LOB Rejvíz (5. - 6. 2. 2022)17.02.2022
   O víkendu 5.- 2 - 6. 2. 2022 se vypravila skupinka 9 závodníků – lyžařů na Rejvíz u Zlatých
   Hor na první letošní závody v LOB. V sobotu se jelo MČR na klasické trati, v neděli pak
   pohárový závod na krátké trati.
   Ubytování jsme měli zamluvené společně s týmem ze Studence a to přímo na shromaždišti u chaty Férovka v dřevěných srubech. Naštěstí sruby byly vytápěny přímotopy. Vzhledem k tomu, že oba dva dny foukal velmi silný vítr (v nárazech až vichřice), tak jsme velmi ocenili fakt, že jsme na start závodu mohli vyrážet rovnou z tepla našich srubů.
   Hned po příjezdu na Rejvíz, jsme byli překvapeni, jak málo je sněhu v prostoru závodu. To se bohužel potvrdilo i na tratích. Při závodu se muselo tudíž nejen koukat do mapy, ale i vyhýbat kamenům, klackům, místům bez sněhu. Při plánování postupů byl rovněž zajímavým faktorem směr větru. Proti větru se totiž jelo velmi těžko. Závodníci si pochvalovali čárkované pasáže trati v lese poblíž potoků.

   
   A jak se nám dařilo? Výborně zajela Adéla Randáková D20 , která zvítězila v sobotu i v neděli a stala se tak mistryní ČR na klasické trati. Dařilo se i Matyášovi Štréglovi H20, který obsadil na klasice 6. místo a na krátké trati 5. místo. Stejně tak i Eliška Čivná D14 – 6. a 5. místo.

   Nutno dodat, že všichni závodníci tratě zvládli dokončit a to bez újmy na zdraví a dokonce i s celými lyžemi.
   
Alice Hančová


LOB 202206.03.2022
   V letošní LOB sezóně se kromě štafet uskutečnily všechny plánované závody.
   Proběhly 4 závodní víkendy a to na místech od Vrchlabí více vzdálených. Podívali jsme se jak na východ republiky na Rejvíz a do Rýmařova, tak na sever do Krušných hor do areálu běžeckých stop Eduard. Také se závodilo na západě, hned za hranicemi v německém Arbersee.
   Právě v Německu se konaly první závody (prosinec 2021), kam vyrazila jen dvojice vrchlabských závodnic Adéla a Helča Randákovy. Na obtížných ale pěkně připravených tratích se oběma dařilo a dokonce si mohly vzájemně porovnat své síly, neboť D20 jely stejnou trať jako DE. Závody byly i s mezinárodní účastí a mohly jsme se poměřit i s Daisy Kudre, nejlepší estonskou a letos skvěle jezdící závodnicí. V sobotu na sprintu se více dařilo Adéle, která dojela 6. a Helča 7. (1. Daisy Kudre), v neděli se na krátké trati (ovšem velmi dlouhé a obtížné) pořadí prohodilo, Helča dojela na 3. a Adéla na 4. místě ( 1. Péťa Fiala - Hančová :-).

   Další LOB víkend proběhl na Rejvízu – viz. článek od Alice H.

   Předposlední víkend proběhl 19. - 20. 2. 2022 v Rýmařově, kde závodilo 7 vrchlabských závodníků. V sobotu za zhoršených sněhových podmínek proběhl závod MČR ve sprintu. Ačkoliv se pořadatelé velmi snažili, za větrného počasí sníh ubýval před očima a na některých místech v lese téměř zmizel. My z Krkonoš jsme se toho nezalekli a výsledky byly výborné: D 14 Kája H. - 9., Eliška Č. - 13., v D 20 se mistryní stala Adéla R. a v D 21 vybojovala bronz mezi českými závodnicemi Helča R. V neděli se sněhová situace zlepšila, přes noc napadlo 10 centimetrů sněhu, a závody byly vedeny ve vyšších partiích. Na žebříčkové klasice to dopadlo takto - D 14 Eliška Č.- 9. a Kája H. - 10. místo. D 20 Adéla - 1. a Helča v D21E také 1. místo.

   Poslední LOB víkend byl opravdu vrcholný a to také proto, že se závody uskutečnily v terénech po právě proběhlém AMS na skvěle připravených tratích s obrovským množstvím stop v Krušných horách na Eduardu. Na těchto závodech také trenéři reprezentačních družstev donominovali závodníky na nadcházející MS, JMS a MED. V sobotu se jel žebříčkový sprint a v husté síti stop s velmi kvalitní sněhovou nadílkou bylo složité uhlídat mapu. Naše výsledky: D20 Adéla 8. místo (5 minut chyba), D21E - Helča R. - 3. místo, D21A Gabča W. – 5. místo, H12 Tonda W. - 4. místo, H21A Jelen – 12. místo, H 55 Pavel S. - 6. místo. Náhled mapy zde .
   V neděli se na mistrovské krátké trati s mezinárodní účastí dařilo takto: D 20 Adéla R. - 1. místo (potvrdila tak své prvenství v žebříčku a nominovala se na JMS do Finska z 1. místa), D 21 Helča R. - 7. místo (4. Češka), Gabča W. - 18. místo, H12 Tonda W. – 6. místo – i s rozbitým mapníkem, H21 Jelen – 40. místo, H 55 Pavel S. - 6. místo.

   Letošní zimní sezóna byla opravdu zajímavá a už teď se těšíme na příští rok.
   
Helena Randáková


První jarní závody + soustředění (12. – 13. 3.) 15.03.2022
   O víkendu 12. – 13. 3. byla možnost prvního proběhnutí na mapě v tomto roce, a to v sobotu na závodech - Jarní skály a v neděli na soustředění v lesích okolo Hradce Králové.
   Sobota: Závody byly ve Skokovech pod pořádáním oddílu z Trutnova. Byla to klasická trať ve skalách. Jednalo se o atraktivní členitý terén s pískovcovými skalami na mapě Kost – Skokovy 2022. Běhalo se v pěkném prostoru, který poskytl velké množství voleb s hustou sítí cest a terénních tvarů (kameny, kupky). Místo bylo velmi kopcovité o značném převýšení. Naše nejlepší výsledky: D12 – 2. Vrbatová Barča; D14 – 3. Hanušová Markéta, 4. Čivrná Eliška, 8. Kutlvašrová Pavla, 10. Hančová Kája; D35 – 9. Kutlvašrová Vlaďka; D45 – 9. Čivrná Karolína; D65 – 8. Nýdrlová Eva; H12 – 1. Kutlvašr Vladimír; H65 – 6. Farář Jarda, 8. Knobloch Jindra; T5 – 2. Polák Vlasťa (Afťa);

   Neděle: Podkrkonošská oblast měla soustředění v Hradci Králové. Byli jsme rozděleni na dvě části, Vrchlabí bylo společně s Trutnovem. První disciplína byly azimuty v oblasti kolem lesního hřbitova, start byl u zvířecího. Azimuty byly docela náročné, proto všichni dostali jako záložní barevnou mapu, kterou všichni využili. Po doběhnutí všech účastníků jsme se nasvačili a čekala na nás další část soustředění - okruhy. Okruhy byly v okolí rybníka Cesta myslivců. Okruhů bylo šest, tři těžší a tři lehčí. Na mapě bylo hodně cest, hustníků a vodotečí. Pár fotek naleznete ve fotogalerii.
   
Karolína Hančová


Jarní pohár (18. – 20. 3.) 22.03.2022
   O víkendu 18. až 20. 3 se běžel tradiční Jarní pohár v Bělči nad Orlicí, který pořádal OK Hradec Králové.
   V pátek večer byla na pořadu noční trať, přihlášeno bylo 150 závodníků. Z naších závodníků se jí zúčastnil v kategorií H18 Filip Hanuš a obsadil páté místo.

   V sobotu 19. 3. na stejném místě byla pro závodníky postavena klasická trať v místním rovinatém lese. Závodu se zúčastnilo přes tisíc lidí z různých koutů republiky. Závod se velmi vyvedl, až na občasný větřík nám přálo i počasí, a náš klub si odvezl velkou řádku skvělých výkonů: D10N - 3. Martička Kutlvašrová, 6. Poláková Gábina, D12D - 1. Natálie Buďárková, D14C - 4. Markéta Hanušová, 5. Pavla Kutlvašrová, D14D - 4. Marie Bucharová, D18C - 6. Kateřina Hanušová, D35C - 8. Vlaďka Kutlvašrová, D65C – 7. Nýdrlová Eva, H10C - 1. Alan Vrbata, H12C - 1. Vladimír Kutlvašr, H12D - 2. Vlastimil Polák, 3. Jonáš Matějec, H14D - 2. Hynek Erben, H16C – 4. Filip Hanuš, H45C - 2. Vlastimil Polák (Afťa).

   V neděli byly na pořadu štafety. Za náš oddíl v kategorii Mix běžela štafeta v sestavě Karolína Č., Vláďa H., Pavel Č. a obsadila 17. místo. Šest žáků běželo za výběr Východočeské oblasti a obsadili tata místa: D14 – 1. místo - VCO1 – Pavla Kutlvašrová (3. úsek), 2. - VCO3 – Čivrná Eliška (3), 7. - VCO2 – Kája Hančová (3), 9. VCO4 – Markéta Hanušová (1) – předávala první, DH12 – 12. - VCO8 - Barča Vrbatová (3), 15. – VCO2 – Vláďa Kutlvašr (4) – předával jako třetí na úseku. Ještě za různé oddíly běželi tito závodníci: D18 – 3. LPU1 – Kateřina Hanušová (1), H21 – 2. TUR - Mates Štregl (2).

   
Eliška Záveská


2. kolo VČP – Semín – 26. 3. 202227.03.2022
   OK Lokomotiva Pardubice pro nás 26. 3. připravil 2. kolo VČP v Semíně. Už sama cesta na závod nabízela mnoho variant: od jízdy po silnicích okresních až k dálničnímu sprintu. A v lese to bylo podobné.
   Velmi hustá síť pěšin, cestiček a širokých cest (téměř „dálnic“). Při delších přebězích se vyplatilo běžet po cestách – v lese závodníky často brzdily klacky schované ve vysoké trávě (stejně jako je některé okrskové silnice zpomalovaly svými děrami a výtluky). Překvapivé byly i poměrně veliké vykácené plochy zbavené větví a pařezů (o velikosti několika fotbalových hřišť), které připomínaly uvláčená pole. Možná následek lesního požáru z června 2021.
   Počasí si pořadatelé objednali opravdu skvostné. Sluníčko hřálo tak silně, až někteří závodníci litovali, že si nevzali opalovací krém. Pleš je totiž velmi citlivá😊
   Nad výborným občerstvením (kančí guláš, výpečky) se dobře prováděly rozbory postupů.
   Z dvaceti sedmi vrchlabských závodníků si nejlépe vedli následující:
   D14C – Markéta Hanušová – 2. místo, Karolína Hančová – 6. místo
   D14D – Marie Bucharová – 1. místo
   H10C – Alan Vrbata – 3. místo
   H12D – Vojtěch Novák – 2. místo
   H16C – Filip Hanuš – 3. místo
   H45C – Afťa – 2. místo
   H45D – Marcel Buchar – 5. místo

   Kompletní výsledky zde.
   Závod měl podtitul „O pardubického půlkoně“. O setkání se zvířaty nebyla nouze, ale koně jsem neviděl. Psi ve vesnici z nás byli vyloženě nadšení. Ratlík za plotem vedle startu toho v sobotu naběhal víc než všichni závodníci dohromady. A doga, kolem které se chodilo na start a na parkoviště, štěkala v počátcích závodu majestátním basem. Za pár hodin už to byl jen vyšeptalý (vyštěkaný) sopránek. Rozdivočili jsme i divočáky v lese – jeden z nich při zmateném úprku porazil jednoho klučinu. Ten skončil s modřinou. Jak dopadnul divočák, to se neví.
   
Tibor Hájek


Sportovec roku 2021 města Vrchlabí.31.03.2022
   V úterý 29. 3. proběhlo na Střelnici vyhlášení Sportovce roku 2021 města Vrchlabí. V hlavní kategorii dospělých vyhrála Eva Samková. Do síně slávy byl uveden Aleš Suk.
Při vyhlášení se neztratili ani členového našeho oddílu, někteří to vzali přímo z tréninku, tedy s rychlým převlečením do gala, takže nikdo nepoznal, že půl hodiny před začátkem se ještě někteří drali hustníky na Javorku...
   V kategorii hendikepovaných: TrailO - Hanka Doležalová (16. místo MČR TempO, 1. místo MČR PreO, 1. místo Memoriál Petry Severýnové).
V kategorii mládeže byli vyhlášeni: za OB - Mates Štregl (4. místo Mistrovství Finska, 7. místo ve finském H18 rankingu, 3. místo MČR - klasika, 2. místo MČR - noční, 3. místo MČR družstev) , Filip Hanuš (7. místo MČR - sprint, 12. místo MČR - krátká, konečné 11. místo v ŽA), Pavla Kutlvašrová (1. místo VČP jaro i podzim, 1. místo Bohemia Orienteering, 1. místo Sudety cup, 2. místo Pěkné prázdniny); za MTBO - Lucie Mesnerová (2. místo ve štafetách a 5. místo v longu na ME - dorostu, 1. místo MČR v longu, 2. místo MČR ve sprintu, 2. místo MČR - middle, 1. místo v žebříčku MTBO); za LOB - Áďa Randáková (3. místo MČR sprint, 2. místo MČR krátká, 5. místo na klasické trati a 1. místo ve štafetách na ME dorostu a MS juniorů).
Ruda Kutlvašr


3. a 4. kolo VČP – 2. 4. 202203.04.2022
   Téměř 7 000 běžců zamířilo v sobotu 2. 4. na Pražský půlmaraton. Nejen maratonem živ je běžec, a tak se nás přibližně osm set nevydalo do Prahy, ale do Lomnice a Jilemnice na 3. a 4. kolo VČP.
   S obavami jsme sledovali vývoj předpovědi počasí, která nám nejdříve slibovala prudký déšť a silný vítr, potom zase teploty hluboko pod bodem mrazu a k tomu několik centimetrů sněhu. Nakonec všechno „dobře“ dopadlo. Byla „jen“ zima (0 - 3˚C), ale na trati jsme se zahřáli.
   Dopoledne nás na svazích „hory“ Tábor nad Lomnicí nad Popelkou (678 m. n. m.) po šesti letech opět přivítalo Sportcentrum Jičín (mimochodem před šesti lety, 9. 4. 2016, pršelo a bylo velmi chladno a bahnito). Připravena byla krátká trať (mně přišla i tak dost dlouhá), která se běhala na náročné podložce: spousta klacků, kamenů, občas i prudší stráň. Šlahouny ostružin ještě neobrostlé listy nám především v kamenitých částech terénu dávaly pořádně zabrat.
   Někomu více, jinému méně. Nejlepších umístění z našeho oddílu, závodilo nás 47, dosáhli:
   D10N – Marta Kutlvašrová – 2. místo, Elen Štemberová – 4. místo, Gabriela Poláková – 5. místo
   D14C – Pavla Kutlvašrová – 2. místo,
   D14D – Marie Bucharová – 1. místo, Amálie Hamáčková – 2. místo,
   D35C – Helena Randáková – 1. místo, Vlaďka Kutlvašrová – 3. místo,
   H10C – Alan Vrbata – 1. místo,
   H12C – Vladimír Kutlvašr – 1. místo,
   H12D – Vlastimil Polák – 1. místo, Jonáš Matějec – 2. místo,
   H16C – Jan Setunský – 3. místo
.
   Kompletní výsledky najdete zde.
   
