně dostalo i na mokrou trávu na shromaždišti, takže na pozávodní občerstvení už bylo teplo a příjemně. Ze 74 Vrchlabáků se nejlépe umístili: D10N – 7. Loren Jurišová; D10C – 6. Marta Kutlvašrová; D12D – 2. Katka Nováková, 4. Zuzka Kramperová; D14C – 7. Pavla Kutlvašrová; D16C – 1. Markéta Hanušová, 8. Eliška Čivrná, 9. Jana Laštovková; D21D – 2. Terka Stará; D35C – 2. Vlaďka Kutlvašrová, 5. Helča Randáková; D45D – 4. Pavlína Havlík Poláková; H10N – 2. Jonáš Toman; H12C – 7. Alan Vrbata; H14C – 1. Vladimír Kutlvašr; H14D – 6. Franta Špinar; H21C – 10. Afťa Polák; H65C – 6. Jarda Farář; HDR – 10. Jirka Sedlák.
Ruda Kutlvašr


Podkrkonošská liga žactva 202312.10.2023
   V úterý 10. 10. skončila sedmým kolem Podkrkonošská liga žactva.
   V pořádání se vystřídaly tyto oddíly: Hořice (Holovousy), Vrchlabí (Vítězná), Trutnov (Bojiště), Jilemnice (Hraběnka), Nová Paka (Hřídelec), Jičín (Podhorní Újezd), Studenec (Vřesník). Do žebříčku se počítala čtyři nejlepší umístění. Celého seriálu se zúčastnilo 40 žáků z Vrchlabí. Při pěkném vyhlášení po finálovém kole byly v místní hospodě předány krásné poháry a diplomy. Naše nej výsledky: D10 – 2. Marta Kutlvašrová, 4. Gabča Poláková, 5. Zuzka Zajícová; D12 – 3. Míša Wohanková, 7. Elen Štemberová, 10. Zuzka Kramperová; D14 – 2. Kája Hančová, 4. Pavla Kutlvašrová, 5. Bára Vrbatová, 6. Klárka Nová, 10. Sofča Movchanskaya; H10 – 3. Kuba Wohanka, 5. Jonáš Toman, 6. Tonda Sedlák; H12 – 2. Alan Vrbata, 5. Tonda Wohanka, 8. Martin Teplý; H14 – 1. Vláďa Kutlvašr, 9. Vojta Novák, 10. Vlastík Polák.
Ruda Kutlvašr


ČESKÝ POHÁR 2023 V MTBO15.10.2023
   Letos jsme byli na články o závodech a našich úspěších v orienťáku na kolech, nebo-li MTBO, poněkud skoupí. Napravuji tedy shrnujícím článkem o tom, jak se nám dařilo a kde všude jsme závodili. Pro ty, kteří mají raději statistiku, krátké shrnutí. Z našeho oddílu se minimálně jedou zúčastnilo 15 jezdců. S radostí mohu napsat, že dětí se letos účastnilo celkem osm, pět z nich pravidelně. Medailové úspěchy jsme letos z několika objektivních důvodů ani moc nečekali. Míša Wohanková a Tonda Wohanka jezdili letos v kategorii MW14 (a to jim je 11 a 10 let), protože jsou prostě závodníci a vyhrávat na začátečníky je nebaví. I tak se v celkovém pořadí Tonda dostal na 3.místo a Míša skončila na 5.místě. Tonda Sedlák odjezdil celou sezónu a díky postupnému zlepšení získal4. místo. Lucka Messnerová, naše juniorská reprezentantka, získala tři medaile v kategorii W20 (2x zlato, 1x stříbro), pak ovšem v rámci tréninku jezdila dospěláckou elitu a i tak se jí dařilo dostávat se do desítky a vyjela si tím elitní kategorii i na příští rok. Spolu s ní si elitní kategorii ještě vyjeli Gabča Wohanková a Pavel Jelen Wohanka. Čeho si hodně vážím je závod družstev, kdy se naši mladí nebáli a ve složení Tonda W, Elen, Tonda S., Zůza a Honza Urban (SBK) závod absolvovali, dojeli a nediskli to! Měli jsme s věkovým průměrem 10,5 roku suverénně nejmladší družstvo a sklidili uznání ostatních. Šesté místo je jen třešničkou na dortu.
   15.4-16.4. Lužná u Rakovníka
   Hnus, kam se člověk podíval. Kvůli dorosteneckým a juniorským nominacím se první závody konaly poměrně brzo a úplně fajn to nebylo. Venku tak deset stupňů, v noci pršelo, ráno brodění v blátě jak na shromaždišti, tak v lese. Zázemí bylo v muzeu veteránů (aut jako), takže kdo měl čas a náladu, mohl si mezi sobotním middlem a sprintem prohlédnout pěkná americká fára. Naštěstí to neodvedlo naši pozornost úplně a v lese jsme si vyjeli první slušné body. Medaile brala Lucka Messnerová, která musela z nominačních důvodu jet W20, si na bednu vystoupila 3x.
   
