Odjezd v 15:30 od Tyršáku. Přihláška přes VRL systém.

běhání
Sraz v 15:15 u lávky nad obchvatem.

Všichni

Sørlandsgaloppen (29. 6. – 2. 7.), Skawdysten (12. – 15. 7.)27.07.2023
   Během dovolené ve skandinávských zemích jsme se zúčastnili dvou vícedenních závodů. V Norsku čtyřetapový Sørlandsgaloppen 2023 a v Dánsku pětietapový Skawdysten 2023.
   Pro oba závody bylo společné ražení pomocí EMITu. Pro vysvětlení: jedná se o elektronickou kartičku, kterou se razí kontaktně – je potřeba vložit ve správném směru do krabičky na kontrole. Před startem na tuto kartičku dostane závodník i papírový lístek, který slouží jako kontrola ražení přes hroty v krabičce. Dost těchto kartiček se válelo po lese, takže závodníci do cíle běhali bez nich. Pro našince (zvyklé na SI ražení, nemluvě o SIAC) je to dost krkolomné a pomalé, ale na posledních závodech (což byl sprint) jsme už razili jako ostřílení borci, tzn. podařilo se nám orazit do 3 vteřin ;o). Ale systém má přece jen pár kladů, např. na startu není nulování a check. Nuluje se 5 sekund před startem – každý závodník na startovní čáře má svoji startovací krabičku. Krabičky na kontrolách nepípají, jen blikají, což stěžuje kontrolu ražení, ale zase to neupozorňuje ostatní závodníky, že je někde poblíž kontrola. Popisy byly k dispozici na startu a na mapách.

Sørlandsgaloppen 2023 – Norsko

Etapový závod na jihu Norska (přibližně 1200 účastníků) – oblast okolo města Arendal. Kemp byl na ostrově Hove, kde byly připraveny i dva tréninky. Závod byl rozdělen na dvě shromaždiště. První dvě etapy se běžely v městečku Fevik a v okolí, druhé dvě kolem Bjorendal a na dohled dálnice. Kromě první etapy – sprint, kde se část běžela ve městě a v okolí prý nejhezčí pláže v Norsku – byl les hlavně borovicový, místy zarostlý, kopcovitý, kamenné srázy a kameny a na severské terény docela dost cest a pěšinek, u Bjorendalu také pověstné norské bažinky. Trochu jako Drábovna – terénní detaily mnohde ale dost generalizované. Počasí proměnlivé – déšť, sluníčko, vítr, teplota okolo 18 stupňů, na slunci tepleji, takže ideální na běhání, a do toho ledového moře na nejkrásnější pláži jsme taky vlezli…

Etapy se na konci složitě sečetly (braly se jenom dva nejlepší výsledky, připsaly se body, ale celkové pořadí se sestavilo dle časů). Poslední etapa se v kategorii 13-14 a 15-16 běžela jako hendikep, s motýlkem na trati, aby se roztrhal případný autobus. Starší žáci a mladší dorost byly nejprestižnější kategorie, 15 závodníků z kategorie vždy běželo s GPSkou a opravdu se tam závodilo. Kategorie dětí 9-10 se nevyhlašovaly a nedělaly se výsledky, ale děti dostaly vždy po doběhu dáreček a po poslední etapě medaili. Naši závodníci se neztratili, celkově: D13-14 – 8. místo Pavla, H13-14: 5. místo Vláďa (2. místo ve třetí etapě).

Běžely se tyto tratě: 1. den sprint (mapa: Fevik, měřítko: 1:4 000, ekv. 2 m), 2. den krátká (Ruaker 1:4 000, ekv. 2 m), 3. den klasika (Mjåvann 1:7 500, ekv. 5 m) 4 – krátká (Bjørnebo 1: 7 500, ekv. 5 m).