   Shromaždiště bylo v pěkném areálu lomnického koupaliště. Kdyby bylo tak krásné počasí jako před týdnem v Semíně, jistě by někdo třeba i smočil nožku. Ale na to nebyl čas. Rozebrat stany (a že jich bylo dost) a rychle se přesunout do Jilemnice na odpolední závod.
   Jilemničtí na nás čekali na hřišti u nemocnice a jimi pořádané čtvrté kolo VČP bylo také mistrovstvím oblasti ve sprintu. Shromaždiště na hřišti před nemocnicí, takže v případě omrzlin byla první pomoc blízko. Běhalo se v areálu nemocnice, v zámeckém parku, za sokolovnou a v historické části města, na mapě, kterou už z Kufrování známe. Nevlídné počasí má i výhody: do cesty se nám nepletli „civilové“, kteří raději zůstali doma v teple. Ale přišli o hodně, protože sprint v podání některých závodníků byl opravdu „fičák“. V našem následující:
   D10N – Marta Kutlvašrová – 3. místo,
   D12C – Barbora Vrbatová – 2. místo,
   D14C – Markéta Hanušová – 2. místo, Pavla Kutlvašrová – 4. místo, Eliška Čivrná – 5. místo,
   D35C –Vlaďka Kutlvašrová – 2. místo,
   D45C – Karolína Čivrná – 3. místo,
   D45D – Alice Hančová – 1. místo,
   D65C – Eva Nýdrlová – 5. místo,
   H10C – Alan Vrbata – 3. místo,
   H12C – Vladimír Kutlvašr – 4. místo,
   H12D – Jonáš Matějec – 4. místo,
   H16C – Jan Setunský – 4. místo,
   H70C – Jaroslav Farář – 1. místo

   Odpoledne nás bylo už jen 41. Výsledky všech jsou zde.
   
Tibor Hájek


5. kolo VČP – 9. 4. 202210.04.2022
   Pod taktovkou Oddílu orientačního běhu TJ Loko Česká Třebová pokračoval Východočeský pohár pátým kolem.
   Dvacet závodníků z VRL čekala klasická trať okolo pěkného lyžařského areálu Peklák. Startovalo necelých 600 závodníků. V lese byla hustá síť cest a stezek z Bike parku, členitý terén, čistý les, občas i podrost, v závěru hustníky a bažinky. Tratě byly pěkně postavené, takže se všem líbily. Delší postupy střídal kratší ťukec. Organizačně to klapalo, takže závodníci odjížděli spokojení. Jediné, co se nevydařilo, bylo počasí, které připravilo všechny možné varianty: sníh, kroupy, déšť, sluníčko, vítr a teplotu okolo 2°C. Naše nejlepší výsledky:
   D10N – 1. místo Marta Kutlvašrová; D14C – 3. Markéta Hanušová, 4. Pavla Kutlvašrová, 6. Kája Hančová, 8. Eliška Čivrná; D35C – 2. Vlaďka Kutlvašrová, D45C – 10. Karolína Čivrná; D65C – 3. Eva Nýdrlová; H10C – 4. Alan Vrbata; H12C – 1. Vláďa Kutlvašr; H45D – 9. Jarda Hanč; H65C – 9. Jarda Farář
Ruda Kutlvašr


Středoevropský pohár dorostu - CEYOC (1.-3. 4. 2022)11.04.2022
   Ve čtvrtek odpoledne vyrazila z Hradce Králové malá skupinka východočeských závodníků TSM do Polska na Středoevropský pohár dorostu (CEYOC), mezi nimi i naši dorostenci. Horší počasí všichni očekávali, ale když za Ostravou začala vánice a v Olkuszi nedaleko Krakova, cíli naší cesty, bylo 25 cm sněhu, humor nás trochu přešel. Ubytovaní jsme byli v malém penzionu, kde v přízemí pobíhaly ukrajinské děti a kde vše vonělo pizzou.
   
   První den nás čekal sprint po Olkuszi. Kategorie M16 měla 2,1 km a 26 kontrol a W18 2,2 km a 25 kontrol. Sníh klouzal, trochu zlobily kontroly, takže jednu chvíli byla disk skoro celá kategorie holek W18. I přes notně zmatené pořadatele se vše vyřešilo. (Naše pořadí Filip 9., Kačka 13.)
   
   Druhý den jsme běželi middle nedaleko hradu Ogrodzieniec (M16- 3,6 km a 19 kontrol, W18- 3,4 km a 18 kontrol). Celý les byl zachumelený, zmizely cesty, kupky nebyly vidět, klouzavý šutry taky ne, byl jen sníh a bahno. Lobákům by se terén určitě líbil. S postupy jsme se však prali statečně. (Filip 14., Kačka 11.)
   
   Na neděli nám pořadatelé připravili štafety. Oba jsme předávali jsme na prvních místech, závod jsme měli rozběhnutý dobře, bohužel to úplně nevyšlo. I tak se naše štafety úplně neztratily.
   
   Na CEYOCU se zároveň sbíraly body pro jednotlivé státy, tady ČR suverénně zvítězila a vyhrála. Závod se všem líbil, snad se na podobný brzy podíváme zase.
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)


Velikonoce ve skalách – Pražské Velikonoce 202219.04.2022
   ...je tradiční závod pořádaný Kotlářkou Praha na Kokořínsku. Letos bylo centrum závodu na louce u Jestřabí. Tratě (klasika, zkrácená, klasika).
   Opět náročný skalnatý terén, hluboká údolí, vysoké skály, úzké skalní průchody, dlouhé obíhačky, občas nepříjemné ostružiny. Počasí skvělé.

   První a třetí etapa byla přímo v centru, běhalo se kolem Pruského kamene na dlouhém hřebenu. Na druhou etapu jsme jeli autobusem do vesničky Pavlovice (asi 10 minut), kde nás čekalo několik hlubokých údolí, která jsme několikrát přebíhali. Cíl byl umístěn v malebném Pavlovickém dole, kde je opravdu krásně.

   Z našeho oddílu se nejlépe umístil Jarda Farář, a to na 4. místě. Velká gratulace. Jindra Knobloch a Jarda Hanč byli pátí. Závodu se zúčastnilo přes 1300 závodníků. V elitních kategoriích vyhráli Mara Trilča z KOB Děčín a Pavel Kubát z OK99 Hradce Králové.
Mě však zaujal závodník Adolf Kempf (SUI), 96 let. Zvítězil v kategorii H 85, ve třech etapách strávil téměř šest hodin (5:57:36). To je frajer. V jeho letech… Legenda orienťáku Jaroslav Havlík z Jičína je proti němu mladík.
Jiří Cupák (Cupič)


VELIKONOČNÍ SOUSTŘEDĚNÍ 13. - 17. 4. 202219.04.2022
    Čtyřicet čtyři závodníků z VRL se zúčastnilo soustředění v Břízkách.
   Ve středu odpoledne jsme přijeli do sportovního areálu Břízky v Jablonci nad Nisou. Počasí nám přálo - bylo teplo. Někteří chodili v kraťasech, ale místy na zemi ležel ještě neroztátý sníh.

   Zbytek odpoledne jsme se ubytovávali a seznamovali se – nejen mezi sebou, ale taky s pravidly chování na soustředění. Další den jsme už začali trénovat. Jako první nás čekala samozřejmě rozcvička a potom dopoledne paměťák. Po obědě jsme vyrazili asi půl hodiny cesty od ubytování na okruhy, kde po nás zůstalo pár domečků pro skřítky a zvířátka :). Nechyběla ani večerní hudební produkce. Všechny pokoje měly za úkol si nachystat dvě písničky, které jsme si spolu zazpívali.

   V pátek jsme dopoledne běhali azimuty. Nejprve dlouhé, kde jsme si vyzkoušeli přesnost a dozvěděli se, jak daleko jsme byli od správného místa (rozdíly se pohybovaly od jednotek až k desítkám metrů), zároveň jsme se tím učili buzole při postupech důvěřovat. Po přečkání krátkého deště jsme si zaběhli i krátké azimuty. Jak na azimuty, tak na odpolední vrstevnice proběhla teoretická příprava v podobě vysvětlení a pracovních listů. Déšť se večer vrátil, a tak jsme si místo původně plánovaného nočáku zahráli vtipné scénky s orienťáckou tématikou.
   V sobotu nás čekaly tréninky tři: dopoledne sprinty, odpoledne závod a večer nočák (báli jsme se, ale za sebe musím říct, že se mi nočák líbil). V neděli už rozcvička nebyla a ve volných chvílích jsme se balili a uklízeli. Dopoledne samozřejmě proběhly ještě štafety. Než se ale vyrazilo do lesa, tak každý z týmu postupně podle úseků musel oběhnout krátké kolečko. Potom byl oběd a jelo se domů.

   Myslím, že soustředění jsme si všichni moc užili, nabrali nové zkušenosti, co se orienťáku týče, a užili si čas s kamarády.

   Velké díky patří těm, bez kterých by soustředění nebylo. Těm, kteří stavěli, připravovali a pomáhali s veškerým programem a s tréninky. A taky těm, kteří se starali o to, abychom neměli hlad.
Marie Hájková


ŽA - sprint, Český pohár štafet - Nové Město na Moravě24.04.2022
    V Novém Městě na Moravě a přilehlém lese se běžel ŽA – sprint a dvě kola Českého poháru štafet.
   V sobotu dopoledne pořadatelé z Orientačních sportů Nové Město na Moravě pořádali sprint počítaný do Českého poháru a do žebříčku A (a také do WRE). Shromaždiště bylo na louce u parkoviště Vysočina arény. Počasí slunečné, ale větrné. Na start se šlo do centra města. Velkou část mapy tvořila místní nemocnice a postupy ztížila zakázaná silnice uprostřed mapy, která se mohla překonat jen na třech místech. Z osmnácti závodníků našeho klubu se nejlépe umístili: D16A – 28. Maky Hanušová, D18A – 36. Katka Hanušová, H16A – 5. Filip Hanuš, D12C – 5. Barča Vrbatová, D14C – 8. Eliška Čivrná, 9. Pavla Kutlvašrová, 11. Kája Hančová, D40C – 2. Vlaďka Kutlvašrová, H12C – 7. Alan Vrbata, 10. Vláďa Kutlvašr. Z Vrchlabí se ještě na 2. místě v kat. H20A umístil Mates Štregl.
   Po krátkém odpočinku se běžely štafety. Shromaždiště bylo na stejném místě jako u sprintu. Louka pod parkovištěm poskytovala dostatek místa na doběh a divácký úsek. Les byl průběžný a čistý. Tratě ozvláštnila Vysočina aréna, kde závodníci museli zvládnout velký počet kontrol u sebe a v čase závodu zde probíhal trénink. Naštěstí biatlonisti nechali malorážky doma, takže dvojitý přeběh před terči proběhl bez nehody. Vrchlabí postavilo tři štafety v kategorii Mix - 8. místo - Petra Vrbatová (1/19), Vlaďka Kutlvašrová (2/5), Ruda Kutlvašr (3/11), 27. Kája Čivrná (1/26), Oldřich Kološ (2/25 LPU), Pavel Čivrný (3/31) a H18 - 42. Honza Čivrný (1/47), Honza Setunský (2/47) a David Buďárek (3/47)
   Naši závodníci běželi v různých štafetách a vůbec se neztratili. Za Východočeskou oblast se zúčastnilo šest žáků. Jen pro zajímavost: i větší oddíly měly maximálně 10 účastníků v žákovském výběru. Výsledky: D12 – 4. místo VCO3 – Bára Vrbatová (2. úsek/ 1. místo na úseku); D14 – 2. VCO1 – Maky Hanušová (1/1), Pavla Kutlvašrová (2/4), 6. VCO4 – 6. Kája Hančová (1/6), 7. Eliška Čivrná (1/9); H12 - 2. VCO1 – Vláďa Kutlvašr (1/5); dále D18 - 9. LPU2 – Katka Hanušová (1/5).
   V neděli se přesunulo shromaždiště o kousek dál na místní koupaliště. Zase dostatek prostoru, obloha zatažená, ale déšť přišel až při sedání do aut a hlavně cestou domů. V lese přibyly bažinky a hustníky, ale jinak byl podobný jako v sobotu, tratě o něco delší a těžší. Naše štafety zaběhly takto: MIX – 8. – Vlaďka, Ruda, Petra Vrbatová, 28. – Kája, Oldřich Kološ, Pavel. a H18 - 47 - David (1/50), Honza S. (2/42) a Honza (1/45)
   Ostatní: D14 – 1. VCO1 – Maky Hanušová (2/1), Pavla Kutlvašrová (3/5), 3. – VCO2 - Eliška Čivrná (2/4); H12 – 2. VCO1 – Vláďa Kutlvašr (3/2); dále H21 – 7. TUR1 – Mates Štregl (2/11), D18 - 17. LPU2 – Katka Hanušová (1/5), H18 – 11. LPU1 – Filip Hanuš (1/5).
   
Ruda Kutlvašr


6. kolo VČP – 30. 4. 202201.05.2022
   Než jsme se v sobotu 30. 4. přesunuli k čarodějnickým rejům u vater a ohýnků, čekal nás dopoledne ještě rej orientační. Oddíly z Vamberka a Kostelce nad Orlicí pro nás spojenými silami připravily v Číčové 6. kolo VČP spojené s mistrovstvím oblasti na krátké trati.
   Shromaždiště v borovicovém lesíku (na fotce je bez závodníků). Na louce vedle něj prezentace, občerstvení. Sluníčko se na nás taky podívalo. A na start a do cíle co by kamenem dohodil.
   Tušili jsme, že nás čeká „placka“ a „běžák“. „Placka“ to byla – Číčová leží v tzv. Orlické tabuli. „Běžákem“ bych závod asi nenazval. Podložka byla náročná. Všude samé větve, klacky (jak se občas v pokynech píše: „pozůstatky intenzivní těžební činnosti“). Přebíhali jsme mnoho pasek, které pod vysokou trávou ukrývaly malé vodoteče nebo vyjeté koleje od traktoru. Velkou část pozornosti jsme tedy museli věnovat tomu, co máme pod nohama, což mnohdy působilo chyby v postupech. Terén (mapa „Pobočník“ nazvaná dle blízkého rybníka) však nabízel dost záchytných bodů a hustou síť cest. K tomu také spoustu hustníků, které nebyly husté ani moc, ale ani málo – a závodník před nimi přemýšlí, zda je prorazit či oběhnout. A většinou se rozhodne obráceně, než by měl😊
   Správně se v našem oddíle rozhodovali určitě všichni, ale nejsprávněji tito:
   1. místo:
   – Markéta Hanušová (D14C), Vlaďka Kutlvašrová (D35C), Vladimír Kutlvašr (H12C), Vlastimil Polák (H12D)
   2. místo
   - Jaroslav Farář (H70C)
   3. místo
   - Marta Kutlvašrová (D10N), Pavla Kutlvašrová (D14C)
   5. místo
   - Alan Vrbata (H10C), Jindřich Knobloch (H70C)
   6. místo
   - Karolína Hančová (D14C), Jonáš Matějec (H12D), Jan Setunský (H16C)
   Mistrům oblasti gratulujeme. Kompletní výsledky najdete zde.
   
   Hned po závodech rychle domů – stavět vatry, oprášit košťata. A starší ročníky hledat na další den rozkvetlou třešeň.
   