   6.5.-7.5. Zašová u Vsetína
   Závody poměrně dost daleko, takže se tam tentokrát vypravila pouze naše rodina, když Lucku sklátila nějaká viróza. Jak se dalo čekat, terén hodně do kopce z kopce, člověk se musel rozhodovat, jestli je rychlejší vytlačit kolo nahoru ke kontrole nebo to dát hodně dlouhou objížďkou okolo. Kromě kopců ještě trochu trápila nepřesná mapa. V sobotu se navíc jelo Mistrovství republiky ve štafetách, kdy se pořadatelům stala taková nemilá věc, když omylem na startu čekajícím druhým úsekům vypnuli cílovou krabičkou a oni pak museli razit do mapy.
   
   3.6.-4.6. Ptení
   Osobně jsem se na tyto závody těšila úplně nejvíce. A jak to bývá, na co se těšíte, to leckdy dopadne jinak. Menší viróza se nevyhla ani mně, takže jsem se v lese byla spíš podívat, než závodit. O to víc se toho dalo litovat. Konečně jsme měli pěkné počasí, i když k večeru bylo ještě chladno, cesty byly suché (!), až mne tak napadlo, že by mohlo trochu sprchnout, aby se neprášilo. Ale hned jsem se sama pokárala. Sobotní middle měl ten nejlepší cíl v tomto roce – u Samotoče, rozuměj budce, kde se dalo načepovat pivo či limo a zaplatit prostým vhozením peněz do kasičky. Tím, že na to pořadatelé upozorňovali už v pokynech, se sami dostali do prekérní situace, kdy spousta závodníků dojela do cíle k budce a na sluníčku si začala užívat pozávodní atmosféry. Ze shromaždiště tak musel vyjet pořadatel a sesbírat čipy, aby závod mohl být oficiálně ukončen.
   
   17.6.-18.6. Langenlois (Rakousko)
   Tentokrát jsme se vydali za hranice, přímo mezi vinice. Mapově to extra těžké nebylo, záludnosti spíše spočívaly v odhadu, který ten řádek mezi vinicemi je ta cesta. Počasí si s námi taky trochu zahrálo, někteří jezdci výrazně zrychlili, když se spustila obrovská bouře, co obrovská, ta nejhorší bouře na světě, hurikán hadra. Pravda, přeháním, ale faktem je, že zhruba desetiminutový slejvák spolu s blesky a větrem úplně příjemný nebyl. Stalo se již tradicí večer grilovat, takže jsme si užili konečně příjemného, skoro letního dne.
   