Skawdysten 2023 - Dánsko

Tento závod jsme vzali cestou zpátky domů. Odehrál se v nejsevernější části Dánska okolo města Skagen, Tversted a ve městě Hjørring. Účastníků něco málo přes 600, hodně veteránů a rodinek z Dánska, Norska i Švédska a pár Němců, a terén byl dle očekávání úplně jiný než v Norsku. Počasí také proměnlivé, ale většinu času foukalo jako blázen. První etapa (sprint) v městské zástavbě městečka Skagen (zde byl i OB kemp u místní školy), parcích a přilehlých písečných dunách (místní tomu říkají dunová plantáž – je to z písku, hodně členité, tráva, keříky a mimo pěšinky se v tom špatně běhá). Druhá etapa: stejné shromaždiště (fotbalové hřiště), ale písečné duny malé i fakt velké a zarostlý les – kleče. A pár cestiček. Třetí etapa se běžela v okolí velké pláže Tversted. Takový hradecký les – borovicový a smíšený, terén rovinatý, ale v jedné části lesa se i nějaká vrstevnice našla, kupky, jamky. Čtvrtá a pátá etapa byl sprint v městečku Hjørring a byl dost zajímavý. Pořadatel zajistil otevření všech možných dvorků, pasáží a průchodů, u nás by to v takové míře snad ani nešlo zajistit. Některé postupy dokonce vedly i někomu po zahradě. Běželo se v jeden den, 2 sprinty s odstupem 2 hodin za sebou, namotané na stejných kontrolách.

Průběh všech etap urychlil fakt, že nebyly startovní časy, ale 2 hod. interval, ve kterém bylo potřeba dorazit na start – vše se startovalo na krabičku v intervalu 1 minuty ve startovacím boxu, kde si závodník těsně před startem odebral mapu z krabice. Takže rodinky mohly krásně startovat všichni společně.

Zajímavé bylo vyhlašování, kde se vyhlašovala první 3 místa ve všech dětských kategoriích 10, 12, 14 a 16 – děti si posedaly na zem ke svým cenám. Z ostatních kategorií se pak náhodně vybral nějaký závodník a všichni spořádaně čekali, až se všechny ceny (např. dánské pivo…) rozdělí. Takže děti byly na vyhlašování skoro hodinu… Nikdo to neřešil, neremcal, celkově na nás závody v Dánku působily dost uvolněným a pohodovým dojmem. A to měli na shromaždišti jen 4 toiky, fronta jako blázen! Na kontrolách se nám stávalo, že nám dávali přednost, někdy jsme se totiž nemohli trefit do krabičky, ale nikdo nenadával a v klidu čekal, až orazíme – i na sprintu.

1. den – sprint (Skagen 1:4 000, ekv. 2,5 m); 2. den – krátká (Kirkemilen 1:10 000, ekv. 2,5 m); 3. den – krátká (Tversted Plantage 1:10 000, ekv. 2,5 m), 3. den – 2 sprinty (Hjørring C 1:4 000, ekv. 2,5 m). Umístění: H14 - Vláďa 3,1,2,3; D10 - Marta 2,4,2,2; D14 - Pavla 3,2,1,2; D45 – Vlaďka 1,1,1,2.

Ruda Kutlvašr

Lucka a Afta (15.07.24 20:22)
Ahoj. Kdo z Vás by měl čas příští týden 1 den (út,st,ct) dopoledne? Chybí nám doprovod k dětem na lanovku na Žalý. Jde o primestak OB. Jízdné vám uhradime
Ruda (24.06.24 16:13)
Dneska na olympiádě mládeže se Barča umístila na 4. místě v D14 a Alan na 8. místě. v H12.
Ruda (24.06.24 13:56)
Dneska na MED v Polsku si Filip se štafetou doběhl pro první místo.
Helča R (23.06.24 22:09)
Pozor! Sraz pořadatelů PLŽe v úterý 25.6.2024 dole v městském parku u laviček. Společně vyneseme materiál nahoru k ohništi na shromaždiště.
Gabča (03.06.24 12:42)
Na žebříčku B nám na židličce v oddílovém stanu někdo zanechal černý kabát/bundu do deště. Komu ho vrátíme?

Více vzkazů
Český svaz orientačních sportů / Ski-O / MTBO / OB postupy / Mapový portál / Metodický portál / Repre / Ranking / Jak to vidí Béďa / O-news / Běh na Žalý / BERT tým / PLŽ /