Tibor Hájek


10MILA08.05.2022
   Převzato od Bédi: Tiomila (gigantické štafety ve Švédsku) se po dvouleté odmlce kvůli Covidu konají v Örebro. Terén letošního závodu je mírně až dost kopcovitý, s výjimkou prostoru kolem arény tam není mnoho cest, běh trochu zpomalí vřes a borůvčí. Nejprve se na trať dopoledne vydalo na čtyři úseky 265 mládežnických štafet, mezi nimi i desítka štafet z České republiky. A vedly si výborně. Štafeta TSM Královéhradecko doběhla v historicky nejlepším českém umístění na druhém místě jen dvě sekundy za týmem Göteborg-Majorna OK. Sestava stříbrné štafety byla Vendula Novotná, Sheila Havrdová, Anežka Netuková, Filip Hanuš, Jakub Ticháček a Jan Čihák. Na pátém místě finišovala štafeta TSM Praha se ztrátou 28 sekund na vítěze. Na 16. místě doběhl tým OK Lokomotiva Pardubice.
   Stránky 10mile
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)


ČP MTBO + MČR sprint 30.4. - 1.5. 202210.05.2022
   Začátek května mají orientační bajkeři tradičně spjat s prvními závody v MTBO. Letos se ty úplně první konaly v Krasnicích a v Kutné Hoře. Z Vrchlabí se nás vypravilo 14 závodníků. I přes to, že někteří na závodech zdvoj až ztrojnásobili počet letos najezděných kilometrů, dovezli jsme i pár medailí. Hned z úvodu Českého poháru nás čekaly rovnou tři závody, v sobotu middle v Krasnicích a mistrovský závod ve sprintu v Kutné Hoře, v neděli pak long opět kolem Krasnic.
   Údajně rovinatý terén kolem rekreačního střediska v Krasnicích byl protkán hustou sítí širokých cest s poměrně dobrou sjízdností, rozhodně nás nečekaly bahenní lázně. I díky tomu byly tratě kilometrově delší, při zachování směrných časů. S mapou určitě neměly problémy naše dvě reprezentační naděje – Zuzka Štreglová a Lucka Messnerová. Obě už měly za sebou pár soustředění v rámci juniorské reprezentace a rozjezdily se řádně na MTBO kempu v Dánsku. Bohužel Zuzku sklátila viróza a Lucka pro změnu v neděli utrhla přehazovačku. Tak snad si smůlu vybraly hned na začátku a po zbytek sezóny už je nic podobného nepotká. Mapově zajímavý middle vyžadoval čtení mapy po celou dobu, nestále bylo zapotřebí odbočovat, a rozhodně jsme si užili i svižnějších výšlapů. A mapových záludností v podobě dvou kontrol kousek od sebe 6-56 a 16-65. Ačkoliv někteří jezdí v kategoriích, kde se v první desítku, natož medaili, ani nedoufá, přesto se Vrchlabí dočkalo dvou stříbrných medailí.
   W11 – Míša Wohanková - 2.místo, W20 – Lucka Messnerová – 2. místo
   
   Po middlu následoval krátký odpočinek a hurá přemístit se auty do Kutné Hory, kde se konalo rovnou Mistrovství ČR ve sprintu. Prostory, kde se běžně koná též Český pohár v XC (kross country), slibovaly jízdu od začátku do konce. Parádní jezdivé cestičky úzké tak akorát na řídítka střídaly menší výšvihy, jedna kontrola vedle druhé a zákaz přebíhání daly závodu jiskru hned od začátku. A když k tomu přidáte natáčení České televize, tak bylo o zábavu postaráno. V elitních kategoriích se jezdilo i s GPS a tak někteří pánové zjistili, jaké je to jezdit v „podprsence“. Závěrečný sjezd do cíle byl pro některé naprostou výzvou k pokoření osobních strachů, děti měly v tomto ohledu smůlu, protože je kontroly navedly k cíli hezky oklikou. Výsledkově jsme se určitě neztratili, i když si některá zopakuji posloupnost čísel….
   M11 – Toník Wohanka – 3.místo, W11 – Míša Wohanková – 4.místo, W20 – Lucka Messnerová – 2.místo, W21B – Andrea Štreglová – 4.místo
   
   Nedělní long už svými parametry sliboval, že si krásný les s prudkým svahem na jihu, budeme užívat dlouho. Naštěstí slunce svítilo, kytky kvetly, ptáci zpívali, tak asi jediný mráček byl prudivý myslivec, co mu zapomněli říct, že se v lese konají závody. Faktem je, že takový jedoucí bajker, ten to v lese zničí rozhodně víc, než pan myslivec, který neváhal své auto otočit na cestě napříč a bránit jezdcům v průjezdu. Odskákal to Petr Štregl, takže si od jeho času odečtěte 30s. Lucka urvala patku a jinak nás nic hrozného nepotkalo. Kilometry krásně utíkaly, spodní cesta rozkvetlým sadem lákala až k zasnění, prostě, pro některé dvouhodinová idylka. Ti nejlepší z nás dopadli následovně:
   M11 – Toník Wohanka – 2. místo, W11 – Míša Wohanková – 2.místo, M21A – Petr Wohanka – 3.místo, W21B – Andrea Štreglová – 6.místo
   
   Za mě osobně jsem ráda, že svoje první MTBO závody úspěšně zvládli též Štěpán Štučka a Elen Štemberová. Ve Vrchlabí jsme zatím měli jen dva mapové tréninky na MTBO mapě, přesto našli odvahu a zúčastnili se. Štěpa jel s naprosto nemapujícím doprovodem, kterému vysvětloval, kde je a kam pojednou, za což byl doprovod rád. A právě proto startoval se zpožděním a mimo soutěž. Elen to zvládla hned napoprvé sama a dokonce dosáhla na prvních pár bodů. Tak se budeme těšit, že už jako „ostřílení mazáci“ přijedou na další.
Gabriela Wohanková


Světový den orientačního běhu ve Vrchlabí (11. 5. 2022)11.05.2022
   Informace naleznete zde.


   
   
Pavel Čivrný


7. kolo VČP – 14. 5. 202215.05.2022
   Další kolo „výchoďáku“ pořádal ve Dvoře Králové nad Labem Orienteering Adventure, tj. Lešťa a spol. A protože Lešťu všichni známe, tušili jsme, že je na co se těšit. A Lešťa nezklamal. Sám si zmapoval terén, postavil tratě a odřediteloval závod, o kterém všichni mluvili velmi pozitivně.
   Shromaždiště v areálu pivovaru Tambor bylo poměrně vzdálené od startu a cíle, které byly na druhém konci Dvora (cca 4 km, u nemocnice, kde už náš oddíl měl pár tréninků), a tak byla připravena autobusová kyvadlová doprava. Všechna čest paní řidičce, která měla svatou trpělivost s autobusy plnými závodníků.
   Mapu „Kočičí vrch“ protínal mezi poměrně prudkými stráněmi potok, ale dál už to byla opravdu „nakloněná rovina“ plná rýh, jam, prohlubní, jak se uvádělo v pokynech. Velmi pěkný a vcelku dobře průběžný terén, jehož možnosti Lešťa plně využil. Záchytných bodů bylo poměrně dost (cesty, oplocenky, …), ale najednou se objevila místečka, kde se nebylo čeho chytit a kde na nás čekala kontrola (většinou jáma či prohlubeň). Na těchto kontrolách to bylo hodně o přesnosti postupů.
   Po závodech jsme téměř všichni vypadali jako včelka Mája. Pyl jehličnanů jsme měli skoro všude. Na památku (ale jen krátkou) si většina dospěláků koupila dárkové balení piva Tambor. A při vyhlašování Lešťa naznačil, že příští rok bychom se mohli opět sejít ve Dvoře. Asi to nebude v ZOO, ale takový městský sprint mezi žirafami, slony a opicemi – to by bylo něco.
   Naši nejlepší:
   
   1Marta KutlvašrováD10N
   
   1Pavla KutlvašrováD14C
   
   1Marie BucharováD14D
   
   1Vladimír KutlvašrH12C
   
   1Vlastimil PolákH12D
   
   2Amálie HamáčkováD14D
   
   2Alan VrbataH10C
   
   2Vlastimil PolákH45C
   
   3Vlaďka KutlvašrováD35C
   
   4Karolína HančováD14C
   
   4Sofia MovchanskayaD14D
   
   4Helena RandákováD35C
   
   4Martin JohnH14D
   
   4Ruda KutlvašrH45D
   
   5Barbora VrbatováD12C
   
   5Eliška ČivrnáD14C
   
   6Štěpán ŠtučkaH10N
   
   6Jindřich KnoblochH65C
   
   
   Kompletní výsledky najdete zde.
Tibor Hájek


Dva sprinty v Liberci (7. 5.)16.05.2022
   V rámci přípravy na MČR ve sprintu a na Olympiádu mládeže jsme se zúčastnili dvou sprintů v Ještědské oblasti. Oba měly centrum na Univerzitním náměstí Technické univerzity v Liberci a pořádala je Slavie Liberec.
   Dopoledne se běželo ve čtvrti okolo Technické univerzity. Závodu se zúčastnilo 470 závodníků. Start byl cestou na Libereckou výšinku (mapa Tulka, autor Jiří Daněk, stavitel Jiří Martan). Mapově byl zajímavý začátek závodu, kde byl panelák s víceúrovňovými terasami, takže tratě byly pěkně namotané. Dále dlouhý přeběh a závěrečný ťukec okolo univerzity. Naše výsledky:

   D10 – 2. Kutlvašrová Marta; D14 – 3. Hanušová Markéta, 7. Kutlvašrová Pavla; D18 – 4. Randáková Adéla; D40 – 1. Kutlvašrová Vlaďka; H12 – 3. Kutlvašr Vláďa.

   Odpoledne se start přesunul do čtvrtě Harcov (mapa Koleje Harcov, autor Matěj Burda, stavitel Petr Kruliš). Na start se postavilo skoro o 120 závodníků méně, ale tratě byly zase hezké. Běhalo se v městské zástavbě, okolo VŠ kolejí a zahrádek. Naše výsledky:

   D10 – 4. Kutlvašrová Marta; D14 – 1. Hanušová Markéta, 3. Kutlvašrová Pavla; D18 – 4. Randáková Adéla; D40 – 1. Kutlvašrová Vlaďka; H12 – 2. Kutlvašr Vláďa.

   Výsledky jsou solidní, tak doufáme, že se Maky a Vláďovi bude na Olympiádě mládeže na konci června dařit.
   
Ruda Kutlvašr


Mistrovství České republiky ve sprintu17.05.2022
   14. a 15. května se nezávodilo jen ve Dvoře Králové, ale konalo se i Mistrovství České republiky ve sprintu a sprintových štafetách. Závodníci kategorie DH16 a DH18 tedy zamířili do Prahy Stodůlek, Lužin a Nových Butovic. Předpověď slibovala krásné teplé počasí, což se vrchovatě vyplnilo. Někdo dorazil domů opálený, většina ale spíše spálená.
   V sobotu na pět set závodníků, kteří bojovali o mistrovský titul, čekal závod mezi paneláky a pražskými vilkami. Běželo se hodně rychle, volba postupů byla spíše jednodušší, cestu lehce komplikovala jen řada švábů. Jak naši běžci dopadli? Filip v H16 doběhl 5. se ztrátou 15 vteřin na vítěze, Markéta v D16 na 9. místě, Kačka v D18 na 12., Adéla na 43. místě. V kategoriích bylo více než 60 závodníků, takže většina našich si doběhla pro Áčko na další rok.
   V neděli 3 závodníci, kteří hostují v jiných klubech na štafety, běželi Mistroství ČR sprintových štafet v Nových Butovicích. Doporučené nastudování víceúrovňových prvků se vyplatilo, přeci jen podchodů, nadchodů a terásek mají v Praze více než jsme zvyklí. Závodníci se mezi skoro padesátkou štafet neztratili. Kačka rozbíhala pardubickou štafetu, předávala jako třetí, štafeta celkově skončila na druhém místě. Filip běžel druhý úsek, předával na druhém místě, celkově skončili desátí. Adéla s jilemnickou štafetou doběhla 23.
   Matyáš v sobotu doběhl na nepopulárním 4. místě a v neděli byl s turnovskou štafetou pátý.
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)


Soustředění na Svaté Kateřině (13. – 15. 5.)19.05.2022
   Ve dnech 13. – 15. 5. proběhlo soustředění na Svaté Kateřině. První trénink jsme zahájili hned v pátek odpoledne, kdy od Tyršáku vyrazily na kolech dvě skupiny – starší a mladší. Třetí nejmladší jela přímo auty.
   Mladší to vzali přímo přes Nové Zámky kolem potoka nahoru, a starší přijeli vrchem s menší nezamýšlenou odbočkou do Nemojova a zamýšlenou zastávkou u větrné elektrárny ve Vítězné. Nevyhnuli se nám ani menší nehody jako rozbitá šlapka, přetržený řetěz nebo pád přes řidítka. Nakonec jsme ale přece jenom všichni v pořádku (téměř) dorazili. Spali jsme v tělocvičně v autokempu Svatá Kateřina (jako ostatně každý rok). Další den na nás čekal výchoďák ve Dvoře Králové nad Labem (viz. článek od Tibora). Po závodě, který se určitě všem líbil, nás autobus dovezl zpátky na Svatou Kateřinu, kde už na nás čekal oběd. Po polední pauze (spíš odpolední) byl trénink opakovaný start ve dvojicích. Po večeři a táboráku byl pro nás připraven nočák, pro ty menší jenom okolo rybníka a v táboře, pro ty starší i s kontrolou v hustníku a bažině. V neděli a tudíž i v posledním dni soustředění jsme neměli rozcvičku (i když ta nebyla ani v sobotu, protože jsme vstávali dřív kvůli autobusu) a po snídani jsme se vydali poměrně daleko na další trénink, tentokrát okruhy. Pár kontrol bylo i ve skalách, takže jsme si to všichni užili a málem jsme nestihli oběd. Po obědě a trochu chaotickém úklidu tělocvičny a sbalení věcí jsme se vydali zpátky do Vrchlabí. Tentokrát i starší jeli spodem kolem potoka a na rozdíl od menších kolem skládky v Dolní Branné přes Kozinec a Vejsplachy do Vrchlabí. Soustředění se povedlo a už se všichni (aspoň já) těšíme na další, na Svaté Kateřině i jinde. Ve fotogalerii naleznete pár snímků.
Pavla Kutlvašrová


ŽB - Chyňava (21. - 22. 5. 2022)24.05.2022
   Dvěma závody v lese u Chyňavy začal letošní Žebříček B-Čechy. Závody uspořádal pro 1000 závodníků Klub orientačního běhu Kladno.
   Shromaždiště bylo přeloženo z raketové základny na průsek pod vedením vysokého napětí, kde o klacky nebylo nouze, takže si nejdříve každý musel vyházet své místo na sezení, a i tak tam nějaký pahýl zůstal. Les odpovídal oblasti Křivoklátska – listnatý, z různou průchodností, tedy spíše neprůchodností, hustá síť komunikací různé kvality, byl i jeden kopeček a pár hřebínků, na kterých byly srázky a kameny.
   V sobotu se běžela klasika na mapě Žlábek 2022 (tratě stavěl Pavel Vinš). I když v podobném lese moc neběháme, výsledky našich závodníků byly výborné. Hlavně v kategorii D14, kde se sešla velká konkurence více než 80 závodnic.

   D10C - 8. Kutlvašrová Marta; D14B – 4. Hanušová Markéta, 5. Kutlvašrová Pavla; D40B – 1. Kutlvašrová Vlaďka; H12C – 5. Kutlvašr Vladimír, H20B – 9. Procinger Jakub; H70B – 6. Knobloch Jindřich

   V neděli se běžela krátká trať (mapa Kačák 2022). Tratě opět postavil Pavel Vinš a byly ve stejném prostoru jako v sobotu, jen se běželo v protisměru. Některé kategorie měly dokonce stejné kontroly. Výsledky byly o něco lepší:

   D10C - 9. Kutlvašrová Marta; D14B – 1. Hanušová Markéta; D40B – 2. Kutlvašrová Vlaďka; D65B – 3. Nýdrlová Eva; H20B – 8. Procinger Jakub; H70B – 3. Knobloch Jindřich, 6. Farář Jaroslav.
   
Ruda Kutlvašr


ČP v MTBO ŠAŠTÍN (25.5. - 26.5.2022) 25.05.2022
   Z Trenčína do Šaštína sice jezdí „rychlík na tretěj kolaji“, my ale vyrazili auty na další dvě kola Českého poháru v orienťáku na bajkách. Poslední závody se tam konaly v roce 2012. Vzhledem ke vzdálenosti jsme se tam vydali v komornější sestavě, i tak došlo na grilování, pohodu a samozřejmě, závodění.
   Sobotní den sliboval dopolední odpočinek před závody. Venku bylo ideální počasí, chvílemi i svítilo sluníčko a doslova bylo i vedro. Už staré mapy slibovaly, že v lese se nudit rozhodně nebudeme. Při pohledu na mapu při startu rozhodně upoutaly velké vyšrafované fialové plochy zakázaného prostoru a naprosto ideální postup mezi dvěma kontrolami, který bohužel vedl přímo středem tohoto prostoru. Takže jedna ze dvou zásadních otázek sobotního middlu – zleva nebo zprava? Kdo volil trasu při východní straně mapy, byl ztracen. Nebo spíš zatracen. Nebo prostě zahrabán v poušti. V krajině pískových lomů a borovic se dalo čekat, že se občas člověk zahrabe, ale i že nejlepší eliťáci povedou kolo po rovině, to se jen tak nevidí. Druhým sítem ve výsledkové listině byla dvě nešťastná čísla 43 a 63. Nejeden závodník či závodnice se při průjezdu spokojilo s tím, že na konci je trojka a frčel dál. Lavina disk(ů) postihla zejména kategorii M21A, kdy ze 17ti závodníků mělo klasifikovaný výsledek jen 9. Já jsem byla těchto starostí ušetřena, mezi druhou a třetí kontrolou jsem přetrhla řetěz a snad poprvé v životě jsem šla do cíle pěšky. Doufám, že naposledy.
   