   5.7.-9.7. MTBO5DAYS
   Již světově vyhlášená akce „Plzeňské pětidenní“ se tentokrát konala v Máchově kraji, v Doksech. Z našeho oddílu jsme se zúčastnili v téměř maximálním počtu a nutno říci, že se nám opravdu dařilo. Tratě byly suprové, žádná velká stoupání, ovšem písečné vsuvky dokázaly dost potrápit, co se sil týče. Počasí ukázkové, pivo a limo vlastní, každý den grilování, co víc si tak přát. Snad jedině rychlé nohy a rychlou mapu. A i to se nám vyplnilo. Ze všech těch zážitků bych asi vypíchla hromadný start, který se vydařil všem, nicméně já jsem ocenil parádní výkon Kuby Wohanky a Tondy Sedláka, kteří se od předposlední kontroly přetahovali o šesté místo a nakonec si to chlapsky a férově rozdali od stovky do cíle. Kuba byl o fous rychlejší. Opominout nelze ani celkové páté místo Míši Wohankové.
   Pětice závodů se konala v silné mezinárodní konkurenci, např. v mužské elitě startovalo 101 jezdců, z čehož bylo 80 reprezentantů jednotlivých států. V srpnu se totiž konalo MS v Jičíně, takže většina zahraničních reprezentací zvolila plzeňské pětidenní jako trénink.
   M12 – Tonda Sedlák 7. místo, Kuba Wohanka 8. místo, M14 – Tonda Wohanka 13. místo, M21 – Tomáš Štregl 18. místo, ME – Pavel Wohanka 53. místo, Petr Wohanka 55. místo, W14 – Míša Wohanková 5. místo, W40 – Jana Schmidtová 30. místo, WE – Lucie Messnerová 29. místo, Gabča Wohanková 35. místo.
   Celkově lze říci, že zatímco loni naši jezdci v MW12 sbírali maximálně 30 bodů, spíše končili s nulou, letos jejich bodové zisky byly pravidelně víc 50 bodů!
   
   29.7.-30.7. Zlín
   Prázdninový termín vyhovoval z našeho oddílu jen Lucce Messnerové, která si v elitě dojela pro parádní 8. místo, čímž si získala licenci na další rok a pro ni samotnou to bylo povzbuzení na Mistrovství světa juniorů v Jičíně.
   
   9.9.-10.9. Opatovec
   Po prázdninách zase pořádně do sedla a hurá na to. Tratě byly zejména drncavé, majitelé celoodpružených kol to asi moc nepoznali, ale pro nás ostatní to bylo občas spíš jízda vstoje i na rovince. Pokud někdo byl zvyklý mapovat s otevřenou pusou, cvakaly mu dost často zuby. A když už tam nebyly kořeny, tak aspoň klacky a větve a šutry. Ale abych nebyla nespravedlivá, mapa seděla a bahno skoro nebylo. Osobně mám zážitek, kdy tak dupu do kopce a marně přemýšlím, kdy jsem to slavila poslední long v elitě a proč ho vůbec jedu, když tu se kolem mne prohnala usmívající se Martinka Tichovská, povzbudila mne slovy, že fakt jedeme až na ten kopec a zmizela v dáli. Velkou smůlu zaznamenali Kuba a Míša, anžto se na ně sesypala smůla v podobě píchnutých kol, uražené patky a špatně razícímu čipu.
   
   30.9.-1.10. Kostelec nad Černými lesy
   Závěrečné závody tak na pohodu. Relativně kousek od Vrchlabí, zázemí pivovaru, kde se zrovna natáčel další díl jednoho nejmenovaného seriálu, v sobotu dva individuální závody a v neděli družstva. Sobotní middle mírně nezajímavý bez voleb, možná trochu dlouhý. Sprint pak částečně v obci a částečně v bývalém areálu léčebny, kde i malá chyba znamenala velkou časovou ztrátu – nesmělo se přebíhat a chytnout paralelní cestu a koukat na lampion z pěti metrů, ale nutnost jet dalších 50, aby se člověk vrátil a chytnul tu správnou…. Odpoledne oslava narozenin, grilování, večer slavnostní vyhlášení celého poháru a na závěr snaha
   
   Nedělní družstva – ještě jednou musím poděkovat našim mladým závodníkům, že se zúčastnili, jeli nadoraz a získali cenné zkušenosti. Já jim sice říkala, že budou poslední, ale neposlechli mne a dva týmy porazili. Takže Toníku, Elen, Tondo a Zůzo – díky moc, jsem na vás hrdá. A díky patří i vašim rodičům, že vás přivezli a podporovali.
   
   Nakonec si dovolím sem dát celkové výsledky, ty u jednotlivých závodů si jistě najdete. V elitní kategorii bylo letos těžší se udržet či ji získat, protože se zpřísnily podmínky udělování licence. Letos nestačilo být v žebříčku do určitého místa, další podmínkou bylo získání minimálně 75% bodů vítěze. U některých mladých závodníků je v celkovém výsledku znát absence více závodů, ale nutno říci, že zatímco loni téměř bez výjimky získali v Hradci nula bodů, letos si pravidelně vyjížděli více jak 60 či 70 bodů. Což je obrovský progres.
   