   W20 – 3. Lucka Messnerová, M14 – 7. Toník Wohanka, M21E – 13. Pavel Wohanka
   
   V neděli si spousta z nás chtěla spravit chuť. Parametry tratí slibovaly, že se naše roční kilometráž opět viditelně navýší, slunce svítilo, teplota tak akorát, takže jsme se těšili na ty dvě hodinky strávené jízdou v lese. Jelo se ve stejném prostoru a tentokrát pro všechny stejné podmínky. Tj. všichni už jsme věděli, kdeže je ta poušť, kam se jet nemá. Ale i tak minimálně mne čekalo krásné překvapení v podobě pískové duny. Jen nemůžu říct, že je to poprvé, co jsem z kopce běžela. Ale je to poprvé, co jsem z kopce běžela a zároveň tlačila kolo! Dlouhé postupy prověřily pamatováka a někomu i velikost mapníku, já jsem třeba překládala mapu 4x. Disky se nám pro tentokrát vyhnuly, čísla už jsme uměli, řetěz cajk, takže samé pěkné výsledky.
   
   M11 – 3. Toník Wohanka, W20 – 3. Messnerová, M21A – 11. Tomáš Štregl, W21E – 8. Gabča Wohanková
   
Gabriela Wohanková


MČR na krátké trati (4.-5. 6. 2022) 08.06.2022
   
   Víkend 4. a 5. června trávilo sedm vrchlabských závodníků v Nové Vsi nad Nisou na Mistrovství České republiky na krátké trati a nebylo to marné, dostavil se i pěkný úspěch.
   Na sobotu byla naplánována kvalifikace, v neděli se běželo finále. Do každé z kategorií D16, H16 a D18 bylo přihlášeno více než 90 závodníků, kteří byli rozlosováni do 2 rozběhů. Z každého rozběhu do finále postoupilo prvních devět. Kategorie H21 byla rozdělena na 4 rozběhy, z každého postupovalo 6 nejlepších. Těsně před sobotním startem se Novou Vsí prohnal déšť, na závody už bylo příjemně, běžet se muselo krásně. V lese byly připraveny těžké tratě plné kamenů a bažin. Do nedělního A-finále postoupil v H16 Filip (s hodně velkým štěstím) a v D18 Katka, do B-finále v D16 Markéta a D18 Adéla. Afťa s Daníkem se rozhodně neztratili a statečně bojovali.
   V neděli už slunce pálilo, v lese přibylo skalek, borůvčí a hlavně bažin, dle stavitelů skoro skandinávský terén. Finále bylo napínavé, rozeběhnuto měli všichni dobře. Nakonec si Filip doběhl pro bronzovou medaili, Katka skončila 15, Adéla v B-finále 23, Markéta v B-finále 13. Vrchol jarní sezóny tedy nedopadl vůbec špatně a můžeme se těšit na září na klasiku.
   

   
   
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)


9. kolo VČP – 11. 6. 202212.06.2022
   Pod zříceninu hradu Vízmburk u Rtyně v Podkrkonoší nás 11. 6. 2022 na 9. kolo VČP pozvala TJ Start Náchod.
   Jediné zakufrování tohoto dne jsem si vybral už cestou na závody (Přece orienťák nebude používat navigaci😊), a tak jsem už z parkoviště prchal na start. Chvíli po asfaltce mezi domy a potom najednou, jak řekl studenecký Olda Šimek - „díra do pohádky“: z asfaltky pět metrů prudce dolů hustým mlázím a byli jste v lese na startu.
   
   Chvilku to vypadalo, že místo pohádky nás čeká horor (těmto místům se říká Záduší, U Devíti křížů, Červený kříž) nebo na literární exkurzi (tratě protínaly cestu Boženy Němcové, poznávací okruh U nás). Běhalo se na náhorní plošině a dostat se na ni bylo trošku náročnější, potom už problémy s kopci a „dokopci“ nebyly – pokud vás tedy stavitelé tratí nehonili z plošiny dolů a pak zase nahoru.
   Počasí nám už od rána přálo. Jeden z dětských účastníků pronesl, že „šajní až moc a mohlo by o trošku míň“. A měl pravdu. Na shromaždišti v blízkosti rybníka Žabárna probíhal po ránu „boj o stín“ a během závodu také nebylo moc příjemné běžet na přímém slunci. Ještě že bylo dost hustníků, kde se člověk „zchladil“.
   Romantické duše se mohly rozplývat nad nádherným panoramatem Krkonoš. A kdo se nenasytil ani tímto pohledem, kochal se potom u výsledků.
   
   1.Marta KutlvašrováD10N
   1.Vlaďka KutlvašrováD35C
   1.Alan VrbataH10C
   1.Vladimír KutlvašrH12C

   
   2.Barbora VrbatováD12C
   2.Markéta HanušováD14C
   2.Dita NovákováD14D
   2.Vlastimil Polák H45C
   
   3.Gabriela PolákováD10N
   3.Marie BucharováD14D
   3.Paul HoferH21D
   

   4.Alice HančováD45D
   5.Pavla KutlvašrováD14C
   5.Eva NýdrlováD65C
   5.Maxim SmithHDR
   6.Martina NováD45D
    Kompletní výsledky najdete zde.
   
   Cestou domů jsem v rádiu zaslechl, že několik tisíc sportovců slavilo v Brně letošní stošedesáté výročí založení Sokola. Veliká gratulace.
   Jak je na tom orienťák? Zjistil jsem si, že první závod v orientačním běhu na světě se konal roku 1897 v Norsku. Kdyby se tam Miroslav Tyrš (1832 – 1884), zakladatel Sokola, mohl podívat, jistě by orienťák včlenil do sokolských dovedností. Takhle jsme si u nás museli počkat až do roku 1950, kdy se ve Zlíně konaly první orientační závody. Ale byly to tříčlenné pěší hlídky a šlo spíš o orientační turistiku (dokonce se nesmělo běhat). Od roku 1960 se začalo závodit (i s během) individuálně a v roce 1968 se orientační běh jako sport osamostatňuje a zakládá svůj svaz.
   
Tibor Hájek


ČP v MTBO STARÉ MĚSTO POD LANDŠTEJNEM + MČR ŠTAFET 18-19.6.18.06.2022
   Česká Kanada oplývá mnoha krásnými místy, pro nás byly bližší dvě – středověký hrad Landštejn, který se tyčí na vrcholu návrší kousek od Starého Města pod Landštejnem už od dob románských. A od dob dávno minulých pak Ďáblova (víteconajdětesitonamapě). A podle toho, co jsme si říkali v cíli, někdo vzpomíná na hrad a někdo na vyvíteco. Každopádně smršť tří závodů pro většinu závodníků v okolních lesích plných cest i kozích stezek, byla náročná, ale popasovali jsme se s tím dobře.
   V sobotu ráno bylo zapotřebí vstávat poněkud dříve, než bývá člověk na MTBO závodech zvyklý. Startovat se začínalo již v 9:30 a koridor byl poměrně daleko i do kopce od centra závodu, což jeden neodhadl a dal si letmý start. Startovalo nás poměrně hodně a u pánů veteránů byl závod nominačním na štafetu. I když v to vedru se jako vítězství dalo brát i to, že tu štafetu nepojedete. Terén to byl náročný, hodně kořenů, hodně šišek, klacků, neviditelné odbočky i odbočky kvůli neviditelnosti značené fáborkem. Osobně jsem našla odvahu a vlítla do křoví s tím, že tam prostě ta stezka být musí a hotovo. To je ta výhoda prvních startujících, že si užijete i jízdu neproježděným terénem. A rozhodně jsem tam získala, resp. u mne, ztráta nebyla nikterak velká. První opravdový samostatný závod na bajkách si užil i Kuba Wohanka, který dojel, měl všechny kontroly a ještě navíc vypadal spokojeně a usměvavě. O dotyčném kameni jako směru jízdy snad mluvil pouze jeden člověk. S výsledky jsme byli, až na výjimky, velmi spokojení.
   
   M11 – 10. Kuba Wohanka, M21A – 2. Petr Wohanka, 5. Petr Štregl, W11 – 8. Míša Wohanková, W20 – 3. Lucka Messnerová, 5. Zuzka Štreglová
   
   V pozdním odpoledni pak startovaly tříčlenné štafety. Závod, na který jsme se všichni těšili, vždyť štafety se jely naposledy v roce 2019 a naše chlapská veteránská štafeta tehdy získala bronz. Za Vrchlabí startovaly celkem tři štafety, každá v jiné věkové kategorii a s jiným posláním. Nejmladší štafeta ve složení Lukáš Tůma (zapůjčen z Jičína), Míša Wohanková a Toník Wohanka, startovali v kategorii M17, tedy kluků do 17ti let. Ambice jsme měli vysoké. Nechat Lukáše pořádně zazávodit, dojet se všemi kontrolami a já osobně jsem měla tajný sen, že by nestartovali na hanba startu. A to vše se podařilo. Lukáše jsme dali na první úsek, aby měl důvod ze sebe dostat maximum. Míša startovala druhá a z lesa přijela dřív, než bych osobně čekala, za nějakých 55 minut předávala Toníkovi, který tam byl stejně dlouho. Štafetu „mladých holek“ jsme jely ve složení Zuzka Štreglová, já a Lucka Messnerová. Zuzka to rozjela na pěkném sedmém místě, které se mi podařilo udržet a holkám výkon nepokazit. Lucka si na závěr dala závěrečný finiš s Luckou Nedomlelovou a i když nakonec souboj o šesté místo prohrála, rozhodně ukázala, že umí bojovat až do cílové rovinky. Největším vrchlabským teoretickým favoritem na medaili byl veteránský mužský výběr. Jenomže zrovna asi úřadovaly kouzla nedaleké Ďáblovy ehm a medaile teda nebyla, ale 5. místo z 19 štafet bylo vlastně nejlepším vrchlabským umístěním.
   
   Nedělní long měl naštěstí start nedaleko centra, takže se dalo ráno pořádně vyspat, vyladit kolo, protáhnout se, dát si na tu štreku míchaná vajíčka se šunkou a v klidu vyrazit. Longové tratě vedly po celém okolí na obou sobotních mapách. Stavitel dostál požadavkům longu a většina kontrol byla od sebe opravdu dost vzdálená, takže možností, kudy jet či nejet bylo hodně. A u některých se ani nedalo říci, jestli to bylo lepší tak či onak. Já jsem po dvou sobotních závodech raději zamířila do kategorie W21A s tím, že to bude od elity výrazně kratší. Až do mé předposlední kontroly to tak bylo…. Pokud byste chtěli návod, jak zpackat závod na minutovém postupu na předsběrku, tady je: namapujte si, řekněte si to nahlas, jeďte, uprostřed postupu se podívejte do mapy a zvolejte – jé, tam jsem byla včera, jeďte v tu ránu jinak, než jste si řekli, dojeďte ke kontrole, podívejte se jen na poslední cifru, jeďte dál…po 30ti metrech si řekněte, že to první číslo bylo nějaké zaoblené a vy máte v mapě 45, vraťte se, zažeňte myšlenku, že roznašeč si spletl čísla, vyjeďte do kopce, najděte zkratku lesem k té druhé oplocence, co jste u ní den předtím nebyli, orazte a jeďte do cíle. Po vyčtení nadávejte sám sobě, že tam máte 6 minut zásek . Ostatním se dařilo výrazně lépe.
   M11 – 3. Toník Wohanka, W11 – 3. Míša Wohanková, W20 – 1. Lucka Messnerová
   
Gabriela Wohanková


10. kolo VČP – 25. 6. 202226.06.2022
   Poslední závod jarní části VČP pořádal SK LOB Nová Paka v nám blízké Borovničce (první bonus) na velmi detailně zmapovaném terénu (další bonus). Mapu Yperit (souvislost názvu mapy s bojovým plynem poprvé použitým v první světové mi trošku uniká) jsme si mohli vyzkoušet na PLŽi (jaro 2021).
   Večer před závodem silně pršelo, až lilo, takže v lese mokro, čvachta, místy i bahýnko, ale modelky patří na molo, ne do lesa. Ten nabízel spoustu cest, záchytných bodů, vodotečí, skal, ale také dost hustníků. Kdo jimi probíhal, byl opravdu mokrý od hlavy až k patě. Stavitel tratí využil možností, které mu les nabízel na výbornou (největší bonus).
   Já jsem si tedy na výbornou moc nevedl. Spíše na nedostatečnou. První kontrolu (č. 82) jsem hledal 25 minut. Pravda, bylo nás víc z kategorie, co jsme při jejím „hromadném“ hledání skládali orienťáckou maturitu. Během pátrání po dalších kontrolách mi mozek a nohy vypnuly, a tak jsem v půlce závodu hanebně vzdal. Pokusím se to svést na vyčerpání způsobené blížícím se koncem školního roku😊.
   Můj orienťácký intelekt klesl v sobotu hluboko pod bod mrazu, ale u jiných vystoupal vysoko:
   1. místo Marie Bucharová (D14D), Karolína Čivrná (D45C), Vladimír Kutlvašr (H12C), Vlastimil Polák (H12D)
   2. místoMarta Kutlvašrová (D10N), Alice Hančová (D45D)
   3. místoAdéla Randáková (D18C), Vlaďka Kutlvašrová (D35C)
   4. místo – Markéta Hanušová (D14C), Hana Vlachová (D45D)
   5. místo – Eva Schmidtová (D10N), Pavel Starý (H55C)
   Kompletní výsledky najdete zde.
   Z deprese mě dostal rozhovor Hanky s Helenou o tom, že ten náš sport patří k těm nejkrásnějším.
   Krásné léto. A pokud budete někde závodit, napište o tom. Ať to nevypadá, že se v létě jenom válíme😊
   
Tibor Hájek


Jarní Východočeský pohár žactva a dorostu 202227.06.2022
   10. kolem VČP skončil jarní Východočeský pohár žactva a dorostu. V žebříčku bylo hodnoceno 41 závodníků z Vrchlabí.
   Nejlépe si vedli: H12C - 1. Kutlvašr Vladimír; D14C – 2. Hanušová Markéta, 3. Kutlvašrová Pavla, 7. Hančová Karolína, 10. Čivrná Eliška; D12C – 7. Vrbatová Barbora; H16C – 8. Setunský Jan. Výše uvedení si vyběhli licenci B. H10C – 3. Vrbata Alan.

   Ještě stojí za zmínku tyto umístění v podkategorii D: D14D – 1. Bucharová Marie; D12D – 2. Polák Vlastimil.

   Po jarní části v hodnocení družstev jsou VRL žáci na pěkném pátém místě za Pardubicemi, oběma Hradeckými oddíly a Jičínem. Podzimní část závodů začíná 3. 9.
   