   M12 – Tonda Sedlák 4. místo, Metoděj Wohanka 7. místo, Jakub Wohanka 16. místo, Štěpán Štučka 29. místo, M14 – Toník Wohanka 3.místo, M21 – Tomáš Štregl 18.místo, ME – Pavel Wohanka 18. místo, Petr Wohanka 30. místo, W12 – Zuzka Zajícová 21. místo, W14 – Míša Wohanková 5. místo, W20 – Lucka Messnerová 7. místo, WE – Gabča Wohanková 11. místo, Lucka Messnerová 19. místo
   FOTO z družstev je ZDE.
   
Gabriela Wohanková


MČR Štafet a družstev (LPU – Krouna 14. – 15. 10.) 17.10.2023
   O víkendu 14. – 15. října vyvrcholila letošní sezóna orientačního běhu v okolí Krouny, běželo se Mistrovství a Veteraniáda ČR štafet a v neděli Mistrovství a Veteraniáda ČR klubů (a Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva). O závody byl velký zájem. Účastnilo se přibližně 1800 závodníků v různých kategoriích. V sobotu tříčlenné štafety, v neděli pak pěti-, sedmi- nebo osmičlenná družstva.
   Organizace závodů byla perfektní, vše klapalo a bylo všeho dostatek (34, slovy třicet čtyři, toiek...). Pochvalu mají místní hasiči, kteří zvládali výborné občerstvení bez front. Prostor na oba závody byl stejný: vysočinský, tj. rozmanitý porost – hustníky, nálety atd., hodně vodotečí, bažinek a cest. V sobotu na štafety bylo polojasno až zamračeno, ale pořádně zapršelo až na vyhlášení výsledků, které se bohužel posunulo o půl hodiny a chudáci žáci pořádně zmokli. Mapa Krouna západ, tratě postavil Šimon Mareček a líbily se, v hustnících se dalo pěkně zamotat. Z Vrchlabí jelo 31 závodníků. Naše výsledky: D105 – 14. místo (Vlaďka Kutlvašrová, Gábina Wohanková, Petra Vrbatová); H135 – 46. místo (Alan Vrbata, Ruda Kutlvašr, Pavel Wohanka); H195 – 21. místo (Pavel Čivrný, Jindra Knobloch, Jirka Mertlík); D18 - 33. místo (Eliška Čivrná, Lída Kvášovská, Markéta Hanušová), H12 – 26. místo (Tonda Wohanka, Marta Kutlvašrová, Metoděj Wohanka).

   Za výběr Východočeské oblasti běželi ve štafetách: H14 – VČO1 – 2. místo (3. úsek Vláďa Kutlvašr); H12 – VČO3 – 7. místo (1. úsek Alan Vrbata), D14 – VČO2 – 3. místo (1. úsek Kája Hančová, 3. úsek Pavla Kutlvašrová), VČO3 – 9. místo (2. úsek Bára Vrbatová ).

   A jak si vedli další Vrchlabáci: 16. místo Filip Hanuš v štafetě H18 za LPU, 27. místo Katka Hanušová v štafetě D21 za LPU; 26. Mates Štregl ve štafetě H21 za TUR.

   Po večerním slejváku se dost ochladilo, na horách napadl sníh, ale nám na nedělní závody vysvitlo sluníčko, které, přestože moc nehřálo, bylo jako psychická podpora. Mapa Krouna východ. Naše vrchlabské závodnické pole posílilo družstvo DH21 a závodníci-dorostenci z LTU oddílu. Stavba tratí podobná sobotě, divácký úsek opačně, na mapový start štreka... A jak jsme si vedli:

   DH18 – družstvo mimo soutěž, ale umístilo by se na 36. místě (Jan Čivrný, Eliška Čivrná, Vojta Kotyk, Markéta Hanušová, Vojta Šimek (CHC), Lída Kvášovská, Šimon Kotyk); DH21 – 46. místo (Dan Hrdinka, Adéla Randáková, Jáchym Daněk, Katka Matoušová, Jan Procinger, Alžběta Randáková, Petr Flousek); DH225 – 23. místo (Alan Vrbata, Vlaďka Kutlvašrová, Ruda Kutlvašr, Gábina Wohanková, Pavel Wohanka); DH325 – 10. místo (Pavel Čivrný, Filipová Dagmar, Mertlík Jiří, Mertlíková Hana, Jindra Knobloch).

   Za Východočeskou oblast: DH14 – VČO2 – 6. místo (7. úsek Kája Hančová, 8. úsek Vláďa Kutlvašr); VČP3 – 9. místo (7. úsek Pavla Kutlvašrová), VČO 4 – Bára a Alan Vrbatovi (2. a 3. úsek) – disk.

   Výsledky v družstvech jiných oddílů: DH18 – 3. místo Filip Hanuš za LPU; DH21 – 9. místo Mates Štregl za TUR.
   
Ruda Kutlvašr


Český pohár štafet 202317.10.2023
   Sobotním závodem se uzavřel Český pohár štafet, letos měl na programu pět závodů. Po docela dlouhé době do tohoto žebříčku zasáhli i závodníci z Vrchlabí. V kategorii D18 naše závodnice obsadily krásné 34. místo z 45 bodovaných štafet. Holky bojovaly se závodnicemi, které jsou o čtyři až pět let starší. Složení: Eliška Čivrná, Lída Kvášovská (LTU), Maky Hanušová a občas zastupující Pavla Kutlvašrová.
   
Ruda Kutlvašr


VČP, 17. kolo, Krátká trať, 21.10.2023, obec Vítězná23.10.2023
   V sobotu 21. října 2023 se les v obci Vítězná stal dějištěm 17. kolo Východočeského poháru v OB, kterého jsme byli pořadateli.
   Počasí nám přálo, a tak se závody mohly odehrát v ideálních podmínkách. Od brzkých ranních hodin bylo na shromaždišti cítit napětí a očekávání. Centrum závodu bylo připraveno ve velmi krátkém čase, ostatní úseky také vše zvládli rychle připravit do posledního detailu, což ve finále vytvořilo skvělou atmosféru pro všechny přítomné.

   Běžci se sešli, aby změřili své síly na Krátké trati na mapě Za Karmou, měřítko 1:10 000, E=5 m, kterou mapoval Tomáš Leštínský 2020 (revize srpen 2023). Jednotlivé tratě od Kateřiny Matoušové byly dostatečně náročné a plné různorodých terénů.

   Zúčastnění v hodnocení závodu ocenili organizaci, zábavnost tratí a prostor, ve kterém se závod konal. Nebyl podán žádný protest a ošetřena byla pouze drobná zranění.
   Do závodu nastoupili i naši závodníci s těmito výsledky:

   D10N: Loren Jurišová 8. místo. D12D: Kateřina Nováková 3. místo, Eliška Saturová 4. místo. D14C: Barbora Vrbatová 5. místo. D14D: Marie Bucharová 1. místo, Nikol Jebavá 2. místo. D45D: Pavlína Havlík Poláková 4. místo. H10N: Jonáš Toman 1. místo, Vojtěch Leštínský 2. místo, Vladimír Kutnar 5. místo, Tadeáš Klazar 8. místo. H12D: Jiří Fajstavr 2. místo, Jakub Satur 7. místo. H14C: Vladimír Kutlvašr 1. místo. H14D: František Špinar 4. místo.

   Fotky zde.
   Děkuji všem, kteří se podíleli na tomto závodě.
   