Ruda Kutlvašr


Stříbro a bronz z ODM 202204.07.2022
    Během posledního červnového týdne proběhla v Olomouci Olympiáda dětí a mládeže 2022. Ve velkých vedrech se tam utkali v některých sportovních disciplínách zástupci jednotlivých krajů. Za náš kraj se svými výkony nominovalo 8 orientačních běžců z toho 2 naši borci. Za mladší žáky to byl Vláďa Kutlvašr a za starší žákyně Markéta Hanušová. Závodilo se ve 3 disciplínách: sprint, krátká a sprintové štafety.
    Orientační běh byl za náš kraj nejúspěšnější sport a celkově v něm skončilo naše družstvo na druhém místě hned za Libercem a před Pardubicemi. Ve sprintu se dobře umístila Markéta na 5. místě a v krátké zase Vláďa na 6. místě. Oba pak získali medaili za sprintové štafety. Se svými štafetami byla Markéta stříbrná a Vláďa bronzový. Oba výrazně přispěli k pěkným výsledkům svých štafet a tím pádem si všechny děti z našeho kraje z orientačního běhu odvezly medaili. Gratulujeme! Děkujeme trenérkám Mádlové a Křivdové za jejich obětavou činnost.
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)


5denní MTBO Orient Express11.07.2022
   Ve dnech 2.-6. července se v Hlubočkách u Olomouce uskutečnily bikové 5denní závody Orient Express. Kromě toho, že se 2., 3. a 4. etapa počítala do ČP MTBO, byla 2. etapa i mistrovským závodem. Každou etapu pro nás připravili pořadatelé něco zajímavého...
   Při první etapě měl midlový závod zajímavou sprintovou vložku na místní sjezdovce/skládce/motokrosu. Mapová část této vložky se asi líbila všem (kteří pochopili, že mapu musí obrátit, aby se kontroly na druhé straně v podrobnějším měřítku daly vyluštit), rychlostní část v podobě výjezdu/výběhu sjezdovky pod lanem se líbila už výrazně méně, divácky se na to ale ze "základního tábora" na dojezdu sjezdovky dívalo hezky.
   Druhá etapa byla mistrovským závodem v závodě s hromadným startem, což znamenalo, že v lese bylo často na úzkých cestách ve vysoké trávě docela plno. Nejlépe z našich si v mistrovských kategoriích vedla Lucka Messnerová, dojela 2. ve W20.
   Na třetí etapu se těšili zase všichni, protože se jednalo o sprintový závod v pěkném nenáročném terénu a rozhodovala opravdu jen rychlá a přesná mapa.
   Čtvrtou etapou (prodloužený midle) skončilo teplé letní počasí a polovina závodníků tak startovala za deště, takže po závodě poprvé došlo i na kyblíčky s smetáčky.
   V závěrečné etapě (midle kombinovaný se závodem s volným pořadím kontrol) startované navíc hendikepově (dle výsledků E1-E4) už startoval za deště (v lepším případě, v tom horším za vydatné průtrže) každý a mohla tak být zodpovězena otázka, jak by vypadal prostor hromadného závodu za mokra, protože část závodníků se do uvedeného lesa vrátila, no radost z toho neměli. Hlavně pro malé závodníky to byla spíš zkouška morálky a odolnosti, ve které uspěli všichni. Celkově se závody vydařily a my si na Hané parádně zazávodili.
   Výsledkově jsme si vedli velmi dobře, což už napovídaly výsledky v jednotlivých etapách, kde se Lucka Messnerová s Tondou a Míšou předháněli o to, kdo bude mít víc účastí na etapových stupních vítězů (s čímž mj. souvisel následný volný lístek na místní bobovou dráhu, 1., 2. a 3. míst tak bylo nepočítaně).
   V celkových výsledcích byli uvedení hodně vysoko - kromě zmíněné Lucky Messnerové, která celkově skončila ve W20 3., zvítězil Tonda W. v M11, Míša W. byla 2. ve W11. Ostatní si také vedli dobře - v elitě Jelen 20., Gabina W. 15., v MTBO stále rozkoukávající se Kuba W. vybojoval 5. místo v M11 a v H21A byl 4. Fido.
Michaela Wohanková (Míša)


5 DAYS ITALY (3.- 7. 7. 2022 - Madonna di Campiglio) 31.07.2022
   V okolí Madonny di Campiglio se uskutečnily pětidenní závody pod vrcholy hlavního hřebenu Dolomit (Cima Brenta atd.)
   Závody jsme znali už z roku 2018 a moc se nám na nich před covidem líbilo – startovné z ročníku 2020 jsme tedy využili zase až letos a opět v Madonně. První etapa byl sprint přímo v centru tohoto horského města. Zajímavostí mapy byl víceúrovňový obchodní dům (tři terasy a schodiště), jinak standardní sprit. Druhá etapa (klasika) měla centrum u Rifugio Boch, ke kterému se jelo lanovkou. Mělo se běžet v nadmořské výšce 2000 – 2150 m n. m., v otevřeném prostoru kolem sjezdovky. Ale ve startovním čase 20 přišla velká bouřka, takže kvůli bezpečnosti byl závod pozastaven a nakonec etapa zrušena. Blesky létaly všude kolem, pořadatelé vyjeli do terénu a svolávali závodníky zpět na shromaždiště, kde se pak promočení tísnili ve stanici lanovky. Blesk uhodil i do stanice lanovky a lanovka dlouho stála, museli jsme tedy čekat a to si vyžádalo pravou italskou horkou čokoládu. Předpověď na další den nebyla moc dobrá, tak pořadatelé přehodili etapy. Další den se tedy běželo v okolí nástupní lanovky Campo Carlo (krátká). Terén trochu připomínal Jizerské hory (bažiny, kameny, hustníky, prudké svahy a krávy). Čtvrtá etapa (krátká) měla stejné shromaždiště jako předešlý den, ale běželo se od zasněžovací nádrže Lago Montagnali. Terén připomínal naše Žalý. Prudký svah překlenutý jedním údolím a všude něco pod nohama, takže kdo bežel později, měl už vyběhané cestičky. Poslední pátá etapa (krátká) se běžela v prostoru zrušené druhé etapy. Vysokohorské louky s velkým počtem terénních tvarů (údolí, hřbítky, jámy, prohlubně, občas kámen, který čouhá z kleče nebo rododendronu). Představu o závodním prostoru si můžete udělat z fotek ve fotogalerii.

   Bydleli jsme v kempu, který byl více než z poloviny obsazen závodníky, byla tam mj. početná skupina z LPU a spousta O-cizinců, kteří po závodech pokračovali na veteránské MS trochu více na jih, do Vieste.
   Celkové umístění: M11-12 – 5. Vláďa Kutlvašr; M45 – 40. Ruda Kutlvašr; W10 – 11. Marta Kutlvašrová; W13-14 – 6. Pavla Kutlvašrová;W45 - 13. Vlaďka Kutlvašrová, Hanka Vlachová a Jirka Mertlík neběželi všechny etapy.

   Více informací zde: https://www.5daysitaly.it/campiglio2022/results/
   
Ruda Kutlvašr


Loko tour (30. 07. 2022)01.08.2022
   Drsný horský terén severně od Bedřichova, areálu Jizerské 50. Déšť, zima, kterou jsem už dlouho při závodech nezažil.
   Nádherně postavená trať (H50), dle mého názoru takovým Afťovým způsobem, "hned ve střehu". Pár chyb po asi 3 minutách. Opravdový, horský, orienťák. Vysoké borůvky, husté hustníky a v nich kontoly na šutrech, potoky a bažiny, furt do kopce a z kopce... .
   Takto bych charatkerizoval letošní Loko tour. Za náš oddíl běželi Lucka Smith, Jarda Farář, Já a taky bezi naše závodníky počítám Matyho Štrégla, který byl nejrychlejší. Malinko mě mrzí, že neběželo více závodníků z Vrchlabí. Byl to opravdu hezký závod. Tak třeba za rok. Stránky závoduzde.
Jiří Cupák (Cupič)


Sudety Cup (28. – 31. 7. 2022)01.08.2022
   Více než 900 závodníků se zúčastnilo v Polsku v okolí Parku Narodoweho Gór Stolowych 4-denních závodů Sudety cup 2022. Půlka závodníků byla z České republiky, takže jsme si připadali jako doma. Několika závodů v Polsku jsme se už zúčastnili a musíme konstatovat, že tyto závody byly organizačně i orientačně nejvíce povedené. Běželo se v prostorech, které nebyly ještě nikdy zmapované. A byl to pěkný terén: kameny, skály, skalky, hustníky, borůvčí, paseky, cesty. Nepřekonatelná byla hromada nakrájeného melounu jako občerstvení v cíli každé etapy.
   První etapou byla krátká trať – v okolí obce Zlotno (1:7500). Mapu tvořilo nevelké skalní údolí okolo potoka. Začínalo se na rovině nad údolím (pár kontrol) a pak kontroly ve skalách, nejdříve po jedné straně a zpátky po druhé.
   Druhá etapa (klasika) měla centrum za obcí Batorow. Parkovalo se podél úzké silnice a fronta tvořila skoro 2 km. Na úvod se kolem aut ještě propletl náklaďák se dřevem, báli jsme se, že lesáci budou pokračovat i během závodu. Mapa (1:10 000) částečně zasáhla do národního parku, byl to skalnatý hřeben s pár vršky (okolo 650 m. n. m), zaříznuté údolí, četné paseky a hustníky.
   Třetí etapa (krátká trať) měla stejné shromaždiště jako druhá etapa, dokonce byl použit stejný mapový start, a na rozdíl od pátku od rána cedilo, až po poledni přestalo a les byl fakt nacucaný. Závod probíhal v nevyužité jižní části mapy z druhé etapy (jmenovalo se to tam Batorówek a jde mj. o boulderingovou oblast). Opět se běželo na desítce a oproti předzávodním informacím to nebyla žádná skalní výzva, prostě skalky a kameny ve svahu. Možná že elitu poslali ještě někam jinam.
   Závěrečnou etapou byla klasika s handicapem u hradu Szczytnik. Shromaždiště, start a cíl na jednom místě. Cesta z parkoviště naznačovala, jaký bude závodní prostor (1 km a převýšení 100 m): kopec lemovaný skalami, kamenité svahy, nahoře čistý les i různé hustníky a paseky. Pěkný závodní prostor, trochu jako kolem hradu Helfštýn, kde se letos běžela krátká trať na Olympiádě děti a mládeže.
   A jak jsme si vedli celkově: M12 – 1. Vláďa Kutlvašr, K12 – 3. Pavla Kutlvašrová; K40 – 3. Vlaďka Kutlvašrová. Vyhrávaly se pěkné ceny a mimo jiné sklenice medu!
   Závody určitě doporučujeme a za rok budou kolem Karpacze (jak poznamenal Honza Kolín: v Mordoru… asi to bude pěkný čistý průběžný les ;o)), tak se přihlašujte. Stránky zde.
   
Ruda Kutlvašr


Grand prix Silesia (8. - 10. 7. 2022)04.08.2022
   4 etapový závod se konal na okraji obce Skřípov v okrese Opava. Celkem bylo přihlášeno skromných 173 závodníků.
   Za Vrchlabí závodili rodina Hanušova, rodina Vrbatova a rodina Wohankova, celkem 13 členů. Závodilo se v rovinatém terénu hustě pokrytém cestami a nepravidelnou sítí melioračních rýh se spoustou větvení. Dále jsme se setkali s náletovými hustníky a přirozenými světlinami, místy byly i bažiny a kupky. V lese bylo velké množství oplocenek. Tratě byly vysoce technické. Závod byl postaven na 3 krátké tratě a 1 zkrácenou. Každá etapa byla intervalová. Každý den probíhalo vyhlašování vítězů ve všech kategoriích. Náš klub byl velmi úspěšný, a tak jsme se radovali nejenom po každé etapě, ale hlavně na konci závodu, kde se umístili v kategoriích:

   D12 Vrbatová Barbora (1., 1., 1., 1.místě)

   D16 Hanušová Markéta (1., 1., 1., 1.místě)

   D21A Hanušová Kateřina (1., 1., 1., 1.místě)

   D35B Vrbatová Petra (3., 2., 1., 1.místě); Hanušová Monika (5., 5., 3., 5. celkově 3.místě)

   D45A Wohanková Gabriela (1., 1., 2., 1.místě)

   H10 Vrbata Alan (2., 1., 2., 1.místě)

   H12 Wohanka Antonín (2., 3., 3., 2.místě)

   H18 Hanuš Filip (1., 1., 1., 1.místě)

   H35B Vrbata Alan (2., 2., 2., 3., celkově 2.místě)

   H45A Wohanka Pavel (1.,2.,1.,2., celkově 1. místě)

   H45B Hanuš Vladimír (11., 11., 8., 11., celkově 8. místě)
   
   
Petra Vrbatová


H.S.H. Vysočina cup (22. - 24.7.2022)04.08.2022
   3 etapový závod se konal na okraji obce Křižánky na Vysočině. Celkem bylo přihlášeno 1100-1400 závodníků.
   Za Vrchlabí závodili Eliška a Jakub Saturovi, rodina Vrbatova, Lucie Smith a Leoš Havel, celkem tedy 8 členů. Závodilo se převážně v jehličnatém lese s hustou sítí cest, průseků a vodotečí a těžkou běžeckou podložkou. Místy oblasti s kamenitými detaily. Závod byl postaven na 1 krátkou a 2 klasické tratě. První 2 etapy byly intervalové a v poslední se běželo s hendikepem. Každý den probíhalo vyhlašování vítězů ve všech kategoriích, kteří byli odměněni diplomem. Také se každý den losovalo o 5x sportovní hodinky. Součástí doprovodného programu byly akce pro děti a dospělé (sprint/kros, pivní štafety a další). Vítězové třídenních závodů obdrželi diplomy a věcné ceny. Naši závodníci se ani tady neztratili, počasí nám přálo po všechny tři etapy a zázemí v centru závodu bylo hodně rozmanité. Jako jediný vystoupil na stupně vítězů Alánek Vrbata, který svou kategorii s náskokem vyhrál. Zde je umístění všech vrchlabských závodníků:

   D10 Saturová Eliška (16., 16., 20., celkově 16. místo)

   D12B Vrbatová Barbora (3., 6., 2., celkově 4. místo)

   D35B Vrbatová Petra (11., 6., 10., celkově 8. místo)

   D45B Smith Lucie (18, 20., 14., celkově 15. místo)

   H10 Vrbata Alan (1., 2., 1., celkově 1. místo); Jakub Satur (7., 13., 11., celkově 11. místo)

   H40B Vrbata Alan (5., 5., 12., celkově 6. místo)

   H55B Havel Leoš (16., 7., 9., celkově 10. místo)
Petra Vrbatová


Mistrovství světa04.08.2022
   V Krkonoších, jen na druhé straně, probíhalo před pár dny, tedy 20.-23.7. Mistrovství světa v TrailO. Ve výběru české reprezentace nechyběla Hanka Doležalová.
   Prvním závodem mistrovského týdne byly nezvykle štafety. Složit tým ze tří dobrých závodníků se někdy nepodaří, to však nebyl tenhle případ. Hanka štafetu rozběhla na mistrovské úrovni a předávala na prvních příčkách. Pavel Dudík jako druhý pořadí udržel, ale obdobně se dařilo ještě týmu UKR a ESP. Byly to nervy. Ale Jana Kosťová naštěstí potvrdila, že umí a společným výkonem se podařilo na vyhlášení vystoupit na stupeň nejvyšší.
   