Pavel Čivrný


Soustředění žactva - Vítězná (20. - 22. 10.)25.10.2023
   V rámci pořádání závodu VčP ve Vítězné proběhlo i soustředění žactva. Ubytování bylo v místní tělocvičně ve vlastních spacácích a na karimatkách.
   V pátek po příjezdu jsme se vydali na shromaždiště a do lesa, kde jsme si zahráli na schovávanou a „dostavme se po tichu k člověku ze zavázanýma očima“. Za soumraku jsme postavili doběhový koridor a vydali se zpátky do tělocvičny. Po večeři proběhla taktická porada na druhý den a hry – plácaná, Velká Pardubická, mafie atd. Před spaním se děti ještě vyřádily na opičí dráze. V sobotu po snídani jsme se zúčastnili povedeného závodu VčP (článek od Pavla Č.). Po pomoci s úklidem shromaždiště byla menší pauza a pak zase hurá do lesa na kopec Závora. Hry – Veverky, Poskládej svoje jméno a nejdelší slovo ze šišek a na závěr nezbytná schovka. Po večeři v místní hospodě došlo na individuální rozbory závodu, hry (poznej, kdo se prohodil, elektrika, neandrtálec a na závěr mafie). Ráno v neděli trochu pršelo, takže se trénink posunul o hodinu, ale okruhy na mapě Hajda se líbily (stavba Vláďa K.). A pak odjezd domů. Soustředění se vydařilo a dětem se líbilo, což můžete ověřit na pár fotkách ve fotogalerii :-). Děkujeme Andree a Marcelovi za pomoc.
Ruda Kutlvašr


Mistrovství světa juniorů v MTBO Jičín25.10.2023
   Jak již bylo avizováno, zde je krátké shrnutí Mistrovství světa juniorů a dorostu v MTBO, které se konalo koncem srpna v Jičíně. Naše MTBO závodnice Lucka Messnerová si vyjela nominaci a zúčastnila se všech závodů, ze kterých v silné konkurenci obsadila 7. místo ve sprintu, 10. místo v longu a 5. místo v middlu. Pavel Wohanka se zapsal „do dějin“ jako stavitel tratí na middlu a několik dalších VRL členů se podílelo na pořádání (Helča, Zuzka, Gabča, Tomík a Messnerovi).
   První závod se jel v neděli přímo v Jičíně. Závodníci si nejdříve dali kopečky a technické sjezdy na Čeřovce, následovala sídlištní pasáž u Valdického předměstí a závěr patřil prostorám ve staré části kolem Valdštejnova náměstí. Závod to byl velmi rychlý, elitní jezdci dosahovali běžně rychlosti až 40 km/hod (jakože na rovině, ne ve sjezdu) a tudíž kdo mapuje pomalu, neměl šanci na úspěch. Lucka si dojela pro parádní 7. místo, pár vteřin od velké bedny.
   
   Long startoval pod hradem Pecka a závodníci si k hradu pěkně vyjeli, pak si dali běžeckou pasáž ze schodů dolů, sprintovou pasáž mezi domy Pecky a následně konečně dlouhé postupy v okolních lesích (Kazabrud). Lucka i přes chybu, která se jí stává jednou za 10 let, skončila na desátém místě, když do 17. kontroly jela na nějakém čtvrtém, pátém místě. Ne, opravdu to není jenom o tom, hlídat si odbočky.
   
   Middle měl, stejně jako long, cíl na Mostku, startovalo se o něco blíže (mapa Bradlo a Labák) a závodníky čekal zajímavý závod. Nejdřív trochu po lese a po měkkém mechu, pak technická pasáž mezi skalkami, singlík…a zejména spousta variantních postupů. Trat´, která Lucce sedla. Dokázala se přenést přes trable na longu, zkoncentrovat se a jet jistě a rychle. Odměnou jí bylo 5. místo a my jsme rádi, že jsme jí mohli jít navečer zatleskat na vyhlášení v Jičíně. Bylo to nádherné, slavnostní a VRL fanoušky bylo fakt dost slyšet.
   Závod s hromadným startem se jel v Jabkenicích a už od pohledu na staré mapy to byl spíše stíhací závod po rovině, takže Lucka brala 15. místo. Holt, je to mapařka.
   
    Štafety se jely v sobotu v Nové Pace, kde místní obyvatelé vytvořili parádní atmosféru. Tentokrát se chyba podařila na prvním úseku (kdo nechybuje, nechť hodí kamenem). Na druhém úseku ale Lucka vyrazila parádně. Stáhla ztrátu, posunula štafetu z osmého na páté místo a.... pád z kola jí nedovolil pokračovat. Tak doufáme, že ten koš životní smůly už je prázdný a že už ji příští rok nic nepříjemného nepotká. I na příští rok má totiž nominaci do juniorské reprezentace.
   
   Pár fotek z vyhlášení middlu je zde.
   