   Mistrovská klání pokračovala závodem TempO, který nerozlišuje mezi chodícími a vozíčkáři, tady dostali přednost lepší závodníci.
   Ovšem na klasice, tam se Hanka vrátila do lesa a sváděla tvrdý boj o medaile. Klasika se skládá ze dvou závodních dnů. Nutno přiznat, že první den to měli vozíčkáři fakt těžký. Nejen že byl les řádně zarostlý a ze židle toho bylo fakt málo vidět, ale na cestě se vyskytovaly hluboké odvodňováky a jejich přejíždění (i několikrát tam a zpět) závodníky na kolečkách dost zdržovalo.
   Nicméně druhý závodní den už byla situace úplně jiná a Hanka si zde suverénním druhým nejlepším výsledkem řekla o místo na velké bedně.
   Gratulujeme! :)
   
Tomáš Leštínský


Letní příměstský tábor 202208.08.2022
   V dnech od 1. – 5. srpna 2022 proběhl letní příměstský tábor pro děti nejen z našeho orientačního klubu. Celkem se ho zúčastnilo 21 dětí. Program byl pestrý, společně jsme podnikli několik výletů po okolí.
   V pondělí jsme se vláčkem Bubáčkem svezli na Strážné. Tady bylo pro děti připraveno razící kolečko s volným pořadím kontrol na dětském hřišti. Zahráli jsme si několik her, při nichž se děti mezi s sebou seznámily. Oběd nás čekal v místní restauraci, poté už jsme se vydali po žluté přes Ferru do Vrchlabí k DDM. V úterý jsme se vydali k lanovce, ta nás vyvezla na Žalý, kde byla připravená trať. Některé z dětí přitom běžely s mapou poprvé. Potom hurá na borůvkové knedlíky na Mejvaldku a zpět do Vrchlabí. Středa patřila Vejsplachům, dopoledne orientační hra „Pizza“, oběd na fotbalovém stadionu. Odpoledne si v lese děti postavily několik krásných domečků a zahrály si různé hry. Ve čtvrtek jsme se vydali opět s mapou přes Petříkáč po vyfáborkované trati směr valteřické koupaliště. Voda tu byla krásně osvěžující, po obědě jsme vyrazili na zmrzlinu a na autobus zpět do Vrchlabí. Páteční odpoledne se odehrávalo v městském parku. Zde byla připravena trať. Děti jsme si opět rozdělili do skupinek. Starší to zkusili sami, menší s pomocí. Všichni ale do cíle se všemi kontrolami úspěšně doběhli. Tradiční opékání buřtů proběhlo v DDM Pelíšek, kde jsme po celou dobu měli skvělé zázemí. Po závěrečném zhodnocení jsme se šli ještě ochladit do potůčku v klášterní zahradě zámeckého parku.
   
   Celou dobu nám opravdu přálo počasí, možná bylo až příliš horko. Poděkování patří všem, kteří se na povedené akci podíleli: vedoucím tábora Evě, Lucce, Ince a Dáše Fišerové z DDM, která nám také ochotně pomohla. Fáborky v Petříkáči a trať v městském parku a na Žalý postavil Afťa. Na Žalým pomohli také Klára a veteráni Jindřich s Jardou. Žádný úraz a spokojené děti, co víc si přát. Tak zase příští rok…
   
   Fotky z této akce najdete v galerii.
   
   
Lucie Poláková


Sandstones - Kokořínsko (2.7- 4.7. 2022)10.08.2022
   Skupinka 6 závodníků se zúčastnila letních tříetapových OB závodů ve skalách v blízkosti Máchova jezera. Čekaly nás borovicové lesy, skály a skalky, kameny, údolíčka, borůvky – prostě terén ideál.
   V pátek před zahájením první etapy přeběhla bouřka a ochladilo se na ideálních 20 stupńů. Bohužel hned první etapa se nepovedla Káje Hančové (D14A), která sice doběhla ve výborném čase, ale orazila cizí kontrolu. Další etapy pak již doběhla bez chyby na 4. a 3 místě.

   Nejlepší celkový výsledek tak zaznamenali: Alice Hančová (D50B) – 5. místo, Jindra Knobloch (H70) - 5. a Jarda Farář (H70) -6.
   
Alice Hančová


Czech O –Tour 2022 Jizerky, 16.-17.7.2022 aneb po stopách krátké trati MS 2021! 10.08.2022
   Do dobrodružství v náročném jizerskohorském terénu se vypravila i skupina závodníků z našeho oddílu. Čekal nás mapově velmi pestrý a náročný terén, plný balvanů, skalek, prohlubní a i borůvčí, tak jak to v Jizerkách bývá.
   Centrum závodu se nacházelo na okraji Josefova Dolu a bylo velmi pěkné. V sobotu se běžela dopoledne krátká trať na Bukové hoře a odpoledne pak další ještě náročnější krátká trať v jiné části Bukové hory. A aby odpolední dobrodružství s mapou bylo dokonalé, tak se z nebe na závodníky spustil pořádný liják.

   V neděli pak byla na programu velmi pěkná klasická trať. Výsledky jednotlivých etap se nesčítaly, vyhlašoval se vždy jen vítěz jednotlivé etapy.
   

   Nejlepší výsledky zaznamenali tito závodníci:
   

   E1: Kája Hančová D14A - 3. místo, Andrea Štréglová D 45B - 5. místo
   E2: Andrea – 1., Jindra Knobloch H65A - 6.
   E3: Kája H. - 5., Jindra – 4. a Jarda Hanč H55B – 1. místo.

   
   Pro Jardu se jedná o vůbec první vyhraný závod v OB.
   
Alice Hančová


Rumcajsovy míle 202217.08.2022
   Od pátku 12. do neděle 14. 8. se letos konaly Rumcajsovy míle (pořadatel SC Jičín) v místech Vrchlabí velmi blízkých a orientačním běžcům velmi známých – v lesích mezi Dolní Olešnicí a Mostkem.
   Louka, na které bylo shromaždiště, hostila už tolik závodů, že svým majitelům vydělá možná víc za pronájem než za seno.
   
   Na počasí, zabezpečení závodů i zázemí si nemohl nikdo stěžovat. Terén byl velmi pečlivě zmapován. Běhalo se nejen po mechu v borovicových lesích, ale také přes vykácené paseky, na kterých jste nevěděli, jak hluboká díra vás pod vysokou travou čeká. Skákalo se přes hluboké koleje „laktošů“. Našlo se i několik míst, na kterých by se na pokácené a zatím neodtažené smrky hodila motorová pila.
   K Rumcajsovým mílím patří hlavně skály, skalky, kameny. Ty nám stavitelé tratí servírovali postupně:
   První den - krátká trať a mapa Stěna (známá např. z posledních štafet) –skal a kamenů bylo nejméně, taková ochutnávka.
   Druhý den – klasická trať a mapa Bradlo – kamení a skal přibylo.
   Třetí den – krátká trať (a dlouuuuuháááááá cesta na start a z cíle, mnohdy delší než vlastní závod. Mapa Labský vrch) – většina závodu jen na kamenech a skalkách. Už zmíněné pečlivé zmapování terénu plus tu a tam nějaká cesta či hustník ulehčovaly závodníkům práci.
   Závody se konaly v „protiplastovém“ duchu: účastníkům byly doporučeny vlastní kelímky. Většina to akceptovala. Pokud je neměli, točilo se pití do zálohovaných. K občerstvení na trati a v cíli jsme si mohli zakoupit mačkací/skládací kelímky, které jsou sice z plastu, ale dají se používat dlouhodobě. Příklad hodný následování.
   Vrchlabských závodníků se účastnilo 16 až 17 plus Eva Nýdrlová. Ta o berlích (ale už bez sádry) všem fandila.
   Nejlépe se vedlo Katce Matoušové – byla celkově první v kategorii D21B.
   
Tibor Hájek


Pěkné prázdniny v Pekle31.08.2022
   Letošní pěkné prázdniny byly jako vždy skvělé, v nádherných skalách u Komárovského rybníka na Branžeži. Shromaždiště bylo v bývalém lesním kempu Peklo. A vůbec to peklo nebylo.
   Slunce sice svítilo, ale nám to nevadilo, protože nám stromy pobyt v kempu zpříjemňovaly svým stínem. Z Vrchlabí opět vyrazila velká, víc než 40-členná výprava. A byly to pro nás úspěšné závody...
   ...V první etapě na krátké trati nás stavitel ve velkém vedru zavedl na známou mapu Kančí zoubek, kde jsme se na malé prostoru ve skalách někteří i pěkně vyvztekali, celkově vládla spokojenost, hlavně po zchlazení v místním rybníce.
   Na druhou etapu (zkrácená klasika) jsme se vydali na neméně známou mapu Kost, částečně jsme proběhli i pátečními skalami a spoustu závodníků hodně ztratilo v závěru závodu, který se nacházel na mapě v převážně světle zelené barvě a vyschlých bažinkách.
   Závěrečná krátká v okolí kempu nás zavedla na pár notoricky známých skalek, ale závod byl pěkně postaven a všem se líbilo, s jako rychlostí se dal proběhnout.
   A jak se nám vedlo výsledkově? Dobře, míst v první desítce celkového pořadí bylo hodně, uvedu jen medailisty: 1. Martička v D10L , 1. Tonda v H10, 1. Afťa v H40, 2. Vlaďka v D40, 3. Vládík v H12, 3. Fido v H40.
   Doufám, že se všem PPčka líbily a těšíme se příští rok na další.
   
Michaela Wohanková (Míša)


Cena východních Čech (26.-28.8.2022)03.09.2022
   37. ročník třídenních závodů se konal na okraji obce Vysoká u Holic v Pardubickém kraji. Celkem bylo přihlášeno přibližně 900 závodníků.
   Za Vrchlabí závodili rodina Hanušova, rodina Čivrných a Alan a Petra Vrbatovi, celkem tedy 10 členů. Závodilo se ve 3 etapách převážně na rovinatém terénu s mírným převýšením a terénními detaily s řadou porostových detailů a s hustou sítí komunikací. Závod byl postaven na 1 krátkou, 1 klasickou a 1 zkrácenou trať. Všechny etapy měly intervalový start. Některé kategorie přebíhali poměrně frekventovanou silnici 2. třídy, přeběh byl zajištěn pořadateli, tak vše proběhlo bez komplikací. V centru bylo zajištěno občerstvení, školka, pitná voda, mytí a nezbytné TOI-TOI. Celkové výsledky byly vyhlášeny ve všech kategoriích po skončení 3. etapy. Našim závodníkům se dařilo a počasí nám přálo po všechny tři dny. Na stupně vítězů vystoupali Alan Vrbata (2. místo) a Filip Hanuš (3. místo).
Zde je umístění všech vrchlabských závodníků:

   D14A Čivrná Eliška (8., 9., 10., celkově 7. místo)
   D18B Hanušová Kateřina (4., 4., 4., celkově 4. místo)
   D35B Vrbatová Petra (14., 6., 9., celkově 9. místo)
   D45B Čivrná Karolína (6., 11., 13., celkově 9. místo)
   D45C Hanušová Monika (27., 18., 26., celkově 26. místo)
   H16B Hanuš Filip (1., 2., 9., celkově 3. místo)
   H18B Čivrný Jan (13., 16., 14., celkově 11. místo)
   H35C Vrbata Alan (3., 1., 3., celkově 2. místo)
   H45C Hanuš Vladimír (24., 30., 29., celkově 24. místo)
   H55B Čivrný Pavel (26., 26., 21., celkově 20. místo)
Alan Vrbata


Prázdninové soustředění Voděrady 2022 (22. – 26. 8.)03.09.2022
   Třicet šest závodníků z Vrchlabí se zúčastnilo soustředění v krásném prostřední Českého ráje. Jako zázemí jsme využili letní tábor ve Voděradech.
   Po celé soustředění se stavěly tratě pro kategorie 10, 12 a 14. První trénink se uskutečnil cestou na mapě Dupanda (1:10 000), kde byly lomy a pozůstatky po těžbě břidlice. Tréninkové tratě byly zamýšlené na rozběh, takže delší krátká (stavba Ruda). Odpoledne po obědě a ubytování následovala sudá – lichá po okolí tábora (mapa Stará Drábovna 1:10 000, tratě Ruda). Po večeři menší odpočinek a pak hra „ Kolika variantami oběhneš domeček jedním tahem“. Maximálně jich bylo 44, nejlepší z dětí přišli na 18 variant. Večerka nastala ve 21:30 hod. Po ranní rozcvičce a retro hrách „Čáp ztratil čepičku“ a „Cukr, káva“ byla snídaně a první trénink ve skalách – vrstevnice (Drábovna 1:7500 – Matěj M., Maruška B., Amálka). Po obědě a odpočinku, stráveném na koupališti, následovaly okruhy (Drábovna 1:7500 – Matěj H., Martin, Vojta H.). Večer „O-craft“ a táborák s nezbytnou kytarou. Na středu byl plánovaný odpočinek. Takže ráno rozcvička, retro hra „Honzo, vstávej“, dopoledne lodičky z Malé skály do Dolánek, odpoledne zpátky na koloběžkách. Tento den probíhalo v táboře natáčení pořadu „Souboj na talíři“, takže jsme měli za úkol vrátit se později. Návrat jsme vzali pěšky přes Panteon a Frýdštejn, ale natáčení se prodloužilo, takže jsme ještě něco stihli. Bylo zajímavé sledovat známé televizní tváře, hlavně několikáté opakování scén. Aby měli filmaři klid, zašli jsme na koupaliště a po večeři si zahráli běhací „Člověče nezlob se“ – to už jsme zase trochu rušili ;o). Večer byl plánován noční OB, ale jedna z kontrol byla umístěna přímo před kamerami, tak jsme nočák přesunuli na další den. Předposlední den, po rozcvičce a další retro hře „Žezlo a molekuly“, byl skalní sprint (Mapa: "Souboj Titanů", Honza, David, Vojta Č.), odpoledne závod (Mapa: "Na férovku", stavba: Kája, Pavla, Eliška Z.) a nezbytné koupání. Večer oheň s nočním OB (Maruška, Dita, Anička), opékáním buřtů atd. Poslední den proběhly štafety (stavba Tomáš K.) a byly dost dramatické. Sedm čtyřčlenných družstev se utkalo po okolí tábora. Po předávce posledního úseku vybíhali adepti na medaili v pořadí: Vláďa, David, Ruda, Honza. Na předpředposlední kontrole bylo pořadí: Honza, Ruda, Vláďa, David. Na předsběrce: Ruda, Vláďa, David, Honza. Na sběrce: Vláďa, David, Ruda, Honza. Po odběhu ze sběrky si uvědomil Vláďa, že má jinou, takže se musel vracet. A v cíli pořadí: David, Vláďa, Ruda (disk za vynechání čtvrté kontroly), Honza a pak už jenom vyhlášení, focení, koupání, balení a úklid areálu.

   Soustředění ve Voděradech se vydařilo. Nikomu se nic nestalo, počasí nám přálo, kontroly byly dobře rozneseny a podle ohlasů se to všem líbilo. Chtěl bych poděkovat hlavně Evě a Mírovi za perfektní kuchyň. Tomášovi (Kramperovi), Tomášovi N., Marcelovi a Pavlovi S. za pomoc při roznosu kontrol a organizaci tréninků.

   Dále si zaslouží pochvalu stavitelé tratí uvedení výše, kteří si vyzkoušeli vše od stavby, tisku map, přípravy kontrol až po roznos a sběr přípravu celého tréninku.
   Ve fotogalerii naleznete fotky.
   
Ruda Kutlvašr


11. kolo VČP – 3. 9. 202204.09.2022
   Snad starobyle tajemný název mapy (Zapovězený les) či snad několik desítek automobilových veteránů, s nimiž jsem se cestou míjel, způsobily, že mi na mysl vytanula čeština dnes již příliš nepoužívaná. Tak tedy:
   Sobota třetího dne měsíce září probudilať nás svitem slunce a teplotou překvapivě příjemnou. Davše do svých batožin vše potřebné, vydali jsme se na pouť ke slovutnému městu Rychnov nad Kněžnou, na jehož okraji, v malebném údolíčku u přírodních lázní ve Včelném, konalo se tohoto dne zápolení ve sportu orientačním.
   
   Po odmlce vakační (rozuměj prázdninové), konalať se další část Východočeského to poháru, v tomto roce juž jedenáctá. Přípravou byl pověřen náčelnictvem našeho svazu SOOB Rychnov nad Kněžnou, jenž se úkolu tohoto zhostil, aniž bychom my, účastníci zápolení, újmu na těle a duši pocítili.
   Svůj um běžecký a orientační tříbili jsme na strmých svazích tyčících se vůkol Ivanského jezera, v přírodním parku Les Včelný. Anžto je v Rychnově zbudován pivovar, často naše kroky přetnuly První podorlickou pivní stezku. Leč na seznamování s ní se nám nedostávalo času. Držíce v rukách mapy, soustředili jsme se v měrou nejvyšší na otázku: jak svá těla příliš neznaviti neustálým ztékáním kopců a jak se vyhnouti bujnému ostružiní. Našly se mezi námi i také chytré hlavy, jež využijíce značených stezek turistických, cestu sobě urychlily.
   Po dobytí mety, zračilo se v očích mnohých štěstí, že učinili zadost své bohulibé zálibě. V očích některých byl patrný záblesk smutku, anžto jsme nožku v lázni smočiti nesměli a toliko s lavorem si vystačiti museli (prostě nás nepustili do napuštěného koupaliště).
   Jako ten den zářilo slunce na obloze, týmž způsobem zářila i Eva Nýdrlová, jež prosta sádry a berlí, zúčastnila se zápolení též.
   Z mužstva vrchlabského zápoliloť v tento den pouhých jedenadvacet jeho členů a členek, neb Rychnov jesti od nás na míle vzdálen. A k radosti zápolících sportovců i ctěných čtenářů z klubu vrchlabského, stanuli někteří z nich na stupních určených vítězům či v jejich blízkosti. Za což jim náleží hold.
   D10N – Gabča Poláková – 6. místo
   D12C – Bára Vrbatová – 5. místo
   D14C – Pavla Kutlvašrová – 4. místo
   D14D – Eliška Záveská – 6. místo
   D35C – Petra Vrbatová – 4. místo
   D45D – Martina Nová – 1. místo
   H12C – Vláďa Kutlvašr – 1. místo
   H16C – Filip Hanuš – 1. místo
   H35C – Afťa – 3. místo
   
Tibor Hájek


Soustředění výběru žactva Vč. oblasti (3. - 4. 9.)05.09.2022
   Pětice vrchlabských žáků - Bára, Kája, Eliška, Pavla, Vláďa (ještě byla nominována Maky, ale pro zranění nejela) - se po prvním podzimním VČP zúčastnila soustředění výběru žactva Vč. oblasti v Rychnově nad Kněžnou. Bylo zaměřeno na nácvik štafet. V sobotu odpoledne žáky čekal trénink ve dvojicích a v neděli americké štafety.
   
Ruda Kutlvašr


3.Memoriál Petry Severýnové06.09.2022
    Jako každý rok, i letos pořádáme spolu s Orienteering Adventure Přebor Krkonoš (nejen) pro hendikepované sportovce.
   Program závodů je bohatý a začne už v sobotu klasickým závodem TrailO. Hlavní sportovní klání jsou připravena na neděli 11.9.2022 s centrem v areálu ZUŠ Karla Halíře ve Vrchlabí. Závody pro veřejnost startují v 11:00, startovat lze cca do 12:30. Bude připravena jednoduchá trať pro začátečníky a orientačně náročnější skorelauf.
   Podrobnosti naleznete v rozpisu akce na webu OAV
   Tímto jste všichni srdečně zváni před nedělním obědem na krátké proběhnutí a přátelské setkání. :)
   
Tomáš Leštínský


MČR MTBO Hradec Králové (3.- 4.9. 2022) 09.09.2022
   Jedny z nejbližších bajkových závodů se první zářijový víkend konaly v Hradci Králové. Zázemí poskytl kemp Stříbrný rybník, hradecké lesy pak nabídly hustou síť cest, stezek a došlo i na singlíky. Vrchlabská výprava tentokrát vyrazila v hojném počtu. Kromě našich dvou adeptek na medaili v kategorii W20, využili příjemný rovinatý terén i prvojezdci z řad kategorie MW11.
   V pátek večer, na rozjezd a seznámení se s mapou, uspořádali hradečáci noční sprint v okolí kempu. Tento zážitek si, naše rodina a Lucka, nemohli nechat ujít. Bez jakýkoliv ambicí na nějaké umístění jsme vyrazili do tmy, oproti denním závodům navíc vybavení čelovkou, někdo i dvěma. Za mne musím říci, že jezdit na kole ve tmě má pro mne zcela jinou dimenzi. Člověk se musí soustředit na tady a teď, nedá se koukat 200m před sebe, za mne tak 5-10m. Nejedete rychle, protože každé přejetí křižovatky není trestáno jen ztrátou času, ale i ztrátou orientace, zejména když si nevezmete buzolu . Jelen má taky zážitek, to když mu 4 kontroly před cílem došla baterka v čelovce a jako jediný z naší rodiny neměl náhradní. Nu, což…počkal na prvního kolemjedoucího a nechal se odvést do cíle.
   
   
   
   Poněkud netradičně se v sobotu jel long, dlouhý závod. Pořadatelé slibovali pro vyšší kategorie i terény, kam noha orienťáka nevstoupila, podjezd pod mostem a spoustu najetých kilometrů (kategorie W21E 45km) . V mistrovských kategoriích vyrazily na trasu i Lucka se Zuzkou Š. Více se dařilo Lucce, v konečném pořadí brala stříbrnou medaili. Bohaté zastoupení měl vrchlabský oddíl v kategoriích W11 a M11. Z celkem sedmi vrchlabských jezdců jeli čtyři vůbec poprvé, po pár trénincích na mtbo mapě u nás ve Vrchlabí. Zhostili se toho bravurně, do cíle dorazili všichni, a to i přesto, že první kontrola byla pro tuto kategorii objektivně těžká. Tu samou měli jako první i eliťáci a asi stavitel tratí chtěl, aby eliťákům odbočku malí kluci a holky projezdili.
   
   Výsledky sobota: M11 – 4. místo Toník W, M21A – 5.místo Petr Wohanka, W11 – 5. místo Míša Wohanková, W20 – 2. místo Lucka Messnerová, 4.místo Zuzka Štreglová
   
   V neděli se jel middle se spoustou kontrol, tentokrát se nevyžadovalo příliš přemýšlet nad postupy, bylo nutno jet rychle, přesně a nepřejíždět odbočky. Pro vyšší kategorie opět oblíbené podjíždění silnice, tentokrát jsme to měli jedním tunelem tam a druhým ven, přičemž ten druhý přinášel vyšším jezdcům trochu nepohodlí a obav, jestli se do něj vůbec vlezou. Rychlá jízda a sled kontrol opět sedla zejména Lucce Messnerové, která bohužel jednou odbočila špatně (a hned se vrátila, ale 20s ztráta jen to šmikne) a tudíž o 9s přišla o zlatou mistrovskou medaili. Ale stříbro se taky počítá! Dařilo se i Míše Wohankové, která si přijela do cíle pro bronzovou medaili. Ve druhé elitní ženské kategorii, tedy ve W40 si stříbro vyjela Helča Randáková.
   
   
   
   
   S našimi prvojezdci jsme měli jediný cíl, dojet v pořádku, s nadšením a s dalšími zkušenostmi. A nedá mi, ale budu chválit. Všechny za odvahu a chuť závodit a poprat se s tím, že jedu poprvé. Toníka Sedláka za to, že v neděli zvládl závod bez mapových chyb, Zuzku Zajícovou za to, že zejména v neděli překonala sama sebe, své obavy a do závodu nastoupila a dojela se všemi kontrolami. Štěpu Štučku za to, že našel cestu do cíle, Elen Štemberovou, že se i přes počáteční chyby nevzdala a druhou půlku sobotního závodu už jela bez chyb. Metoděje Wohanku za to, že už nás v lese nechce a v neděli jel poprvé sám a vše bez pomoci našel. A v neposlední řadě Kubu Wohanku, který sice není provojezdec (letos ovšem jezdí sám poprvé), ale na druhou kontrolu měl vítězný čas . A samozřejmě rodičům, kteří si našli čas s dětmi přijet a strávit s nimi i námi krásný slunečný víkend!
   
   Výsledky neděle: M11. 4. Toník W., M21E 22.místo Pavel Wohanka, M21A – 5. místo Petr Wohanka, W11 – 3.místo Míša Wohanková, W20 – 2.místo Lucka Messnerová, 5. místo Zuzka Štreglová, W40 – 2.místo Helena Randáková
   
Gabriela Wohanková


Žebříček B Čechy - PŘEHOŘOV u Žihle (10. – 11. 9.)16.09.2022
   Dvěma koly byl ukončen letošní žebříček B-Čechy. Pořadatelé z Komety Kralovice je uspořádali u Přehořova u Žihle. Závody se běžely v okolí Odlezelského jezera, které vzniklo v roce 1872 sesuvem do Mladotického potoka.
   Takže trochu zeměpisu: Kdopak ví, že u nás existují přírodní jezera a nejsou ledovcového ani rašelinového původu? Terén skýtal pěkný čistý borovicový les s borůvčím a s břidlicovými lomy, které tvořily krásné terénní tvary (zarostlé to bylo jen místy). Tratě se v tomto členitém terénu stavějí sami, takže se v sobotu i v neděli dost líbily, i když někteří si stěžovali na nedělní maličkou mapu v patnáctce. Krátká trať v měřítku 1:7500 terénu slušela více. Organizačně vše klapalo, menší úsměvný zádrhel se stal při vyhlášení v sobotu: 1 krabice s cenami se někde zatoulala, šestnáctky dostali jen diplomy a dvacítky nedopatřením ceny hlavní kategorie. Moderátorovi nezbylo nic jiného než odměňované vyzvat: „Prosíme závodníky, aby si ceny vyměnili“. To lze organizátorům určitě odpustit ;o). A moc jsme si naopak pochvalovali bohaté občerstvení, včetně zmrzlinového stánku.

   A jak se vedlo našim běžcům mezi necelými 1300 závodníky:

   Sobota – krátká trať (mapa: Sesuv 1872, M 1:10 000; 1:7 500) D10C – 6. Marta Kutlvašrová; D14B – 16. Pavla Kutlvašrová, 26. Kája Hančová, 30. Eliška Čivrná; D40B - 3. Vlaďka Kutlvašrová, D45B – 17. Kája Čivrná; H14B – 35. Vláďa Kutlvašr; H55B – 26. Pavel Čivrný; H70B – 4. Jindra Knobloch, 8. Jarda Farář
   Neděle – klasika (Mapa: Odlezelské jezero 1:10 000,1:15 000) D10C – 7. Marta Kutlvašrová; D14B – 8. Pavla Kutlvašrová, 21. Kája Hančová, 28. Eliška Čivrná; D40B - 3. Vlaďka Kutlvašrová, D45B – 16. Kája Čivrná; H12C – 2. Vláďa Kutlvašr; H45B – 35. Ruda Kutlvašr; H55B – 28. Pavel Čivrný; H70B – 6. Jarda Farář; 7. Jindra Knobloch.

   Vice zde: https://kometakrl.cz/akce/zebricek-b-cechy-2022/

   Ještě stojí za zmínku návštěva ZOO a kláštera v Plasech, vřele doporučujeme.
   
Ruda Kutlvašr


ŽB - Čechy16.09.2022
   Posledními dvěma závody skončil ŽB.
   V celkovém součtu šesti závodů jsme se umístili následovně:

   D14B – 4. Maky Hanušová lic. A, 12. Pavla Kutlvašrová lic. A, 32. Eliška Čivrná lic. B, 52. Kája Hančová; D20B – 12. Natálka Pilná; D40B – 2. Vlaďka Kutlvašrová; D45B – 10. Kája Čivrná; D65B – 10. Eva Nýdrlová, H14B – 56. Vláďa Kutlvašr; H20B – 14. Kuba Procinger; H45B – 24. Ruda Kutlvašr; H55B – 19. Pavel Čivrný; H70B – 4. Jindra Knobloch, 5. Jarda Farář
   
Ruda Kutlvašr


13. kolo Východočeského poháru (03. 10.)02.10.2022
   Až u pramenů Tiché Orlice, na úpatí hory Jeřáb, uspořádal Oddíl orientačního běhu TJ Sokol Žamberk 13. kolo Východočeského poháru.
   Centrum bylo v Horní Orlici (625 m.n.m.). Závodníků bylo 502, což je na VČP málo. Ti, co se nezúčastnili, přišli o krásný závod v podhorském terénu. Hodně vrstevnic, pár hustníků, čistý les, potoky a bažinky. Trať byla klasická a Radku Nožkovi se podařila. Na mapě se střídaly dlouhé přeběhy s volbou a krátké postupy přes jednu nebo dvě kontroly. Některé tratě se dostaly na kopec Jeřábek (838 m.n.m), takže avizované převýšení bylo (bohužel) dobře spočítáno. Chvílemi svítilo i sluníčko, organizace klapala, občerstvení i toitoiek bylo dostatek, takže pěkné závody.
Naše výsledky: D14C – 3. Pavla Kutlvašrová, 9. Kája Hančová, D14D – 1. Maruška Bucharová, D35C – 4. Vlaďka Kutlvašrová, H12C – 2. Vláďa Kutlvašr, H45D – 5. Marcel Buchar
Ruda Kutlvašr


Podkrkonošská liga žactva (PLŽ) 202206.10.2022
   Ve Studenci (5. 10.) sedmým kolem skončila Podkrkonošská liga žactva. V celkových výsledcích bylo bodováno 43 závodníků z Vrchlabí.
   Jen pro připomenutí – kde se všude běhalo: 3. 5. – Hořice (HOR - sprint), 17. 5. Blata (SJC), 14. 6. Benecko (VRL), 21. 6. Paradráha Trutnov (LTU), 6. 9. Martinice (JIL), 13. 9. Borovnička (NPA), 4. 10. Studenec (STH). A jak si vedli v celkovém pořadí ti nejlepší z oddílu: D10 – 4. Marta Kutlvašrová, 10. Elen Štemberová; D12 – 2. Barča Vrbatová, 5. Klára Nová, 9. Míša Wohanková; 10. Nikol Jebavá; D14 – 2. Markéta Hanušová, 7. Pavla Kutlvašrová, 8. Kája Hančová, 9. Eliška Čivrná; H10 – 1. Alan Vrbata, 6. Adam Paukert, 7. Kuba Wohanka; H12 – 1. Vláďa Kutlvašr, 10. Tonda Wohanka; H14 – 10. Hynek Erben. Výsledky naleznete zde.
Ruda Kutlvašr


Z MČR štafet a družstev si VRL závodníci vezou pět medailí09.10.2022
   O víkendu proběhla v okolí Výšinky poslední dvě mistrovství ČR za pořadatelství OK99 Hradec Králové. V sobotu se běželo Mistrovství ČR a Veteraniáda štafet a v neděli Mistrovství a Veteraniáda ČR klubů a Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva. A Vrchlabáci se neztratili - v lese ani ve výsledcích.
   V sobotu i v neděli se běželo na stejné mapě Studánka (1: 10 000). Tento původně vrchlabský prostor nabízel kamení, hustníky, hodně cest a i nějaká kudrlinka na vrstevnici se našla. V sobotu byly tratě trochu jednodušší a dost rychlé. Naše štafety se umístily: D135 – 17. místo VRL1 - Vlaďka, Jana Sch., Gabča; 32. VRL2 - Petra, Alice, Martina; H135 – 21. VRL1 – Alan, Jelen, Afťa; 55. VRL2 – Tomáš Nov., Pavel Star., Ruda; H195 – 5. Jirka, Jarda, Jindra; Ještě stojí za zmínku umístění Katky Hanušové, která si s pardubickou štafetou vyběhla stříbrnou medaili v D18, a 5. místo Filipa Hanuše v H18 také s LPU štafetou.
   

   Šest žáků z VRL se dostalo do výběru za Východočeskou oblast. V konkurenci z celé republiky si vedli velmi dobře a získali dvě mistrovské medaile.

   D14 – 2. VCO1 – Maky, Pavla, Anička Kynčlová (JIL), 9. – Selina Havrdová (SJC), Eliška, Kája; H12 – 2. VCO1 – Kryštof Novotný (PHK), Matěj Kadaně (LPU), Vláďa; 19. – Alan, Tonda, Vojta Nov.; D12 – 12. VCO3 – Magda Froschová (LPU), Barča, Kája Jakubcová (SJC);
   

   V neděli se obloha roztáhla a na shromaždišti nás přivítalo sluníčko. A byl to vydařený den. Žádné vrchlabské družstvo nešlo hamba start, nebylo disk a všichni doběhli před vyhlášením a stihli zatleskat závodníkům na stupních vítězů. Tratě byly o trošku těžší než v sobotu, pěkný middlík to byl.