Gabriela Wohanková


Kwak Czech O-Tour 2023 - Šumava (28. - 29. 10.)31.10.2023
   Posledním dvojzávodem na Šumavě skončil Kwak Czech O-Tour 2023. Předcházející dvě série se konaly na začátku dubna na Plzeňsku a v srpnu na Kokořínsku.
   Pořadatelé z ČSOS a ze dvou malých regionálních oddílů, Ski klubu Šumava Vimperk a OB České Budějovice, připravili shromaždiště v Kubově Huti na horní části místní sjezdovky, kde byla jako vždy spousta stánků, o-bazárek, testování běžecké obuvi a v neděli zde dokonce probíhala šermířská školička. Po celé dva dny jsme byli pod dohledem místní Horské služby. Běželo se v nadmořské výšce 1000 až 1146 m.n.m. Terén byl kopcovitý, sem tam bažinka, vodoteče a hustníky a v některých pasážích kamenné pole a skály. Žádný prales to ale nebyl a kolem herlíkovické sjezdovky je určitě les divočejší a svah prudší. V sobotu se běžela krátká a byla pěkná, kontroly se daly domapovat (jury ale řešila protest Miloše Nykodýma a ještě jednoho závodníka kvůli umístění jedné kontroly: taková malá zelená tečka mezi dalšími zelenými fleky – protest neuznán ;o)) a naštěstí nesněžilo – což by v tomto termínu na horách klidně mohlo... pořadatelé byli odvážní. Závodilo 1174 běžců. Naše výsledky: D10 - 1. Marta Kutlvašrová; D14 - 1. Pavla Kutlvašrová; D45A - 4. Vlaďka Kutlvašrová; H14A - 3. Vláďa Kutlvašr.
V neděli se na start klasické trati postavilo 1082 závodníků. Stavitelem byl Míra Seidl a pro většinu kategorií byla trať výživná a dala běžcům zabrat. Počasí na šumavské horské poměry neuvěřitelné – slunce a příjemně teplo. Naše výsledky: D10 - 1. Marta Kutlvašrová; D14 - 2. Pavla Kutlvašrová; D45A - 1. Vlaďka Kutlvašrová.
Po vyhlášení nedělního závodu byli také vyhlášeni závodníci v celkovém pořadí celé letošní tour. Počítalo se sedm nejlepších závodů z 8. Z VRL závodníků na nejvyšší stupínek vystoupila v kategorii D45A Vlaďka Kutlvašrová. Další pořadí VRL závodníků: D10 - 6. Marta Kutlvašrová (jen 4 závody); D14A - 6. Pavla Kutlvašrová (4 závody); 8. Kája Hančová (4 závody); D35A - 19. Helča Randáková (3 závody); D45B - 25. Alice Hančová (4 závody); H14A - 9. Vláďa Kutlvašr (4 závody); H45A - 28. Ruda Kutlvašr; H55B - 14. Jarda Hanč (4 závody). V soutěží týmů se náš oddíl umístil na 36. místě z 214 týmů.
Ruda Kutlvašr


19. kolo VČP - Choceň (4. 11.)06.11.2023
   19. kolem byl uzavřen letošní Vychodočeský pohár, závod pořádal oddíl K.O.B. Choceň. Vrchlabí mělo tento závod tradičně na konci sezóny jako přebor a téma bylo Voda, vodní svět, vodníci (kromě vodníků si zazávodila i Dobrá voda, želva atd.).
   
   Les byl docela dobře průběžný, občas ostružiny, hustníky a vodoteče. Převýšení jenom na jeden kopec. Na shromaždišti bylo k dispozici vše, co bylo potřeba. Počasí se po nočním dešti umoudřilo a bylo hezky a slunečno, prostě moc pěkná tečka za sezónou. Po vyhlášení závodu došlo i na vyhlášení celkového pořadí VčP – žactvo – podzim. Mezi 888 závodníky se nejlépe umístili: D10C – 5. Marta Kutlvašrová; D12D – 3. Zuzka Kramperová; D14C – 5. Pavla Kutlvašrová, 8. Barča Vrbatová, 9. Kája Hančová; D16C – 7. Eliška Čivrná; D35C – 6. Petra Vrbatová; H10N – 1. Vláďa Kutnar, 8. Jonáš Toman; H12C – 4. Alan Vrbata; H14C – 10. Vláďa Kutlvašr; H18C – 10. Honza Čivrný; Přebor VRL – 1. Afťa Polák, 2. Petr Štregl, 3. Míra Kubát.
Ruda Kutlvašr