   Žákovské kategorie mají toto mistrovství jako MČR oblastních výběrů žactva. Jednotliví žáci běží v tomto pořadí úseků: H14, D14, H12, D12, D12, H12, D14, H14. Oblasti daly do kupy celkem 33 družstev. Do VČO1 se nominovali svými letošními výkony ve Východočeském poháru hned tři VRL žáci (Maky, Pavla a Vláďa) a vedli si výborně. Maky běžela druhý úsek, stáhla tříminutovou ztrátu z prvního úseku, Vláďa se na třetím úseku udržel na špici (předával v první trojici). Pavla na předposledním úseku z lesa přinesla první místo, když předávala na sekundu stejně s VČO2 – Aničkou Kynčlovou z Jilemnice. Na posledním úseku Tomáš Metelka z Hradce Králové předvedl svůj klasický výkon a doběhl VČO1 pro první místo. Takže Markéta Hanušová, Pavla a Vláďa Kutlvašrovi si přivezli domů zlaté medaile z Mistrovství ČR. Pro Východočeskou oblast to byl velký úspěch, na 2. místě doběhlo VČ béčko; 6. bylo VČ céčko a v týmu VČO4 běžely Bára Vrbatová a Kája Hančová a doběhly si pro pěkné 12. místo.
   

   DH225 – 11. VRL2 – Alan, Vlaďka, Jelen, Gabča, Afťa; 51. - VRL3 – Tomáš Nov., Andrea, Jana Sch, Martina, Jirka Cup., 55. VRL1 – Leoš, Petra, Pavel Čiv., Kája Čiv., Vláďa Han; DH275 – 21. VRL1 – Ruda, Alice, Jarda F., Hanka M., Jindra. A jak si vedli ostatní VRL závodníci běhající za jiné kluby: DH18 – 1. LPU1 Filip a Katka Hanušovi.
Ruda Kutlvašr


14. kolo VČP – 15. 10. 202219.10.2022
   Markoušovice a mapa Čížkovy kameny. Terén dosti oběhaný, chtělo by se říct i „profláklý“, ale přesto pokaždé něčím překvapující. Přesně jako v sobotu 15. 10., kdy zde TJ Lokomotiva Trutnov pořádala další kolo „výchoďáku“.
   Kameny, skály a bikerské tratě jsou stále na stejných místech, ale stačí mírný déšť, troška mlhy a Čížkovy kameny hned vypadají jinak než vloni za slunečného počasí. Dvoukilometrová cesta na start za deště a voda opadávající v lese ze stromů způsobily, že jsem toho měl „plný brejle“ a v tmavších hustnících jsem neviděl téměř nic. Speciální stěrače na brýle by v tuhle chvíli nebyly na škodu. Co jsem ale viděl velmi dobře, byly desítky nádherných hub. Závodníci z vyšších věkových kategorií už v závěru závodu přestali myslet na výsledky a začali sbírat houby.
   Nevím, jestli v našem oddíle byl také nějaký sběrač hub, ale výsledky jsme „nasbírali“ následující:
   D12C – Bára Vrbatová – 6. místo
   D14C – Markéta Hanušová – 1. místo
    - Pavla Kutlvašrová – 4. místo
   D14D – Marie Bucharová – 1. místo
    - Eliška Záveská – 3. místo
    - Sofia Movchanskaya – 4. místo
    - Dita Nováková – 6. místo
   D45C – Martina Nová – 6. místo
   D45D – Alice Hančová – 6. místo
   H12D – Adam Paukert – 1. místo
   H14D – Vojta Červinka – 2. místo
   H35C – Afťa – 2. místo
   H65C – Jindra Knobloch – 5. místo
   
Tibor Hájek


Soustředění – Markoušovice (14. – 15. 10.)25.10.2022
   Desítka žáků se zúčastnila soustředění v Markoušovicích. Zázemí jsme měli v místní škole Mraveniště ve třídách.
   Spaní na koberci, pěkná společenská místnost s kuchyňkou, takže vše potřebné. Po příjezdu proběhl kvíz pojatý jako sprint po obci. Na kontrole bylo potřeba odpovědět na otázku a podle odpovědi zvolit další kontrolu atd. až do cíle. Kdo byl dostatečně rychlý, dostal ještě klasickou sprintovou trať. Po večeři z vlastních zásob následovala taktická porada před závodem, hry a zpěv. Ráno vstávání do deště a závod VČP (viz článek od Tibora).
Ruda Kutlvašr


Žebříček Ještědské oblasti – Liberec (16. 10. 2022)25.10.2022
   Zázemí bylo v prostorách Technické univerzity Liberec – budova G, takže převlékání a veškerý servis na dosah ve vytápěné budově, paráda.
   Na start a z cíle trochu dále – startovalo se u ZOO a dobíhalo od rozhledny Liberecká výšina. Trať krátká, mapa Strážní buk, měřítko: 1:10 000. Les popsaný v pokynech seděl: kopcovitý, členitý, v horních partiích kameny a skalky, střední síť komunikací. Velmi kluzká podložka. Tratě byly postaveny pěkně. První část do kopce, pak pár kamínků na kopečku a nakonec seběh hustníkovou částí dolů do cíle. Naše výsledky: D14 - 2. Pavla Kutlvašrová, 22. Eliška Záveská; H14 – 10. Vláďa Kutlvašr, H45 – 7. Ruda Kutlvašr, H50 – 13. Jirka Cupák; H70 – 3. Jarda Farář; P – 38. Laďka Záveská
Ruda Kutlvašr


15. kolo VČP – Holovousy (22. 10. 2022) 25.10.2022
   TJ Jiskra Hořice uspořádala 15. kolo VČP v Holovousech. Přes osm stovek závodníků, včetně šedesáti vrchlabských závodníků, našlo pěkné centrum na místním sportovišti.
   Celou dobu během závodu pršelo nebo poprchávalo a jen na vyhlášení výsledků na chvíli přestalo, asi protože chtělo nechat vyniknout kat. D14C, kde mezi šesti nejlepšími byly čtyři naše závodnice. Někteří využili pauzu mezi závodem a vyhlašováním na nákup pěkných dobrých jablek z místního ústavu. Trať byla krátká na mapě Sluneční lázně 2. Les byl podhorský kopcovitý, hustá síť cest, s občasnými hustníky, asi se dal lépe domapovat bukový nálet: v mapě zelené šrafy, v terénu neprůchozí hustník. A opět nás potrápilo známé údolí s terénními detaily. Jak jsme dopadli: D12C – 10. Barča Vrbatová; D12D – 5. Andrea Zaplatílková; D14C – 2. Pavla Kutlvašrová, 3. Markéta Hanušová, 5. Kája Hančová, 6. Eliška Čivrná, D14D – 1. Dita Nováková, 5. Kája Vrbatová; D21C – 4. Katka Hanušová; D35C – 5. Vlaďka Kutlvašrová; D45C – 10. Kája Čivrná, D45D – 6. Hanka Mertlíková; D65C – 3. Eva Nýdrlová; H10N – 3. Martin Teplý; H12C – 2. Vláďa Kutlvašr, 6. Vlastík Polák; H14D – 3. Vojta Červinka; H21C – 6. Filip Hanuš, 10. Afťa Polák; H45C – 10. Ruda Kutlvašr; H55C – 6. Pavel Starý; H65C – 2. Jindra Knobloch, 6. Jarda Farář; HDR – 6. Vojta Leštínský, 10. Lukáš Teplý; T – 2. Tomáš Kubát, 6. Míra Kubát
Ruda Kutlvašr


Žebříček Ještědské oblasti – Jablonec nad Nisou (23. 10. 2022)25.10.2022
   Devět závodníků z našeho klubu zavítalo na další závody Ještědské oblasti. Shromaždiště bylo u školy Pod Vodárnou v Jablonci nad Nisou.
   Trať klasika, mapa Maliník, měřítko: 1:10 000. Délka tratí na první pohled na zkrácenou, ale převýšení bylo dost velké a fakt tam bylo, takže směrné časy byly dodrženy. Les typický pro Jizerské hory, tedy svahy, hustníky, hodně kamenů, bažinky. Naše výsledky: D10 – 9. Marta Kutlvašrová; D14 - 2. Pavla Kutlvašrová; D40 – 1. Vlaďka Kutlvašrová; D65 – 7. Eva Nýdrlová; H14 – 4. Vláďa Kutlvašr, H45 – 14. Ruda Kutlvašr, H70 – 1. Jindra Knobloch, 5. Jarda Farář; T – 15. Pavel Hanč
Ruda Kutlvašr


17. závod VčP - Choceň (5. 11. 2022)06.11.2022
   17. závod VčP (poslední) byla krátká trať v lese u Chocně. Pořadatel připravil centrum na velké louce u Tiché Orlice.
   Les byl znám už ze závodu před třemi roky. Kopce, rýhy, hustníky, hodně cest a hlavně všude bláto. Krásný bahnitý sjezd byl ke sběrce a potom v podběhu železnice. Podle předpovědi nemělo pršet, ale při vystupování z autobusu trochu kapek spadlo a během závodu taktéž. Pro náš oddíl byl tento závod jako obvykle přebor. Téma bylo „Hanč a Vrbata“, kvůli smutnému výročí tragické události na Zlatém návrší. Pravidla ve stručnosti: Muži – lyže stejně dlouhé jako postava, o váze min. 3 kg. Ženy hůlku a sukni pod kolena. A obě kategorie pokrývku hlavy. Dále byly možné varianty: mapa bez cest, s cestami, bez buzoly, s buzolou, bez popisů, s popisy. Téma pokaždé jiné, ale vítěz pořád stejný, už doopravdy nejde vymyslet, čím bychom Afťovi trat ztížili. Snad už jenom paměťák. Takže pořadí: 1. Afťa, 2. Hančík, 3. Jelen, první žena na pátém místě Martina Nová. Nejlepší výsledky ostatních kategorií: D12C – 5. Klárka Nová; D14C – 3. Maky Hanušová. 6. Pavla Kutlvašrová; D14D – 4. Eliška Záveská; D35C – 5. Vlaďka Kutlvašrová; H12C – 2. Vláďa Kutlvašr; H14D – 2. Vojta Červinka.
Ruda Kutlvašr


Licence OB za rok 202206.11.2022
   Potvrzené licence OB po posledním závodě v OB:

   Licence A – Katka Hanušová, Filip Hanuš, Maky Hanušová, Pavla Kutlvašrová

   Licence B – Honza Setunský, Eliška Čivrná, Kája Hančová, Vlasťa Polák, Vláďa Kutlvašr, Klárka Nová, Barča Vrbatová.

   Naleznete je zde.
   
   
Ruda Kutlvašr


VčP - družstva 202206.11.2022
   Byly také uzavřeny celoroční oblastní soutěže družstev. Naše družstvo žactva se umístilo na krásném pátém místě za 1. LPU, 2. PHK, 3. SHK, 4. SJC. Celkový počet družstev 20. Ostatní družstva: Dorost 9. místo (z 19), dospělí 7. místo (z 20) a veteráni pěkné 4. místo (z 29). Celkové výsledky naleznete zde.
   
Ruda Kutlvašr


Žebříček VčP 202206.11.2022
   Posledním pohárovým závodem v Chocni skončily letošní Východočeské oblastní soutěže. A jak si vedli naši závodníci:
   Žáci a dorost – jen podzimní část:

   D10C – 17. Martička Kutlvašrová; D12C – 8. Barča Vrbatová, 14. Klárka Nová; D14C – 3. Maky Hanušová, 4. Pavla Kutlvašrová, 7. Kája Hančová, 13. Eliška Čivrná; D14D – 2. Maruška Bucharová, 7. Eliška Záveská, 9. Dita Nováková; H10C – 19. Kuba Wohanka; H12C – 2. Vladimír Kutlvašr, 19. Vlasťa Polák; H16C – 17. Vojta Kubát, 18. Honza Setunský.
   

   Dospělí a veteráni:

   D21C – 19. Gábina Wohanková; D35C – 4. Vlaďka Kutlvašrová, 11. Petra Vrbatová; D45C – 5. Kája Čivrná; D45D – 13. Alice Hančová, 14. Hanka Mertlíková; D65C – 5. Eva Nýdrlová; H21C – 17. Petr Wohanka – Fido; H45C – 18. Ruda Kutlvašr; H45D – 16. Marcel Buchar; H55C – 11. Pavel Starý, 16. Pavel Čivrný; H65C – 8. Jarda Farář, 14. Jindra Knobloch. Malá statistika – ve všech kategoriích bylo hodnoceno 1450 závodníků. Zde si můžete prohlídnout celkové výsledky - Vč. pohár žactva a dorostu - podzim a Vč. pohár dorostu a veteránů.
   
Ruda Kutlvašr


Zakončení sezóny 2022 17.11.2022
   V sobotu 12. 11. proběhlo tradiční zakončení sezóny na střelnici pod Liščákem. Na zúčastněné čekal krátký orientační běh (kat. 10, 12, 14 + ) a hra „Domeček jedním během“, kde někteří malí závodníci zaběhali i 22 variant z 44.
   Kdo nechtěl být venku, mohl v klubovně střelců nahlédnout do výsledků z letošního roku i minulých let, ochutnat kdo co přinesl, vyplnit si i nějaké testy anebo jenom nezávazně debatovat s ostatními. V 17:00 hod. proběhlo tradiční zhodnocení sezóny, potom následoval guláš (děkujeme Lucce a Helče za uvaření) a tradiční tombola. Po sedmé hodině večerní se začalo zpívat a hrát. Honza Rychlík hrál na housle, Leoš a Jirka na kytaru a vydrželi hrát až dlouho přes půlnoc.
Ruda Kutlvašr


Běh na Žalý 2022 20.11.2022
   Tradičně už 22 let po běžecké sezóně vybíháme na Žalý. Tento rok neodradilo převýšení 514 m, mráz – 6°C a poprašek sněhu 16 běžců. Odměnou bylo sluníčko a občerstvení v restauraci Rozhledna Žalý. A jak dopadly výsledky: 1. Martina Nová, 2. Fido – Petr Wohanka, 3. Dana Kubátová. Celkové výsledky naleznete zde. Fotky zde.
   
   
Ruda Kutlvašr


Soustředění na Packé boudě (15. – 18. 12. 2022)25.12.2022
   Každoroční soustředění začalo odjezdem ve 14:28 hod. z autobusového nádraží. Výšlap červené sjezdovky, svážnice a závěr černé sjezdovky ze Svatého Petra je pro tradiční účastníky čím dál kratší
   Bouda byla už vytopená od Karla a Jany, takže příchod dost příjemný. Mužské osazenstvo si dalo ještě jeden výšlap s jídlem. Děkujeme Katce za přívoz jídla do Špindlerova Mlýna. Ráno nás přivítalo dost mrazivé počasí – 7°C, vítr a sněžení, takže jsme odvolali rozcvičku, ale dopolední a odpolední fáze proběhla. V sobotu pokračovalo mrazivé počasí, ale přestal vítr. K večeru vysvitlo i sluníčko. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. Mladší si dali dopoledne i odpoledne hry, základy jízdy na lyžích (na křižovatce a u srubu) a závěrem traverz s několika pády. Starší jeli dopoledne na Bufet, odpoledne ke Stohu a okruh ke srubu. V neděli byly závěrečné štafety na křižovatce na Pláních. Soustředění proběhlo v klidné atmosféře a účastníci se pěkně naladili na vánoční svátky :-). Pár fotek se objeví ve fotogalerii. Děkujeme Evě za perfektní vaření. Menší chybičku ale mělo, příště by mělo jet více účastníků.
Ruda Kutlvašr


Kufrování s Krakonošem 202226.12.2022
   Ve středu 28. 12. 2022 jsme tradičně pořádali Kufrování s Krakonošem. Zima nás bohužel opustila, a tak bylo pěkné počasí na běhání. Důkazem bylo i rekordních 210 spokojených běžců. Krátkou trať po zámeckém parku běželo 57 dětí. Dlouhou trať až do městského parku si zaběhlo 153 běžců. Zde můžete posoudit na fotkách: od Kačky, od pana Nováka a moje fotky.
   Výsledky naleznete zde, mezičasy zde.
   
   
   
Vladimír Hanuš (Vláďa)