Východočeský pohár žactva, dorostu - podzim a Východočeský pohár dospělých a veteránů 202306.11.2023
   Posledním kolem v Chocni skončily východočeské žebříčky. Do těchto žebříčků se zapojilo 41 žáků a dorostenců a 62 dospělých a veteránů z Vrchlabí.
   A jak si vedli naši nejlepší:

   Východočeský pohár žactva a dorostu – podzim (počítalo se 5 nejlepších výsledků z 8 závodů):

   D10C – 5. Marta Kutlvašrová, 18. Zuzka Zajícová, 29. Gábinka Poláková

   D12C – 25. Míša Wohanková

   D12D – 3. Zuzka Kramperová, 7. Katka Nováková, 8. Eliška Saturová

   D14C – 5. Pavla Kutlvašrová, 6. Kája Hančová, 13. Barča Vrbatová

   D16C – 4. Eliška Čivrná

   D18C – 18. Maruška Hájková

   H10C – 13. Kuba Wohanka, 18. Tonda Sedlák, 24. Metoděj Wohanka

   H12C – 11. Alan Vrbata, 15. Tonda Wohanka

   H12D – 8. Kuba Satur

   H14C – 5. Vláďa Kutlvašr, 28. Vojta Novák

   H14D – 1. Vojta Červinka, 10. Franta Špinar

   H16C – 15. Vojta Kubát

   H18C – 8. Honza Čivrný

   V celkovém umístění družstev žáci skončili na pěkném pátém místě za Pardubicemi, oběma hradeckými kluby a Jičínem (celkem 19 družstev), dorost byl na devátém místě (celkem 20 družstev).

   Východočeský pohár dospělých a veteránů (počítalo se 11 nejlepších výsledku z 19 závodů):
   D21C – 9. Katka Matoušová

   D35C – 1. Vlaďka Kutlvašrová, 5. Petra Vrbatová

   D65C – 6. Eva Nýdrlová

   H21C – 10. Afťa Polák

   H65C – 10. Jindra Knobloch

   Celkově VRL dospělí skončili na pátém místě (z 20 družstev) a veteráni na čtvrtém místě (z 25 družstev).
   
Ruda Kutlvašr


Zakončení sezóny 11. 11. 2023 (Střelnice)14.11.2023
   V sobotu 11. 11. jsme uzavřeli OB sezónu 2023 v klubovně na Střelnici pod Liščákem. Účastníci se začali trousit po 13:00 hod., byly pro ně připraveny tři tratě a čtyři varianty labyrintu.
   Kdo zrovna neběhal, mohl si prohlédnout fotky, vyplnit testy a podívat se na výsledky z minulého a dávných roků. Probíhal také oddílový o-bazar. Okolo 16:00 jsme si připomněli nejlepší výsledky v OB, LOB i MTBO a dále se zveřejnily akce na rok 2024. Následoval výborný guláš a prodej lístků do tomboly, po tombole volná zábava. Ve večerních hodinách vytáhli Jirka a Leoš kytary. Někteří účastníci šli spát až dlouho po půlnoci. Děkujeme všem, kteří se podíleli na pořádání této akce. Lucce a Helče K. za vynikající guláš, Evě a Jindrovi za organizaci, Fidovi za pití, Afťovi za tratě a všem za občerstvení. Ve fotogalerii se můžete podívat na pár fotek.
Ruda Kutlvašr


Běh na Žalý (26. 11.)26.11.2023
   Výsledky z Běhu na Žalý naleznete zde. V oddílové galeri naleznete i pár fotek.
   
Ruda Kutlvašr


Kufrování 202303.12.2023
   
Tradiční Kufrování s Krakonošem proběhne v pátek 29. 12. 2023.
   Více informací na plakátu, po kliknutí získáte větší pdf verzi, kterou můžete šířit.
   
   ORIS
   

   
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)